Zelenski: Önümüzde geleceği belirleyecek sıkıntı günler var

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları devam ederken, ülke başkanları Ukrayna’ya dayanak maksadıyla başşehir Kiev’e ziyaretlerini sürdürüyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenski, “Önümüzde geleceği belirleyecek güç günler var. Devletimizi, topraklarımızı ve Ukraynalıları koruyabilmek için sıkıntı günler. Savunucularımız kendi hayatlarını ve ülkemizi korumak için ellerinden geleni yapıyor. Ukrayna’nın muhtaçlıkları bugün konuklarımıza iletildi. Onlardan bir ambulans bekliyoruz” dedi. İspanya ve Danimarka’nın, Ukrayna’nın savunmasına verdiği takviyeleri hatırlatan Zelenski, “Rusya’ya baskı bu savaş sona erene kadar sürmeli. Nitekim tüm bu yaptırımların derin, tesirli ve Rusya’nın nitekim hissetmesini istiyorum. Her 2 ülkeye de savunma gücümüze verdikleri takviyeden dolayı teşekkür ediyorum. Ukrayna’nın AB’ye daha süratli iştiraki hak ettiğine inanıyoruz. Sizin ve halklarınızın dayanağını hissediyoruz” diye konuştu.

“BORODYANKA’YI ZİYARET ETTİM VE RUS İŞGALİ SIRASINDA ORADA NELER OLUP BİTTİĞİNİ KENDİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM”

Zelenski’in akabinde kelam alan Danimarka Başbakanı Frederiksen, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı çabasına verdikleri takviyelerden bahsederek, “Danimarka en başından itibaren Ukrayna’ya siyasi, mali takviyelerinin yanı sıra savunması için de silah ve ekipman sağladı. Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için sağlanan dayanak 600 bin Danimarka kronu (88 bin dolar) seviyesinde oldu” dedi. Ukrayna’da neler olduğunu kendi gözleriyle gördüğünü tabir eden Frederiksen, “Bugün Borodyanka’yı ziyaret ettim ve Rus işgali sırasında orada neler olup bittiğini kendi gözlerimle gördüm. Rusya tarafınca Ukrayna’ya karşı işlenen tüm hataların belgelenmesi için Milletlerarası Ceza Mahkemesi’nin dayanağının yanı sıra etkilenen ailelerin de dayanağına muhtaçlığımız var. Bu kabahatlerin sorumlusu olanların yargılanmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

İSPANYA’DAN UKRAYNA’NIN AB’YE İŞTİRAKİ İÇİN TAKVİYE

İspanya Başbakanı Sanchez ise yaptığı konuşmada, Ukrayna’ya her istikametten takviye verdiklerini belirterek, “Sayın Lider, Avrupa ailesine katılma isteğinizi destekliyoruz. Bahtınızı seçme hakkınız var ve Avrupa Birliği’ne katılmak için haklı münasebetleriniz var. İspanya ve halkı Ukrayna halkının özgürlüğünü destekliyor. İspanya’nın bu haksız savaşı şiddetle kınadığımıza ve savaşa karşı olduğu konusunda teminat veriyoruz. Putin’in işlediği hataların, ülkesinin işlediği kabahatlerin hesabını vermesini istiyoruz. Ukrayna için özgürlük ve barış gayemize ulaşana kadar Ukrayna’ya, Ukrayna halkına yardım edeceğiz” dedi. Ukrayna’ya savunma alanında verdikleri dayanaklardan de bahseden Sanchez, “Son haftalarda Ukrayna’ya tıbbi, silah ve teçhizat dayanağı sağlıyoruz. İspanya, Avrupa Barış Fonu’na 120 milyon euro katkıda bulundu ve insani yardım paketini 31 milyon euro ile destekledi” sözlerini kullandı.