Y Kuşağı terapisti olarak da bilinen Sara Kuburic, sosyal medyada özgünlük üzerine konuşuyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bayan Kuburic, kim olduğumuzu öğrenmek için, “akıl almaz” olduğumuzu anlamamız gerekiyor, “Sizinle Geldim” kitabınızda yazıyorsunuz. Takip edilemeyeni nasıl bulacağız?

Bu “kendimizi bulmak” ifadesini kullanmayı reddediyorum. Bulmak, benliğin bizim eylemimiz olmadan zaten var olduğu veya bize verildiği anlamına gelir. Durumun bu olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine benliğimizi “yaratmaktan” bahsediyorum. Çünkü bunu anlarsak şunu da anlarız: Belirli bir anda kim olduğumuzun yalnızca bir anlık görüntüden ibaret olduğunu. Değişmeyen bir bütün olarak anlaşılmamalıyız; her zaman oluşma sürecindeyiz.

Benlik geleneksel olarak son derece tartışmalı bir kavramdır: Budizm'de bir yanılsama olarak kabul edilir, René Descartes gibi filozoflar onu rasyonel bilinç olarak görür ve Sigmund Freud gibi psikanalistler onu büyük ölçüde bilinçsiz olarak görürler. Benlik nedir?

Benliğin sorumluluk, özgürlük ve seçimin bileşimi olduğunu düşünüyorum. Daha spesifik olarak, özgürlüğümüzü nasıl kullandığımız ve seçimlerimiz aracılığıyla dünyada nasıl göründüğümüzün sorumluluğunu nasıl aldığımızdır. Kendimizi ifade etme biçimimizin dışında bir benliğin olduğuna inanmıyorum. Bu benlik, kendi algımız dünyadaki görünüşümüzle eşleştiğinde özgündür. Haklılık duygusu, ahlak ve değerlere uyum duygusu vardır.

Artık birçok insan değerleri ve öz imajıyla uyum içinde yaşayamıyor. Kitabınızın odak noktası “benliğin kaybı”dır. Bu nasıl oluyor?

Bazıları için bu kayıp, genellikle görünüşte küçük ve incelikli yollarla, kendine tekrar tekrar ihanet edilmesiyle meydana gelir. Kim olduklarını gözden kaçırırlar ve kendilerinin özgün olmayan bir versiyonunu yaratırlar. Diğerleri dramatik, hatta belki de travmatik bir deneyim yaşadı. Bu şokun ardından kim olduklarını ya da kendilerinin bu yeni versiyonunu daha önce oldukları kişiyle nasıl uzlaştıracaklarını anlamıyorlar. Benliğin kaybı aynı zamanda katı kurallar ve düzenlemeler aracılığıyla modellenebilir veya öğretilebilir. Bazı insanlar kendilerini yaratmanın bilinçli çalışmasını yorucu ve zahmetli buluyorlar – bu arada haklı olarak – ve bu işi yapmayı bırakmayı seçiyorlar. Bunu yaparken de kendilerinden giderek uzaklaşırlar.

Kitapta tanımladığınız gibi, kişisel olarak şiddetli panik atakları ve dissosiyatif durumlar yaşadınız. Bu ruhsal çöküntülerin benlik kaybıyla ilgili olduğunu nasıl anladınız?

Beni destekleyecek hiçbir şeyin olmadığını fark ettim. Üzerinde durulacak temel yok. Aynada gördüğüm kişi bana bir yabancı gibi geldi; sevmediğim, güvenmediğim biri. Kendi eylemlerimin değerlerim, arzularım ve ihtiyaçlarımla uyumlu olmadığını fark ettim. Mesela 22 yaşındayken çok erken evlendim ve sevmediğim bir adamla yaşadım. Mükemmel bir evliliğin, akademik başarıların ve ince figürün görünümünü korumaya çalıştım. Kendi hayatımı pasif bir gözlemci gibi yaşadım. Ve ilk panik atağımı tetikleyen de tam olarak bu farkındalıktı. Bunu ancak daha sonra, çalışmalarım sırasında zihinsel ve travma sonrası yaralanmaları incelediğimde anladım. Daha sonra benliğimi kaybettiğimi fark ettim.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Kitabınızda kendi geçmişiniz hakkında da yazıyorsunuz: 1990'larda Sırbistan'da nasıl büyüdünüz ve iki savaştan nasıl sağ çıktınız? ve genç bir kızken otobüste tek başına Bosna'ya kaçtı. Bu zamanın anıları hayatınızda nasıl bir yer kaplıyor?

Acı verici bir yer. Eğitici bir şey. Bu deneyimler sayesinde hayatımda anlam bulduğumu söyleyemem. sanırım bende var aksine bu deneyimlerde anlam buldu. Yine de bu anıların bana bir şeyler öğrettiğini, bana empati ve anlayış kazandırdığını ve bunun beni daha iyi bir terapist yapacağını umduğumu anlıyorum.

Ama yine de yirmili yaşlarınızın başında yaşadığınız hayatın savaş deneyimlerinden çok daha acı verici olduğunu yazıyorsunuz…

Birçok yönden evet. Çünkü yirmili yaşlarımda kendi acılarımın sebebi bendim. Acılarıma çok şey kattım. Kararlarım, derin güvensizlik ve korkuya yol açan bir kendini kandırma duygusuna yol açtı. Çocukken yaşadıklarım ne kadar travmatik olursa olsun, mağdur rolünde olduğumu anlamıştım. Dünyadan korkuyordum ama kendimden değil. Ancak bana öyle geliyor ki nefs korkusu, dünya korkusundan daha acı verici.

Instagram'dan kitapçıya: Sara Kuburic'in “Sana Geldim” adlı eseri Arkana-Verlag tarafından yayımlandı ve 304 sayfadan oluşuyor.  Basılı versiyonun fiyatı 18 avro, e-kitabın fiyatı ise 12,99 avro.

Instagram'dan kitapçıya: Sara Kuburic'in “Sana Geldim” adlı eseri Arkana-Verlag tarafından yayımlandı ve 304 sayfadan oluşuyor.  Basılı versiyonun fiyatı 18 avro, e-kitabın fiyatı ise 12,99 avro.

Instagram'dan kitapçıya: Sara Kuburic'in “Sana Geldim” adlı eseri Arkana-Verlag tarafından yayımlandı ve 304 sayfadan oluşuyor. Basılı versiyonun fiyatı 18 avro, e-kitabın fiyatı ise 12,99 avro.

© Kaynak: arcana

Kitabınızda psikolojik araştırmalara atıfta bulunmak yerine Jean-Paul Sartre, Martin Heidegger ve Sören Kierkegaard gibi filozoflara sıklıkla atıfta bulunuyorsunuz. Bu düşünürler bize ampirik bilimin öğretemeyeceği ne öğretiyor?

Konuyla ilgili konuşma biçimleri beni çekiyor. Psikolojik teoriler genellikle benzer görüşlere sahiptir, ancak felsefi kelime dağarcığı ve benliği çevreleyen fikirler bana hitap etti. Ayrıca psikolojinin karmaşık fikirleri ve deneyimleri kategorize etmeye ve basitleştirmeye çalıştığını düşünüyorum. Öte yandan felsefe, açık sorular ve hayatın karmaşıklığı karşısında kendini biraz rahat hissediyor ve bence bu çok önemli!

“Özgün” terimini sulandırdık, aşırı kullandık ve kötüye kullandık. Çoğu kişi için bu, yaramazlık yapmak ve bunu “kendin olmak” adına meşrulaştırmak için bir bahanedir.
Bununla birlikte, bu varoluşsal bozukluk aynı zamanda çok acı verici boyutlara da sahip olabilir; özellikle de kendinizle uyum içinde yaşamayı başaramazsanız. Başkalarının kendileri olmasına nasıl yardımcı olabiliriz?

Kimseye doğrudan yardım edebileceğimizi düşünmüyorum. İşi yapması ve bilinçli olarak kendini yaratması gereken kişi odur. Ama onlara destek olabiliriz. Dünyada kendilerini nasıl gösterdiklerini yansıtabiliriz. Sorumluluk almanın getireceği güçlenme hakkında sizinle konuşabilir ve sizi bunu yapmaya teşvik edebiliriz. Ve kendi benliğimizle yakın ve sağlıklı bir ilişki kurarak iyi bir örnek oluşturabiliriz.

Sosyal medyada “Y Kuşağı Terapisti” olarak tanınıyorsunuz. Kitabınızda Y kuşağıyla, yani 1980 ile 1995 yılları arasında doğan insanlarla yapılan terapi seanslarından da bahsediyorsunuz. Kendini kaybetme konusu bu grup için ebeveynlerinin kuşağı veya Z kuşağı için olduğundan farklı bir anlam mı taşıyor?

Buna inanmıyorum. Farklı nesillerden insanlardan, yazdıklarımın onların çok acı verici deneyimlerini kelimelere döktüğüne dair çok sayıda geri bildirim aldım. Öncelikle Y kuşağına odaklanıyorum çünkü ben de onlardan biriyim. Ancak benlik kaybının ve bunun ardından gelen acının “kuşakların çektiği bir acı” olduğuna inanmıyorum. Bu bir insanın acısıdır.

Resimde karanlıkta oturan ve akıllı telefonunu kullanan üzgün bir kız görülüyor.  Ekrandan gelen ışık yüzünü aydınlatıyor.

Resimde karanlıkta oturan ve akıllı telefonunu kullanan üzgün bir kız görülüyor.  Ekrandan gelen ışık yüzünü aydınlatıyor.

Sosyal medya yüzünden depresyona mı girdiniz? Tiktok ve Co. ruhu nasıl etkiliyor?

Sosyal medya sürekli dikkatimizi çekiyor ve bağımlılık yapıcı davranışları teşvik ediyor. Özellikle gençler etkileniyor. Bunun ruh sağlığı açısından ne gibi sonuçları olur?

Ancak yine de, özellikle sosyal medya çağında, sizin deyiminizle “aldatıcı özgünlük duygusu” için çabalıyoruz. Bunda bu kadar aldatıcı olan ne?

Birçoğumuz özgün olmaya bile çalışmıyoruz, sadece insanların sevdiği ve sözde özgün olarak kabul ettiği şeyleri yapmak istiyoruz. Daha sonra, örneğin, sözde “samimi” bir fotoğraf için 30 dakika boyunca poz veriyorsunuz. Bunu “yanıltıcı” olarak adlandırmamın nedeni, insanların artık özgün olmanın ne anlama geldiğini bilmediğini düşünmemdir. Bu terimi sulandırdık, aşırı kullandık ve suiistimal ettik. Çoğu kişi için bu, yaramazlık yapmak ve bunu “kendin olmak” adına meşrulaştırmak için bir bahanedir. Ancak kendinizi nasıl gösterdiğinizin sorumluluğunu almak; özgünlük aslında bununla ilgilidir.

rol yaptığımız şey bu. kimlik biz kimiz. […] Çoğu insan, farklı kimliklerini sürdürmekte zorluk yaşadıkları için kendilerini belirli bir role indirgemektedir.
Gerçek olmayan yaşamı derin deniz dalışına benzetiyorlar. Bununla ne demek istiyorsun?

“Özgünlük” bir şeyin uymadığını ya da doğru olmadığını bilmek ve yine de onu yapmak anlamına geliyor. Yüzeyin nerede olduğunu biliyoruz – gerçek hayat – ama yine de karanlıkta yüzüyoruz. Kendini kaybetmek ise güçlü bir su altı akıntısına kapılmak gibi bir duygu. Yüzmen gerektiğini biliyorsun. Ama hangi yönde? Bu konuda hiçbir fikrin yok.

Pek çok insan için hayatta bir rol bulmak onlara destek sağlıyor; ister anne, ister gazeteci, ister psikoterapist olarak. Bu rolün kişinin kendi kimliğiyle karıştırılmaması gerektiğini söylüyorlar. Fark nerede?

rol yaptığımız şey bu. kimlik biz kimiz. Elbette yaptıklarımız kim olduğumuzun büyük bir kısmını oluşturuyor. Ancak çoğu insan kendi kimliğini belirli bir role indirgemektedir çünkü kimliklerini – tüm çeşitliliğiyle oldukları her şeyi – sürdürmekte zorluk çekmektedir. Bu arada kimlik çeşitliliği sadece şimdiki zamanımızı değil, gelecekte yaşadıklarımızı ve geçmişte yaşadıklarımızı da kapsıyor.

Sekiz yaşındayken sen ve ailen Kanada'ya göç ettiniz. Daha sonra Sırbistan'a döndünüz, Avusturya'da, Kuzey Afrika'da, Orta Doğu'da ve şimdi de Avustralya'da yaşadınız. Bu huzursuzluk nereden geliyor?

Sırbistan'a dönmenin geçmişimle yüzleşmek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Kanada'daki hayatımdan uzaklaşıp içsel olarak iyileşme şansına sahip olmamı da anlattım. Daha sonra araştırma yapmak, kültürleri tanımak, bakış açımı genişletmek ve farklı bağlamlarda, örneğin mülteciler için acil durum kamplarında çalışmak istedim. Bu yaşam tarzını huzursuz olarak değil, bir eğitim, keşif ve ifade biçimi olarak görüyorum.

Bayan Kuburic, kitabınıza şu soruyla başlıyorsunuz: “Mutlu musunuz?” Yüzleştiğinizde 24 yaşındaydınız ve gözyaşlarına boğuldunuz. Şimdi, yıllar süren “zihinsel dağınıklıktan”, seyahatlerden ve keşiflerden sonra, size tekrar sormak istiyorum: “Mutlu musunuz?”

Evet o benim! Ama daha da önemlisi, kendimi topraklanmış ve tatmin olmuş hissediyorum. Kendimle uyum içinde olduğumu hissediyorum.