Ukraynalı askerin anlattıkları kan dondurdu… “Babam düşmanın yanında savaşıyor” Baba-oğul savaşta karşı karşıya!

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali binlerce aileyi parçaladı. İki ülkenin iç içe geçmiş ve karmaşık geçmişi niçiniyle, biroldukça Ukraynalının sonun öbür tarafında akrabaları var. İşgalin başlamasından kısa bir süre daha sonra, birtakım Ukraynalıların Rus akrabalarının Vladimir Putin’in ordusunun ülke genelindeki kentlerde sivilleri bombaladığına inanmayı reddettiğine dair haberler ortaya çıktı.

Ancak bu büyük aile trajedisini, babası Rus kuvvetlerinin bir kesimi olarak savaşan Ukraynalı bir askerin olan Artur’unki kadar çarpıcı halde özetleyen epeyce az kıssa var. Hatta Artur ve Oleg’in, ve tahminen de onlar üzere daha sayısız kişini, yaşadıkları bu fecî durumun basına birinci defa bu türlü yansıması oldu.

SAVAŞIN PARÇALADIĞI BİR AİLE…

24 Şubat’ın erken saatlerinde, Rus roketleri ikinci dünya savaşından bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırıyı başlatarak Ukrayna’yı vurmaya başladığında, Artur, milyonlarca Ukraynalı üzere, ailesiyle irtibat kurmak için telefonunu eline aldı.

Ancak birden fazla genç Ukraynalı ebeveynlerinin güvenliğinden tasa ederken, 27 yaşındaki Artur, doğu Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçı güçler için savaşan bir albay olan babası Oleg’e farklı bir bildiri yolladı.

“Sizi pislikler” dedi Artur babasına, kızgındı.

“Silahını eline alma. Kiev çabucak düşecek” dedi Oleg oğluna…

SAVAŞIN BAŞINDAN BERİ MESAJLAŞIYORLAR

Artur, babasının tavsiyesine uymadı ve çabucak orduya istekli olarak kaydoldu ve Ukrayna’nın başşehrin başarılı savunmasında yer aldı ve nisan ayına gelindiğinde Kiev nitekim de düşmedi ve kuşatma Rus kuvvetlerinin bölgeden çekilmesiyle bitmiş oldu.

Artur bununla yetinmedi, kısa mühlet daha sonra sistemli Ukrayna ordusuna katıldı ve en son Ukrayna’nın kuzey ve doğusundaki karşı ataklarında yer aldı.

Guardian gazetesi tarafınca incelenen ve gerçekliği kanıtlanan fotoğraflarda Artur, geçen ay Ukrayna tarafınca kurtarılan stratejik açıdan kilit iki kent olan İzyum ve Lyman’a girerken görülüyor.

Artur çok vakit, Rus işgali altındaki Donetsk’teki babasıyla kısa iletiler aracılığıyla bağlantısını sürdürdü.

“Biz sözün tam manasıyla cephenin karşı taraflarındayız. Lakin yalnızca birimiz hakikat maksat için savaşıyoruz” dedi Artur, aylarca süren müthiş savaşın akabinde toparlanan Ukrayna’nın en batısındaki Zakarpattia bölgesinden bir görüntü görüşmesinde.

UKRAYNA ORDUSUNUN ESKİ ASKERİ TARAF DEĞİŞTİRDİ

Artur, Kiev yakınlarındaki bir kent olan Boryspil’de askerlerle dolu bir ailede doğdu. Babası Oleg, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinden ve 2011 yılına kadar Ukrayna ordusunda on yıl bakılırsav yaptı.

Oleg, Artur’un annesinden o yıl boşandıktan daha sonra, oğluna göre iş aramak için Rusya’ya taşındı. Para için gayret eden Oleg, Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesinden ve Putin’in doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları desteklemek için güçlerini göndermesinden iki yıl daha sonra, 2016’da Donetsk’teki Rus yanlısı ayrılıkçı güçlere katıldı.

Artur “Bana Donetsk milislerine katılacağını söylemiş olduğinde şok oldum” diye anlatıyor babasını “Birfazlaca Ukraynalı üzere benim için de bu savaş 2014’te başladı ve bu onun düşmana katıldığı manasına geliyordu.”

Artur, ayrılıkçılara katılmadan evvel bile babasının çatışmada yavaş yavaş Rus yanlısı bir duruş benimsediğini gördüğünü söylemiş oldu.

“RUS PROPAGANDASI BABAMI ELE GEÇİRDİ”

“Rus propagandası onu ele geçiriyordu. Buna boyun eğmeyeceğini, bundan daha akıllı olacağını düşündüm. Fakat yanılmışım.”

Artur, mühendislik okuduktan daha sonra, Kiev’de sinema sanayisinde meslek yapmak için yıllardır kurduğu hayalinin peşine düştüğünde babasıyla hâlâ bağlantı halindeydi.

Ancak Şubat 2022 işgali öncesinde Rusya ile Ukrayna içindeki tansiyon arttıkça baba ile oğul içindeki ara de arttı.

Mart ayı başlarında, birden fazla Rus askeri Kiev’den geri püskürtüldükten daha sonra, Artur babasına kısa bir görüntü bildirisi göndererek, başşehrin düşüşüyle ilgili daha evvel yaptığı ikazdan dolayı onunla alay etti.

“Etrafta dolaşıyorum ancak tek bir Rus bakılırsamiyorum. Görünüşe nazaran ortadan kaybolmuşlar. Lütfen anlatabilir misiniz, nerede olduklarını anlamıyorum?” dedi görüntüde babasına…

BABADAN OĞLUNA DAVET: SİLAH BIRAK!

Oleg, Rusya’nın bahtının yakında değişeceğini söyleyerek bir sefer daha oğlunu silahlarını bırakmaya çağırdı. Artur “O noktada, Rus zaferi umutlarının azaldığını esasen gördüm. Ukrayna daha fazla yer kazandıkça daha umutsuz olmaya başladı.” diyor durumu aktarırken.

Ukrayna’nın Buça kasabasında Rusların sivilleri öldürdüğüne dair ispatlar ortaya çıktıktan daha sonra yine görüştüler.

Oleg, haberlerin ‘sahte’ olduğunu söylemiş oldu ve Rus televizyonunun, Buça’daki meyyit sivillerin manzaralarının sahnelendiği ve sivillerin Ukraynalılar tarafınca öldürüldüğü, savlarını papağan üzere yenidenladı.

Artur “Buça’da olduğumu, her şeyi kendi gözlerimle gördüğümü söylemiş oldum” dedi ve ekledi “Ama umutsuz olduğunu anladım. Onu rastgele bir şeye ikna etmeye çalışmayı bıraktım. Bu boşa harcanan güçtü.”

İZYUM ZAFERİ daha sonraSI

İkilinin en son temas kurduğu anlardan biri, Artur’un ünitesi, Ukrayna’nın ülkenin kuzey doğusundaki yıldırım karşı saldırısının başlangıcında İzyum’un kurtarılmasına yardım ettiği vakitti.

Baba Oleg “Mümkünken sevinin” diye ileti attı oğluna.

“Korku sinemalarındaki makus adamlar üzeresin. Kötülük dövüldüğünde, her vakit geri döneceğine kelam verir” diye yanıtladı oğul.

Guardian muhabiri, Artur’a savaş alanında babasıyla karşılaşırsa ne yapacağını sorduğunda derin bir sessizlik oldu.

“Onu vurabileceğimi ya da onun beni vurabileceğini sanmıyorum. Kim öz babasını öldürebilir ki?”

“SEN HÂLÂ BENİM OĞLUMSUN”

Artur’a attığı yakın tarihindeki bir iletide babası Oleg şöyleki dedi

“Sen hâlâ benim oğlumsun. Senin için en uygununu istiyorum. Memnun ve sağlıklı olmanız için…”

Artur, babasını olağan olarak vuramayacağını söylerken “Ama bence tüm bunlar için mahkemede bir cezayla yüzleşmeli” diyor.

“Zaferimize şahit olduğunu ve dünyasının yıkıldığını görmek isterim”

Artur, her şeye karşın öfke ve nefretin onu tüketmemesi için epeyce çalıştığını söylüyor.

“Babam ailemize ve ülkemize ihanet etti. Lakin ülkem için, benim için aşk demek olan yer için savaşıyorum. Kör nefret beni canlı canlı yerdi ve daha bu savaş bitmedilk evvel yanardım”

“AİLEMİN SEÇİMİNDEN SORUMLU DEĞİLİM”

Artur, savaştan daha sonra sinema çekmek ve travma daha sonrası gerilim bozukluğu yaşayan askerlere yardım etmek istediğini de kelamlarına ekledi.

Artur’un kıssası birinci vakit içinderda Eylül ayı sonlarında, savaştan etkilenenler için bir Rus gazetecilik teşebbüsü ve dayanak sohbeti olan Help Desk tarafınca anlatıldı. Öyküsünü paylaşmaya karar verdiğini zira birfazlaca Ukraynalının emsal aile problemleriyle çaba ettiğini fark ettiğini söylemiş oldu.

“İnsanlara ailelerinin seçimlerinden sorumlu olmadıkları bildirisini iletmek istedim. Babanızın bir hatalı olması sizi daha az vatansever yapmaz.”

*Haberin spot ve kapak fotoğrafı: Libkos (Kostya ve Vlada Liberov)