Son dakika: Kremlin’den Biden’a ‘soykırım’ reaksiyonu

celikci

New member
Kremlin, Ukrayna’da yaşananlar için birinci sefer ‘soykırım’ tabirini kullanan Biden’ın tanımlamasının “kabul edilemez” olduğunu deklare etti. Kremlin soykırım savlarını da bir sefer daha reddetti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Kategorik olarak tıpkı fikirde değiliz ve durumu bu türlü çarpıtmaya yönelik her türlü teşebbüsü kabul edilemez buluyoruz.” dedi.

BİDEN’DAN SERT TENKİTLER

ABD Lideri Joe Biden, Iowa eyaletine gerçekleştirdiği ziyarette Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yönelik tenkitlerinin dozunu arttırdı. Ziyarette yaptığı konuşmada ABD’de güç maliyetlerinin yükselmesini pahalandıran Biden, “Aile bütçeniz, deponuzu doldurma gücünüz, bunların hiç biri bir diktatörün (Putin’in) dünyanın öteki ucunda savaş ilan edip etmemesine ve soykırım yapıp yapmamasına bağlı olmamalı” tabirini kullandı.

“EVET SOYKIRIM DEDİM”

Biden, ziyaretinin akabinde Air Force One’a binmedilk evvel gazetecilere yaptığı açıklamada da kelamlarının gerisinde durdu. “Evet, buna soykırım dedim” biçiminde konuşan Biden, “Putin’in Ukraynalı olabilme fikrini bile ortadan kaldırmaya çalışma gayreti giderek daha açık hale geldi” tabirini kullandı. Biden, “Geçen haftadan farklı, sözün tam manasıyla Rusların Ukrayna’da yaptıklarına dair gün geçtikçe daha da fazlaca delil ortaya çıkıyor” dedi. Ukrayna’da soykırım yapılıp yapılmadığına milletlerarası seviyede hukukçuların karar vereceğini söyleyen Biden, “Ama bana o denli görünüyor” halinde konuştu.

Öte yandan daha evvel Bucha’daki olayları “savaş suçu” olarak nitelendiren Biden, Rusya’nın Ukrayna’daki hareketlerine yönelik birinci kere “soykırım” tabirini kullanmış oldu.