Prens Gukesh'in sırları

Adanali

Global Mod
Global Mod
Altmış dört kare evreninin yaşayan efsanesi, beş kez dünya şampiyonu olan Viswanathan Anand, Şubat 2023'te bana şunu söyledi: “Yeni nesil Hintli oyuncuların uzun vadede çok ileri gidebileceğini düşünüyorum. Satranç benim ülkemde doğdu ve belki bir gün köklerine dönecektir. Vishy'nin tahmini bunu dile getirdiğinde bir önsezinin ritmine büründü, kuvvetle pompalanan bir diyastol, her ne kadar “uzun vadede” yapılmış olsa da, dürüst olmak gerekirse, hiç kimse satranç tarihinin bu kadar hızlanacağını hayal etmemişti. Tıpkı birkaç gün önce Toronto'da düzenlenen Adaylar Turnuvası'ndaki anlaşmazlık sırasında olduğu gibi.

Anand'ın WestBridge Satranç Akademisi'ndeki (WACA) öğrencilerinden biri olan genç yetenek Gukesh, 2023 baharından beri elinde bulunan dünya şampiyonluğu tacına aday olarak Kanada'da bir sürpriz yarattı. Çin Liren Ding. Bir sonraki atama bu yılın sonlarında gerçekleşecek ve ardından Gukesh, Ding'in tahtına oturmaya çalışacak. Eğer bunu başarabilirse, Hintli oyuncu henüz 17 yaşında asayı elinde tutacak ve böylece tarihteki en genç şampiyon olma ve Ponomariov, Kasparov ve Magnus Carlsen'in rekorlarını geride bırakma onuruna sahip olacak.

Başarılı olsa da olmasa da genç Gukesh'in başarısı şimdiden tarihi bir değere ulaştı. Sekiz katılımcının oyun gücüne (ELO) göre Adaylar Turnuvasının ilk sınıflandırmasını yüksek sesle okumama izin verin. Listenin başında Amerikalı Fabiano Caruana (2803) ve Hikaru Nakamura (2789) yer aldı. Arkalarında Fransız Alireza Firouzja (2760) ve Rus Ian Nepomniachtchi (2758) yer alıyor. Bahsetmeye değer ikincisi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana FIDE bayrağı altında yarıştı. Ardından birbirine bağlı üç piyon gibi Hint sınıfı ortaya çıktı: Praggnanandhaa (2747), Gukesh (2743) ve Vidit (2727). Son sırada Azerbaycanlı Nijat Abasov (2632) yer alıyor. Yani Gukesh altıncı pozisyonda başladı, bu yüzden kazanmak için havuzlara girmedi. Yine de başardı.

Ve bunu büyük bir şekilde yaptı. Kızılderili mükemmel satranç oynadı, bazen muhteşem oldu, ta ki Netflix dizilerine özgü kalp durduran bir finalde – son turda ilk dört sırada yer alan oyuncular herkese gerçek seçeneklerle karşı karşıya geldi – Gukesh Prens Gukesh oldu. Haberi duyan eski şampiyon Gari Kasparov, X hesabından şunları paylaştı: “Tebrikler! Toronto'daki Hindistan depremi, satranç dünyasında tektonik plakaların hareketinin doruk noktasıdır. Vishy Anand'ın 'çocukları' serbest.

“Kendimi aptal gibi hissediyorum”

Satranç zalim olduğu kadar güzel de bir oyundur. Sallantılı son turda Gukesh, Nakamura'ya karşı yarım puan almak için hassas bir şekilde mücadele ederken (beraberlik Hintlilere liderliği garantiledi ve diğer 'sıcak' oyunun galibine karşı sonunda eşitliği bozmayı garantiledi), Fabiano Caruana Ian Nepomniachtchi'ye karşı bir avantaj elde etti Bu kesin görünüyordu. Ancak işler hiçbir zaman göründüğü kadar kolay değildir.

Gerçeği söylemek gerekirse, Caruana beyazlarla en insani hamleleri yapıyordu ama zafer, cıva gibi ellerinden kayıp gidiyordu. Bilgisayar modüllerinin +6 değerinde olduğu (ekstra kale ve piyona eşdeğerdir) çeşitli konumlar vardı, bu da belirleyici bir avantajdan da öteydi. Argoda 'doğal oyunlardan' bahsederiz. Onlar doğası gereği damalı bir anlama sahip olanlardır. Dokunarak gördükleriniz, sanki parçalar sizinle konuşuyormuş gibi.

Ancak Fabiano'nun her doğal hareketi bazen ciddi bir hataya dönüştü. Örneğin şahı, hükümdarın açığa çıktığı 'a2' karesine taşımak yerine, Nepomniachtchi'den daha fazla kontrol almamak için 'a1'de saklayın. Ya da kaleyi yedinci sıraya taşıyın ve bunu şahla (Kd7+) yapın; bu, her satranç oyuncusunun oyundan önce hayalini kurduğu ancak bu durumda Fabiano'ya zarar veren bir hamledir. Satranç ona karşı oynuyordu. Aslında 64. hamlede makineler 27 hamlede şah mat gösterdi! Ve elbette bu kadar uzun bir diziyi hesaplamak kesinlikle imkansızdır.

Son olarak Caruana ve Nepomniachtchi, Rusların Numantine direnişinin ardından 109. hamlede skoru eşitledi. Yarım puanlık dağılım Hindistan Gukesh'ini taçlandırdı. “Çok üzgünüm,” diye kekeledi Nepo. Fabiano, “Benim hatamdı” diye yanıt verdi. Sonraki basın odasında İtalyan-Amerikalı, ruh halini gizlemedi: “Kendimi aptal gibi hissediyorum.”

Padma'nın Çağrısı

Dommaraju Gukesh, 29 Mayıs 2006'da Hindistan'ın satranç başkenti Chennai'de doğdu. Chennai'de 60'tan fazla satranç akademisi var. Asil oyunun mekânıdır. Gukesh yedi yaşında çalmayı öğrendi ve on iki yaşında ülkedeki en genç büyükusta oldu. Şüphesiz o bir dahi çocuktur. Temmuz 2023'te, 16 yaşındayken Gukesh, tarihte hiç kimsenin bu kadar erken ulaşamadığı bir seviye olan 2.750 ELO puanı sınırını aşarak Norveçli Magnus Carlsen'i erken gelişmiş olarak geride bıraktı.

Gukesh'in babası Dr. Rajinikanth ünlü bir KBB cerrahıdır. Annesi Padma, mikrobiyologdur. Başlangıçta çift, Gukesh'in tenis oyuncusu olmasını istiyordu. Ancak Gukesh'in muazzam yeteneği yönetim kurulunda ortaya çıkınca Dr. Rajinikanth her şeyi bıraktı ve oğlunun gölgesi oldu. Ülke çapında verdiği dersleri, hastane ziyaretlerini, satranç turnuvalarını değiştirdi. Gukesh'in eğitim gördüğü Velammal okulu, çocuğun seyahat etmesine ve yalnızca sınav tarihlerinde okula gitmesine izin vermeyi kabul etti. Bu sırada Padma sessizce aile ve hanehalkı geliriyle ilgileniyordu.

Toronto Adayları'nın yedinci turunda Fransız Firouzja, kazanma pozisyonunu israf eden Gukesh'e sert cezalar verdi. Bu bir darbeydi, moralleri bozan bir yenilgiydi. Kısa süre sonra Gukesh, Chennai'den bir telefon aldı. Annesiydi. Padma ona “Endişelenme oğlum, devam et ve kendinden emin ol” dedi. Bu çağrı temiz bir nefes aldı. Anne-oğul on beş-yirmi dakika konuştular. O andan itibaren Gukesh kontrolsüz bir özgüvenle oynadı.

Bir şeyleri gören adam

2019'da Moskova'da düzenlenen hızlı tempolu Dünya Satranç Şampiyonası'nda Gukesh, Polonyalı büyük usta Gregory Gajewski'yi yendi. Gajewski, “Bir oyuncu olarak hiçbir zaman en iyinin yakınından bile geçemedim ama 12 yaşındaki bir çocuğa karşı kaybetmek alışık olmadığım bir şeydi” diye anımsıyor Gajewski. Yıllar önce, 2012'de Gajewski, Vishy Anand'la Boris Gelfand arasında oynanan dünya şampiyonluğu maçındaki yardımcılarından biriydi. Bu aynı zamanda Anand'ın 2014'te Carlsen'e karşı kazandığı ikinci maçtı. O günden bu yana, beş kez dünya şampiyonu olan sanatçı, “her şeyi gören bir adam” olarak tanımladığı Gajewski'nin çalışmalarına körü körüne güveniyor.

Gajewski ile konuşuyorum ve o bana Gukesh'le olan ilişkisinin gidişatını anlatıyor. İkisinin arasındaki geçmiş, bana bir şampiyonun arkasında her zaman önemli kişilerin olduğunu düşündürüyor. Gajewski, “WACA aracılığıyla birlikte çalışmaya başladık” diyor. «Tata Steel Masters 2023 sırasında benden kendisine uzaktan yardım etmemi istedi. Turnuva kötü başladı. Ancak yaklaşımında bazı önemli değişiklikler yapmayı başardık ve bunun sonucunda ikinci yarıda tecrübeli bir profesyonel gibi oynadı.”

Bu ilk deneyimden haftalar sonra Gajewski, Düsseldorf'taki WR Masters'ta Gukesh'e yardım etti; burada genç Hintli umut, iki süper sınıf oyuncu olan Levon Aronian ve Nepomniachtchi ile birinciliği paylaştı. Polonyalı, “Sanırım o anda iyi enerjilerin olduğunu anladık, bu yüzden birlikte çalışmaya devam ettik” diye itiraf ediyor. «Sonra Gukesh beni yanına aldığı ilk turnuva olan Norveç'te oynadı. “Bu bir başarıydı, dolayısıyla resmi olarak onların koçu olmak doğal bir uyumdu.”

Baskı altında sakin

Gajewski'nin hikayesi beni büyülüyor. Gukesh'in kendisini şampiyon ilan ettikten sonra Toronto'daki basın toplantısını görüyorum ve Gajewski de orada, dahinin yanında, ancak onu artık öğrencisine eşlik eden başka bir analist olarak düşünemiyorum, artık onun her şeyi gören bir adam olduğunu biliyorum. tahtanın üstünde ve dışında şeyler. Ve Gukesh'te bir büyüsel yetenek gördü. Gajewski, “Adaylar için en önemli an, Firouzja'ya karşı aldıkları yenilgiydi” diye itiraf ediyor. Bu noktada Padma'nın çağrısına tıkladım. Şunları ekliyor: “Sanırım Gukesh bir sonraki maçta Vidit'i yenerek tüm rakiplerine çok açık bir mesaj gönderdi. O turda siyahla oynadığı oyun neredeyse mükemmeldi.

Merakımdan Vishy Anand ile iletişime geçiyorum. Ona Gukesh'in en karakteristik özelliğini, onu farklı kılan şeyin ne olduğunu soruyorum. Anand, “Onun yaşındaki tüm gençler gibi Gukesh'in de tek bir satranç özelliğine sahip olmadığını düşünüyorum” diye yanıtlıyor. «Çok esnektir, her duruma uyum sağlayabilir ve ayrıca çok hızlı öğrenir. Dikkate değer bir özelliği, özellikle baskı altındayken oldukça sakin olmasıdır ve bu, Adaylarda da fark edilmiştir.

Defterime “Gukesh”i, “huzur” kelimesini ve “Anand”ı yazıyorum. İnternette arama yapıyorum ve Toronto'daki Adaylar Turnuvasını kazanan Çinli oyuncu Tan Zhongyi'nin de Gukesh gibi 29 Mayıs'ta, yalnızca birkaç yıl önce, 1991'de doğduğunu keşfediyorum. kader. İşte o zaman Vishy Anand'dan gelen o önsezinin acısını, sistolünün kanını hissettim. Ve Gukesh'i tahtanın yeni kralı, kadim oyunu kollarına alıp köklerine geri götüren bir kral olarak görüyorum.