Pilot havada rahatsızlandı, uçağı yolcu indirdi!

celikci

New member
ABD’de ortasında iki yolcu bulunan özel bir uçağı havalandıran pilotun uçuş sırasında rahatsızlanması üzerine husus hakkında hiç bir fikri olmayan yolcu uçağı başarılı bir biçimde Palm Beach Memleketler arası Havalimanı’na indirmeyi başardı.

PİLOT ACİL BİR DURUM YAŞADI, SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Olay ABD’nin Florida eyaletinde Salı günü meydana geldi. Federal Havacılık Yönetimi pilotun ‘acil bir durum’ yaşadığını ve olayın araştırıldığını belirtti.

Tek motorlu Cessna 208 tip uçakta iki yolcu ve bir pilotun yer aldığı belirtilirken ne yolcuların ne de pilotun ismi açıklanmadı.

İngiliz Dailymail Gazetesi uçak ortasındaki yolculardan birinin gebe karısını görmek için Bahamalar’dan konutuna gittiğini tez etti.

‘PİLOT RAHATSIZLANDI, UÇAĞI NASIL UÇURACAĞIMI BİLMİYORUM’

Florida kıyısından 70 mil uzakta devam eden seyahat sırasında pilotun kötüleşmesi ile yolculardan biri hava trafik denetimine ulaştı.

Cessna 208 Caravan, Cessna tarafınca üretilen ABD imali bir turboprop genel amaç uçağıdır. Uçak, ekseriyetle tek bir pilotla 14 yolcuyu alabilmektedir./AP

LiveATC.net ses kaydına bakılırsa uçakta şu konuşmalar geçti;

Yolcu: Burada önemli bir durumum var. Pilotum rahatsızlandı ve uçağı nasıl uçuracağımı bilmiyorum.

Hava trafik kontrolörü: Pozisyonunuz nedir?

Yolcu: Önümde Florida kıyısını görüyorum. hiç bir fikrim yok

Hava trafik kontrolörü: Kanatları düz tutun ve kuzeye ya da güneye hakikat kıyıyı takip etmeye çalışın. Sizi bulmaya çalışıyoruz.

(Dört dakika daha sonra) Yolcu: Beni buldunuz mu? Navigasyon ekranımı bile açamıyorum. Bu hususta bir fikriniz var mı?

PROBLEMSİZ BİR BİÇİMDE İNİŞ YAPTI

Hava trafik denetimi, Boca Raton açıklarında bulunan uçağı pozisyonunu tespit etti. Kontrolör yolcuyu iniş boyunca yönlendirmeye devam etti: “Kanatları düz tutmaya çalışın, denetimleri ileri hakikat itin ve hayli yavaş bir süratte inin.”

Toplumsal medyaya düşen görüntüde uçağın yavaş ve meselesiz bir biçimde iniş yaptığı görülüyor .

Uçağın iniş anı- Twitter/@wpbf_ari

“AMAN YARADANIM ÇOK ÂLÂ İŞ”

Öbür bir ses kaydında hava trafik kontrolörünün pilotlara “Az evvel bir yolcunun uçağı indirdiğini gördünüz” dediği duyuluyor.

Pilotlar duyduklarına inanamayarak “Uçağı yolcunun indirdiğini mi söylemiş oldun? Aman Yaradanım. Güzel iş.” yanıtını veriyor.

Uçağın havada çizdiği rota/Flightradar24

SAKİN KALMASI FARK YARATTI

Üretici firma Cessna 215 mil sürate ulaşan uçağın inançlı bir biçimde alçalıp iniş yaptığını belirtti.

WPBF-TV’ye konuşan havacılık uzmanı John Nance mucize iniş için , “Cessna uçaklarından birinin havacılık tecrübesi olmayan biri tarafınca indirildiğini birinci sefer duyuyorum. Hiç havacılık tecrübesi olmayan yolcu talimatları fazlaca dikkatli dinledi ve sakin kalmayı başardı, Fark yaratan buydu” dedi.