Nansen Mülteci mükafatı alan Merkel’den Türkiye’ye övgü

celikci

New member
Merkel, 2015 ve 2016 senelerında mülteci krizinin yaşandığı periyotta, şiddet ve zulüm tehdidi altındaki 1,2 milyondan fazla mülteci ve sığınmacıyı ülkeye kabul ettiği için Nansen Mülteci Mükafatına layık görüldü.

İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan ödül merasiminde konuşan Merkel, “Benim görüşüme nazaran, bu onur evvela bu biçimdelar işe başlayan ve durumu yönettiğimiz, başardığımız için teşekkür etmemiz gereken sayısız beşere borçluyuz” dedi. Mükafatı yardımsever insanlara adadığını söyleyen Merkel, vazifeliler ve sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür etti.

Ülkelerinden uzağa gitmek istemeyen çok sayıda mülteciye Türkiye’nin konut sahipliği yaptığını söyleyen Merkel, “Türkiye, Orta Doğu’dan 3,8 milyon mülteciyi ağırladı” dedi.

Türkiye’nin mülteci krizinde Almanya’dan daha büyük bir yükü üstlendiğini söyleyen Merkel, mültecilerin ülkelerine inançlı bir biçimde dönebilmeleri için sürdürülebilir tahliller bulunması gerektiğine değindi.

Merkel’e mükafatını taktim eden BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Merkel’in en zayıflara yardım etme siyaseti gözü pek ve örnek alınacak cinstendi” dedi.

Adını Norveçli kaşif, bilim adamı, diplomat ve hümanist Fridtjof Nansen’den alan ödül, 1954’ten beri her yıl UNHCR tarafınca mültecilerin, ülke ortasında yerinden edilmiş şahısların yahut vatansız şahısların korunmasına olağanüstü katkılarda bulunan bir kişi, küme yahut kuruluşa verilmektedir.