Müslüman Kırım Tatar’ı cehennemi anlattı… Erdoğan’a davet yaptı!

celikci

New member
“İnsanların çarçabuk tedavi edilebilecek yaraları yüzünden ölmesini izlemek fazlaca acı veriyor. Yalnızca antibiyotik yok diye ölüyorlar. Şu anda kara, hava ve denizden daima taarruz altındayız; her an vuruluyoruz. Lütfen askerler de dahil herkesi Azovstal’dan çıkarmak için ne gerekiyorsa yapın. Ne olur bu kâbusa bir son verin!”

Genç hekim savaştan evvel hiç vefatla karşılaşmamış

ZELENSKİ’NİN ESKİ BASIN DANIŞMANI PAYLAŞTI

Bu kelamlar Ukrayna’da devam eden savaşa katılan Müslüman bir Kırım Tatar’ına ilişkin. İşgaldilk evvel tıp eğitimi alan, artık ise Azovstal’daki yaralılara tıbbi yardım sağlayan ve ambulans bile kullanan tabip kendini toplumsal medyada ‘dr.livese’ olarak tanıtıyor. Sivilleri kurtarmak için büyük eforlar gösteren bu kişinin Twitter’da yazdıkları gazetecilik de yapmış ve Zelenski’nin bundan evvelki basın danışmanı olan Iuliia Mendel tarafınca paylaşıldı.

View this post on Instagram

A post shared by @dr.livese

“Savaşın kaçıncı gününde olduğumuzu bilmiyorum. Beşerler ölüyor… Kimi vurularak, kimi açlıktan, kimi de yaralarını tedavi edecek ilaç bulamadığından” diyen genç adam kelamlarına şu biçimde devam ediyor:

“Zamanımız kalmadı. Yarın olacak mı bilmiyorum. Ben Müslüman bir Kırım Tatarıyım. Soyum Kırım’ı üç yüz yıldan fazla bir müddetdir yöneten ünlü Girey hanedanına dayanıyor. Tıp eğitimi aldım. Ambulans kullanıyorum, yaralılara yardım ediyorum. Savaştan evvel hiç mevt görmemiştim.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

Genç hekim kelamlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek bitiriyor:

“Türkiye ve Ukrayna her vakit yakın alakalar ortasında olmuşlar ve birbirlerine takviye olmuşlardır. Siz ve ülkeniz bölgemizin siyasetinde büyük bir yüke sahipsiniz. Nereye yazıp kiminle irtibata geçeceğimizi bilmiyoruz. Bu niçinle, size şahsi olarak hitap ediyorum. Cenab-ı Hakk’ın hayırlarımızı terk etmeyeceğine ve bize yardım edeceğinize canı gönülden inanıyorum. Buna katılacak her insanın takdirini kazanacağına inanıyorum.”

Dünyaya ve Türkiye’ye davette bulunan genç asker yaşadıkları anları toplumsal medya hesaplarından paylaşıyor
MARİUPOL’DEKİ SON DURUM

Geçtiğimiz günlerde Mariupol’ü ziyaret eden BM Genel Sekreteri António Guterres bölgedeki durumu ‘cehennem gibi’ diyerek tanım etmişti.

Mariupol’ün Rusya tarafınca büsbütün ele geçirildiğinin açıklanmasıyla bir arada kentte, bilhassa de Azovstal çelik fabrikasında bulunan Ukrayna ordusu askerleri kendilerini savunmuş ve teslim olmayı reddetmişti.

Biroldukca sivil tarafınca da sığınak üzere kullanılan tesislerin boşaltılması ve burada bulunan sivil ve askeri çalışanların güvenlik koridoru yardımıyla tahliye edilebilmesi için yürütülen çalışmalar zorlukla sürdürülüyor.