Kraliçe Elizabeth varisini deklare etti: Ben öldükten daha sonra O’na kraliçe deyin

celikci

New member
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tahta çıkışının 70’inci yılı yılı niçiniyle bir bildiri yayınladı. 95 yaşındaki Kraliçe, yazılı bildirisinde “Hepinize bana verdiğiniz takviye için teşekkürlerimi sunuyorum. Bana vermeye devam ettiğiniz sevgi ve sadakat için müteşekkirim.” diyerek halkına duyduğu bağlılığı lisana getirirken kendinden daha sonra kraliyette yaşanacaklar konusunda da hem ipucu tıpkı vakitte temennilerini lisana getirerek tahtın yeni varisleri konusunda gönlünden geçenleri açıkça paylaştı.

95 yaşındaki Kraliçe vefatından daha sonra en büyük oğlu Prens Charles’ın tahta geçmesini istediğini söylerken gelini Cornwall Düşesi, Camilla’nın da geleceğin Kraliçesi olmasını istediğini açıkça belirtti. “Artık vaktim dolduğunda ve ortanızdan ayrıldığımda oğlum Charles Kral olacak. Ona ve eşi Camilla’ya bana verdiğiniz takviyesi vermenizi ve Charles Kral olduğunda Camilla’yı da ‘Kraliçe’ olarak tanımanızı ve o denli seslenmenizi istiyorum.” diyen Kraliçe şaşkınlık yarattı.

Kraliçe Elizabeth’in yayınladığı yazılı ileti

İngiliz kraliyet uzmanları bu iletisi ‘olağan dışı’ olarak nitelendirirken Kraliçenin bu bildiriyle 70 yıl hizmet ettiği tahtın kendinden daha sonra da istediği biçimde temsil edilmesi için kuvvetli bir şahsi iz bıraktığı değerlendirmesi yapıldı.

bu biçimdelikle Elizabeth’in tahtın yasal varisi oğlu Charles’a duyduğu itimat ve verdiği takviye perçinlenmiş oldu.

Prens Charles’ın da bugün, annesinin tahta çıkışının 70’inci yılı niçiniyle bir konuşma yapması bekleniyor.

Camilla, Charles tahta çıktığında teknik olarak aslına bakarsanız Kraliçe unvanını alacak ve bun lakin aksi tarafta bir yazılı karar engelleyebilir. Fakat Charles ve Camilla 2005 yılında evlendiklerinde Camilla Prenses unvanını almak istemediğini belirtmiş ve ileride Kraliçe olmak istemediğini de söyleyerek ‘Mrs. Parker Bowles’ hitabını tercih etmişti.

İkili biroldukça toplantı ve aktiflikte bir ortada

Bu durum İngiltere tarihinde bir birinci olmuş, lakin bu durum gelecekte değişebileceği için karardaki sözler ucu açık olacak ve değişebilecek biçimde düzenlenmiş ve bu hususta risk alınmasından kaçınılmıştı.

Lakin Prens Charles’ın resmi internet sitesindeki ‘Prenses sözü 2018 yılında yapılan değişiklikle çıkarılmıştı.

Camilla Parker Bowles ve Prens Charles’ın alakası Charles hala Prenses Diana ile evliyken bile biliniyordu ve Camilla uzun yıllar boyunca bu evliliği bozan kişi olarak tanınmış ve halk tarafınca kabul edilmemiş ve nefret uyandırmıştı. Üstelik birbirlerini gençlik günlerinden beri tanıyan ikilinin bağlantı yaşadığı mühlet boyunca Camilla da evli bir bayandı.

Bu skandal niteliğindeki alaka tüm dünyanın büyük ilgilisini çekerken Prenses Diana’nın trajik bir biçimde ölmesiyle bir arada Camilla’ya duyulan nefret yumuşamış ve Camilla artık halk nezdinde daha sevilen bir figür haline gelmişti.

Prens Charles’la resmen evli geçirdiği 17 yıl boyunca üstlendiği role güzelce alışan Cornwall Düşesi Camilla, Kraliçe tarafınca da gelin olarak benimsendi. yıllar ortasında onunla birlikte seyahatlere katılan ve hatta yokluğunda kraliyet nazaranvleri için onun yerini alan Camilla artık sevilen ve kraliçeliği desteklenen bir kişi haline geldi.

Cornwall Düşesi Camilla

Biroldukca yardım kuruluşuna başkanlık eden Camilla konut içi şiddet mağdurları, hayvan hakları örgütleri üzere sayısız topluluk için dayanak ve sözcülük çalışmaları yürütmeye devam ediyor.

Öte yandan Camilla Kraliçe olduğunda Elizabeth’le tıpkı statü ve haklara sahip olamayacak. Elizabeth doğuştan yani bir Hükümdarın kızı ve varisi olarak tahta çıkmış bir Kraliçe. Camilla ise bir ‘Konsort Kraliçe’ olacak.

Konsort kraliçe, hükümdarın yahut imparatorun eşi olarak kraliçe ya da imparatoriçe’lere verilen isim. Bir konsort kraliçe ekseriyetle kocasının toplumsal rütbesini ve statüsünü paylaşır. Hükümdarın monarşik unvanlarının kadınsı muadilini elinde meblağ, lakin tarihî olarak hükümdarın siyasi ve askeri güçlerini paylaşmaz.