Karantina bitti, yeni yasak geldi… Çin, o sözün kullanılmasını yasakladı!

celikci

New member
Dünya artık koronavirüs salgınını neredeyse büsbütün unutmuşken uyguladığı sıkı ‘0 vaka’ stratejisi yüzünden en büyük kenti Şangay’ı ve başşehri Pekin’i kapatan Çin bir defa daha tuhaf bir yasakla gündemde.

Çin’in en büyük kentindeki kısıtlamalar, halkın günlük hayatında iki ay süren acımasız yasakların akabinde nihayet pazartesi günü hafifçeletildi. Bu gevşeme ise kentin 25 milyon beşerinin yaşadığı düşük riskli bölgeler için geçerli.

HUZURSUZLUK HAD SAFHADA

Uygulanan sert karantinalar keskin bir finansal yavaşlamaya ve sivil huzursuzluk patlamalarına niye oldu.

Tam bu yasaklar ve karantinalar ortadan kalkarken Çin medya kuruluşlarının Şanghay’ın aylarca süren Covid yasaklarından ‘tecrit’ ya da ‘karantina’ olarak bahsetmesi yasaklandı.

Aylardır uygulanan kapanma nihayet bitmiş oldu

Yerel yetkililer tarafınca yayınlanan ve basına sızdırılan bir notta gazetecilerin kısıtlamalara ‘statik idare şekli baskı ve askıya alma’ olarak atıfta bulunmasında ısrar edildiği görüldü.

Uyarı yazısında şu tabirler kullanıldı:

“Kilitlemeyi bitmiş oldurme tabirini kullanmayın. Wuhan’dan farklı olarak, Şanghay hiç bir vakit bir karantina ilan etmedi, bu niçinle “tecritin bitmiş oldurilmesi” kelam konusu değil. Şanghay’ın tüm bölgeleri statik idare usulü bastırma ve askıya alma süreçlerinden geçti, fakat kentin temel fonksiyonları bu periyot boyunca işlemeye devam etti.”

ABD merkezli China Digital Times blogunda yayınlanan talimat şöyleki devam etti:

“İlgili tedbirlerin süreksiz, şartlı ve hudutlu olduğunu vurgulayın.”

Şangay’da hayat artık olağana döndü… Lakin herkes hâlâ maskeli
YÖNETİM DURUMDAN MEMNUN…

Şanghay Komünist Partisi lideri ve Xi Jinping müttefiki Li Qiang, kentin ‘aşırı şartlar altında testi geçtiğini ve güçlü nazaranvi tamamladığını’ söylemiş oldu.

Art arda yedi gün boyunca toplulukta Covid hadisesi görülmeyen ilçelerde kütüphaneler, müzeler, tiyatrolar ve spor salonları, sayılarda katı sınırlamalarla olsa da bir daha açıldı.

Mağazalar da ayrıyeten dörtte üç kapasiteyle bir daha açılabildi.

Çin’in tartışmalı Sıfır Covid stratejisi arayışı, insan hakları ihlalleri ve kitlesel bir ekonomik yavaşlama ile ilişkilendirildi.

Nadir görülen sivil düzensizliğin parlama noktaları içinde sokak protestoları, yol bariyerlerinin kırılması ve tehlikeli husus giyen Covid muhafaza gorevlileriyle arbedeler yer aldı.

GENÇLER ‘İNTİKAM’ ALIYOR

Şehir, iki aylık karantinanın akabinde özgürlüklerle dolup taşıyor, lakin memnunluk, kısıtlamaların geri dönebileceği kaygısıyla noktalanıyor.

Çarşamba günü karantinadaki insanların birçok sonunda özgürdü.

“Başlangıçtaki kilitlenme üzere, kilit açma da birdenbire geldi” diyor Daphne. “Herkeste bir kendinden geçme ve inanmama duygusu var ve birfazlaca topluluk havai fişek atarak bunu kutladı”

Halk nihayet rahat bir nefes aldı lakin herkes yeni kapanmalardan korkmaya devam ediyor

Hepsinin altında yatan şey, her an bilakis dönebileceği kaygısıydı. Yetkililer, bir daha açılmanın kurallı olduğu konusunda uyardılar ve bir gün ortasında mahallede müspet bir hadisenin yayılmasından daha sonra birtakım sokakların yine çitle çevrildiği bildirildi.

Şangaylı gençler “Bu öngörülemezlik her insanın hayattan zevk almasını engellemedi ve bu kıyamet zihniyeti niçiniyle her gün son gün üzere geliyor” diyor.

Öte yandan Şanghay’da beşerler, ne kadar uzun sürerse sürsün, yeni buldukları özgürlükten keyif aldılar. Kimileri, en sevdikleri yemek yerleri ve lüks perakendeciler için “intikam harcamaları” olarak isimlendirilen şeye yöneldi. Hongqiao tren istasyonu, ani tecrit niçiniyle kentte mahsur kaldıktan daha sonra oradan ayrılmaya istekli beşerlerle doluydu.

Diğerleri, yalnızca dışarıda olmanın sıradan zevkinin tadını çıkararak ortalıkta dolandılar.

İki yıldan fazladır fazlaca büyük baskıların altında yaşayan Çin gençliği adeta intikam alıyor
“BUNU BİZDEN DİĞERİ ANLAMAZ”

Kafe sahibi Chen Ribin, “Kesinlikle birtakım tasalarım var, işler denetiminiz haricinde… Bunu yalnızca bir pandemi ile anlayamazsınız” dedi.

Sadece bir hafta evvel Guizhou eycihazından Şanghay’a taşınan 34 yaşındaki Wang Xiaowei “Karantinanın kaldırılmasıyla kendimi fazlaca memnun hissediyorum. Bugün Çin Yeni Yılı sırasında nasıl hissediyorsam o denli hissediyorum. Bu çeşit bir ruh hali ve neşe” dedi.

18 yaşındaki Liu Ruilin “Binamın güvenlik gorevlisinin salı gecesi beni ve başkalarını dışarı çıkaracağından emin değildim. Karantina tam olarak gece yarısı bitmiş oldu” dedi ve ekledi:

“Şehrin tarihi ırmak kenarındaki semtinde eğlenmek için Bund’a gidelim dedik. Burada fazlaca fazla insan olmayacağını düşündük, fakat geldikten daha sonra biroldukça insanın burada olduğuna şaşırdık. pek güzel hissediyorum, pek heyecanlıyım.”