İddianamede DEAŞ var, PKK/YPG yok

celikci

New member
Fransız çimento devi Lafarge’ın terör örgütü DEAŞ’a takviye verdiği nedeni öne sürülerek ABD’de aldığı para cezasının yankıları sürüyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre şirket, New York Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan davada DEAŞ terör örgütüne yardım etmekten 777.78 milyon dolar tazminat ödemeye razı olurken, Lafarge’a yönelik suçlamalarda ABD’nin terör örgütü listesinde bulunmadığı için PKK/YPG’ye ait bir tabir yer almadı.

‘ŞEYTANLA ANLAŞMIŞLAR’

ABD Adalet Bakanlığı, Lafarge’ın “DEAŞ ile iştirake girdiği ve bunu gizlemek için düzmece kontratlarla düzmece faturalar düzenlediği, ayrıyeten şirketin çıkarlarını koruyacağını umarak DEAŞ ile gelir paylaşımı mutabakatı yaptığı” suçlamasını yöneltti. ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, Fransız çimento şirketinin DEAŞ’a yardım etmesine ait, “Lafarge şeytanla muahede yaptı” tabirini kullanırken, YPG’yi terörist listesine almadığı için bu örgütle münasebetlerine değinmedi. Suriye’de 2011 yılında eski bir çimento fabrikasını satın alan Fransa merkezli çimento üreticisi, Suriye’deki şirket yöneticilerinin ferdî olarak yer aldığı aksiyonların sorumluluğunu da kabul etti.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, bir şirket yöneticisinin DEAŞ ile iştirake başlamadan evvel iş arkadaşına gönderdiği bir bildiride “Ortada bir pasta var ise bu pastayı paylaşmaya hazır olduğumuz prensibini sürdürmemiz gerekiyor” dediği açıklandı.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl AK Parti MYK toplantısında Fransa önderi Emmanuel Macron ve birfazlaca Avrupa önderini bu mevzuda uyardığı belirtilmişti. Erdoğan’ın, “Fransız Lafarge’ın DEAŞ’a rüşvet verdiğini, terörü finanse ettiğini Macron’a ve Avrupa’daki bir epey başkana söylemiş oldum. Fakat daima kulak ardı ettiler” dediği aktarılmıştı.

YPG’YE DE HARAÇ ÖDEMİŞTİ

Financial Times gazetesinin 2018’deki bir haberinde, Lafarge’ın terör örgütü DEAŞ’a 2013-14 senelerında en az 6 milyon dolar, daha sonraki periyotta ise YPG’ye ayda 100 bin dolar müdafaa parası ödediği aktarılmıştı. Lafarge’in Halep’in kuzeydoğusundaki Çelebiye’deki fabrikası 2011-16 senelerında DEAŞ denetiminde kalmış, bölge 2016’da terör örgütü PKK/YPG’ye geçmişti.