“Dünyada neredeyse hiç gerçek 'vahşi doğa' kalmadı”

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
1992 doğumlu Hannah Emde bir veteriner ve tür koruma uzmanıdır. Nisan ayından itibaren ZDF dizisi “Terra X: Fascination Earth”te sunucu olarak yer alacak. Türlerin korunmasını teşvik etmek amacıyla Emde ayrıca dersler veriyor, kitaplar yazıyor ve 2017 yılında “Nepada Yaban Hayatı” derneğini kurdu.

Bayan Emde, eğitimli bir veteriner ve tür koruma uzmanı olarak yağmur ormanlarında aylarca yollarda vakit geçiriyorsunuz. Örneğin Madagaskar, Guatemala, Filipinler ve Borneo'daki araştırma projelerini zaten ziyaret ettiniz. Seni ona çeken ne?

Orman kesinlikle en sevdiğim yer. Orada olup bitenlerin çılgınca olduğunu düşünüyorum. Bir ormana giriyorsunuz ve hemen arka planda muazzam bir ses duyuyorsunuz. Sıcak, nemli hava üzerinize çarpıyor. Her yer yeşil, hışırdıyor. Çalılıkların arasında hayvanları ve her yerde saf yaşamı görebilirsiniz. Zamanla daha odaklı ve bir dereceye kadar ormana bağımlı hale gelirsiniz.

Hannah Emde, Aras'la Gece Vardiyası adlı kitabında en ücra yerlere yaptığı yolculukları anlatıyor.  Çevrenin, hayvanların ve insanların sağlığının birbirine nasıl bağlı olduğunu ve ekosistemleri korumanın neden birinci önceliğimiz olması gerektiğini anlatıyor.  304 sayfa, 20 Euro, Malik Verlag tarafından yayınlandı.

Hannah Emde, Aras'la Gece Vardiyası adlı kitabında en ücra yerlere yaptığı yolculukları anlatıyor. Çevrenin, hayvanların ve insanların sağlığının birbirine nasıl bağlı olduğunu ve ekosistemleri korumanın neden birinci önceliğimiz olması gerektiğini anlatıyor. 304 sayfa, 20 Euro, Malik Verlag tarafından yayınlandı.

Kaynak: Malik

Ne demek istiyorsun?

Almanya'dayken şehirdeki bir apartman dairesinde yaşıyorum. Her şey bir kişi olarak benimle ilgili. Artık yürürken sokağa bakmıyorum. Trafik ışığı kırmızıya döndüğünde otomatik olarak duruyorum. Temiz kıyafetler giyiyorum ve ılık suyla duş alıyorum. Yağmur ormanlarında farklı kurallar geçerlidir. Bunu her zaman büyüleyici buluyorum. Her adımda ayağımı nereye ve nasıl koyduğuma dikkat etmem gerekiyor. Zehirli köklere dokunmamaya veya yılanla karşılaşmamaya dikkat edin. Ayakkabılarımı giymeden önce hayvanlara karşı kontrol ediyorum.

Böylece kendinizi doğanın derinliklerine kaptırırsınız. Ancak yağmur ormanlarının durumu şu anda pek iyi değil. Seyahatleriniz sırasında türlerin yok olduğunu ne ölçüde hissediyorsunuz?

Bunu ilk elden hissediyorum. Örneğin, Filipinler'e ilk seyahatimden beş yıl sonra oraya döndüğümde ve aşırı sömürünün nasıl ilerlediğini gördüğümde şok oldum. Veya şnorkelli dalış yaparken mercan resiflerinin tamamen öldüğünü görebiliyordum. Borneo adasını her ziyaretimde, daha fazla ormanın nasıl kesildiğini ve palmiye yağı tarlalarının genişlediğini görüyordum. Geçenlerde Galapagos Adaları'nı ziyaret ettim. Araştırmacılar bana oradaki penguenlerin şu anda ne kadar yeni hastalıklarla mücadele ettiğini anlattılar. Ekosistem sarsılıyor.

Türlerin yok oluşunu anlamak için uzak ülkelere gitmek mi gerekiyor?

Hayır. Biz de kendi kapımızın eşiğinde türlerin yok oluşunu yaşıyoruz. Böceklerdeki keskin düşüş buna bir örnektir: Yazın araba ile tatile çıktığımızda, ön cam yolculuk boyunca neredeyse temiz kalır. Eskiden tamamen böceklerle doluydu. Böceklerdeki azalmayla birlikte kuşlarımızda da azalma oluyor.

Yurt dışı maceralarınızdan döndüğünüzde burada sizi heyecanlandıran herhangi bir vahşi doğayı deneyimleyebilir misiniz?

Dünyada bu anlamda gerçek bir “vahşi doğa” neredeyse kalmadı. Adam her yerdeydi. Yine de doğayı pek çok yerde deneyimleyebiliyorum; tabii ki Almanya'da da. Ormanda sürünerek akreplerle karşılaşmanıza gerek yok. Sincapları veya alakargaları izlemek, yosunlara dokunmak, ormanda yürümek – bunlar burada da mümkün.

Çocuklarımızla birlikte doğaya daha çok çıkmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bitkilere ve hayvanlara karşı bu şekilde bir his ve takdir kazanırız.
Hayvanlara ve doğaya olan büyük sevginizi nasıl açıklarsınız?

Çocukluğum çok biçimlendiriciydi. Annem ve babam benimle sık sık kampa giderdi. İskandinavya'da kamp gezilerine gittik. Köpeği her gün ormanda gezdirirdik. Dışarıda çok oynadım ve çoğu zaman amaçsızca dolaştım. Çocuklarımızla birlikte doğaya daha çok çıkmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bitkilere ve hayvanlara karşı bu şekilde bir his ve takdir kazanırız. O zaman “Oh hayır, şimdi ıslandım” ya da “Vay be, bir tırtıl var!” hissi yok. Şunu fark ediyorsunuz: Doğa sadece tehdit edici veya iğrenç değil, aynı zamanda her şeyden önce oldukça büyüleyici.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

İklim değişikliğinin şu anda siyasi tartışmalarda türlerin yok olmasından daha fazla öne çıkması nedeniyle hayal kırıklığına mı uğradınız?

Bazen evet ama biyoçeşitlilik çok karmaşıktır. Bu iç içe geçmiş “yaşam ağı” ile uğraşmanın da seksi olmadığını tamamen anlıyorum. Ancak geçimimizi sağlıyor ve türümüzün yerini değiştiren ve yaşam alanlarını yok eden iklim değişikliğiyle yakından bağlantılı. Biyoçeşitliliğin önemi benim için örneğin ilk olarak yağmur ormanında ve ardından Borneo'daki bir palmiye yağı tarlasında yürüdüğümü fark etmeye başladı.

Ne şekilde?

Ormanda her yerde sürünen bir tür canlı var, yeşil, gürültülü. Daha sonra monokültürden geçerseniz, ortalık son derece sessizdir. Hiçbir şey yaşamıyor, hiçbir şey hareket etmiyor. Toprak pestisitlerle kirleniyor. Güneş parlıyor çünkü artık gölge yok. Burada hemen şunu hissedersiniz: Bu doğru yol değil. Bu hayata düşmanlıktır. Burada artık çeşitlilik yok.

Nisan ayından itibaren, ZDF serisinin “Terra X: Fascination Earth”ün yeni sunucusu olarak, bu azalan çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu göstereceksiniz. İzleyicileri hangi yolculuklara götürüyorsunuz?

Mesela Gabon'da günlerce yabani şempanzeleri gözlemledim. Bu benim için tam bir hayaldi. Galapagos Adaları'na gitmeme ve bir araştırma gemisinde mavi ayaklı sümsük kuşları ve penguenleri inceleyerek veya deniz iguanalarını ve manta vatozlarını gözlemleyerek bir hafta geçirmeme izin verildi. Böyle bir biyoçeşitliliği deneyimlemek ve onunla birlikte gelen her şeyi geniş bir izleyici kitlesine gösterebilmek benim için inanılmaz bir ayrıcalık. Daha güzel olamazdı.