Çelik yeleğini çocuğa verdi, Ruslarla çatışırken hayatını kaybetti… Ukrayna’nın ünlüleri orduya akın ediyor!

celikci

New member
Ukrayna’daki yaşanan toplu seferberliğe toplumun her kısmından dayanak verenler oluyor. Kentleri kuşatan Rusya askerleriyle çarpışan siviller içinde bir oyun müellifi, bir milletvekili, bir rock müzikçisi ve bir televizyon sunucusu da var ki Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin de birkaç yıl öncesine kadar oyunculuk ve komedyenlik mesleğiyle tanındığını düşünürsek, bu epeyce da şaşırtan bir durum değil.

ÜNLÜ AKTÖR RUS ASKERLERİYLE ÇATIŞIRKEN HAYATINI KAYBETTİ

Seferberliğe katılan isimlerden biri 33 yaşındaki Ukraynalı aktör Pasha Lee idi. Ülkesinde oyuncu, sunucu, seslendirme sanatkarı olarak tanınan Pasha Lee, ülkesini savunmak üzere eline silah alarak orduya katılmıştı. Lee, savaşın 12’nci gününde Irpin kentinde bir çatışmada ömrünü kaybetti.

Orduya katılma sonucu daha sonrası asker üniformalı bir fotoğrafını toplumsal medyadan paylaşan ünlü oyuncu en son olarak “48 saattir bombalanıyoruz lakin yüzümüz hala gülüyor zira Ukrayna için savaşıyoruz ve başaracağız” bildirisini paylaşmıştı.

Orduya katılma sonucu daha sonrası asker üniformalı bir fotoğrafını toplumsal medyadan paylaşan ünlü oyuncu en son olarak “48 saattir bombalanıyoruz ancak yüzümüz hala gülüyor zira Ukrayna için savaşıyoruz ve başaracağız” bildirisini paylaşmıştı.

ÇELİK YELEĞİNİ ÇOCUĞA VERDİ

Pasha Lee’nin vefatının akabinde Ukrayna medyası pek çarpıcı yayınlar yaptı. Ukraynalı aktörün, ölmeden hemilk evvel çelik yeleğini ‘kahramanca’ bir çocuğa verdiği açıklandı.

Lee, Rus bombardımanı kararı hayatını kaybetmeden hemilk evvel Irpin’deki bir tahliye sırasında çocukların bir konuttan kaçmasına yardım ediyordu.

Pasha Lee’nin Rus ordusu ile çatışma sırasında hayatını kaybetmesi, yalnızca Ukrayna’da değil tüm dünyada gündem oldu. Aktörün vefatı ülkesinde bir kahramanlık öyküsü olarak isimlendiriliyor.

SİLAHINI KUŞANIP SÖYLEDİĞİ MÜZİK VİRAL OLDU

Tıpkı Pasha Lee üzere ülkesini savunmak isteyen hayli sayıda ünlü isim, eline silah alıyor ve orduya katılıyor. BoomBox kümesinin solisti olan Ukraynalı müzikçi Andriy Khlyvnyuk da onlardan biri.

Savaşın birinci günlerinde çocuklarını Kiev’den uzaklaştırmak için yola çıkan Khlyvnyuk, “Çocuklarımı inançlı bir sığınağa annemim konutuna götürdüm. daha sonra hükümetin talimatlarını yerine getirmek için Kiev’e geri döndüm. Gerekirse silahımı alıp ülkem için savaşacağım” demişti.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Андрій Хливнюк (@andriihorolski)’in paylaştığı bir gönderi

Başşehri Rusların ele geçirme teşebbüslerine karşı savunmak için Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri’ne katıldığını duyuran ünlü sanatçı Khlyvnyuk, askeri üniforması ve silahı ile The Red Viburnum in the Meadow halk müziğini söylemiş olduği görüntüyü toplumsal medya hesabından paylaştı.

“Müzisyenler arabulucudur lakin artık gitar çalmanın vakti değil, silahlarımızı kullanmalıyız” diyen Khlyvnyuk’un söylemiş olduği müzik kısa müddette toplumsal medyada viral oldu.

Ukrayna’nın ulusal sembollerinden biri olan kartopu çiçeğinden bahseden halk müziği, tabir yerindeyse direnişin sembolü haline geldi.

SAHNEDE OLMASI GEREKİRKEN ARTIK ORDUDA

Oleksiy Potyomkin’in mart ayı planları, üç hafta evvel bugünkünden çok farklıydı. Ünlü balet, klasik bir Ukrayna yapıtı olan Lileya’da Prens rolüyle Kiev Operası’nın sahnesine çıkacaktı. Lakin Rusya’nın işgali bütün Ukraynalılar üzere Potyomkin’in de ömrünü kökünden değiştirdi. Genç balet eline bir silah bir de ilkyardım seti alıp Rus güçleriyle savaşan sivil direniş hareketine katıldı.

Potyomkin, savaş yeni başladığı vakit, eski takma ismi ‘Samuray’ olan gazi arkadaşının komutası altında Odessa’da savunma güçlerine katıldı. Akabinde bir sıhhat takımına dahil olan Oleksiy Potyomkin, hislerini, “Dürüst olmak gerekirse, hepsi müthiş fakat kendimizi denetim altında tutuyoruz” kelamlarıyla söz etti.

33 yaşındaki balet, “Benimle ülkesi için hizmet eden her cinsten sivil var. Meskende oturup vakit kaybetmektense yararlı bir şeyler yapma isteği ile birleştik” dedi.

Birtakım siviller ellerine silah alıp savunmaya geçerken, barikat için kum torbası dolduran, cepheye göndermek için kamuflaj giysisi diken ya da yemek yapıp askerlere dağıtanlar da var.

2014’TEN BERİ ORDU İÇİN ÇALIŞAN KOMEDYEN

Sivil direniş harekâtına katılan Ukraynalı komedyen ve sunucu Serniy Prytula da askerlere ekipman ve materyal saplayan bir yardım kuruluşunu işletiyor. “Putin’in en büyük yanlışı, sadece Ukrayna ordusu ve birtakım milliyetçilerle savaşacağını düşünmesiydi. Bütün ulusla savaşıyor!” diyen komedyen, işlettiği yardım kuruluşunun Ukrayna’dan ve dünyanın her yerinden bağışlar aldığını söylemiş oldu. Prytula, komşu Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra İspanya, Avusturalya üzere daha uzak yerlerden de ekipman siparişi verdiklerini ekledi. Hatta Prytula, evvelki gün 2 milyon dolara 2000 kask ve kurşun geçirmez yelek sipariş etti.

Serniy Prytula, 2014 yılında Rusya’nın birinci işgali sırasında orduya yardım etmeye başladı. Onu cephedeki askerleri ziyaret edip yardım ulaştırırken nazarann öteki Ukraynalıların da itimadını kazandı.

‘ZELENSKY BİZİM DENİZ FENERİMİZ’

Eski bir komedyen ve aktör olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin savaş vakti başkana dönüşmesi konusuna da değinen Prytula, “Hakikaten epeyce mert. Kiev’de kalması tüm Ukraynalılar için uygun zira şu an o bizim için bir deniz feneri üzere. Son kurşuna kadar savaşacağımız konusunda kendisine katılıyorum” tabirlerine yer verdi.

‘BU ÖZGÜR BİR HALK ORDUSU’

Ukraynalı gönüllüler, ülkenin taban direnişinin kuvvetli ve esnek olduğunu ve kırılmasının güç olacağını söylüyor. Ukrayna’nın en tanınmış oyun müelliflerinden biri olan ve savaşın ikinci gününde toprak savunma taburuna katılan Maksim Kurochkin, “Bu, her biri inisiyatif almaktan korkmayan özgür bir halk ordusu” dedi.

Kurochkin, yanında silah taşıyanlar içinde teşebbüsçüler, taksi sürücüleri, gazeteciler, dizayncılar ve programcılar olduğunu da söylemiş oldu.

Ukrayna’da yaşanan sivil direniş harekatının kıssası aslında 2014 yılına, Rusya yanlısı olduğu bilinen Eski Ukrayna devlet lideri Viktor Yanukoviç’in ülkeyi terk etmesine yol açan bir halk yaklaşımına dayanıyor. 2014 yılında ülkede AB yanlısı vatandaşlar ile Rusya’ya yakın idare içinde aylar süren bir kriz yaşanmıştı. Göstericiler, Kiev’in merkez meydanına bir çadır kent kurmuş, burayı hükümet yanlılarının akınlarına karşı savunmuşlardı. Viktor Yanukoviç, ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Yanukoviç’in ülkeden ayrılmasının akabinde, Rusya ülkenin kimi bölgelerini işgal etmiş ve ele geçirmişti. Gönüllüler, tıpkı artık olduğu üzere bu biçimde da ülkelerini korumak ismine orduya akın etmişti.

POLİTİKLER DE DİRENİŞTE

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başta olmak üzere siyasetçiler da devreye giriyor. örneğin Milletvekili Kira Rudik silahlandı, parti üyelerinden ve arkadaşlarından oluşan kümesi meskeninde topladı. “Koltuklarda ve yerlerden uyuyoruz. Biraz yaz kampını andırıyor” diyen Rudik, arkadaş kümesiyle birlikte konuttan ayrılmıyor, ülkesini savunmak için hazırda bekliyor.

Rudik, ülkeden ayrılmama sonucu için de şunları söylemiş oldu: “Meskenime, aileme, kendime baktım ve sevdiğim her şeyin burada olduğunu fark ettim. niye ayrılayım? Putin bizim olanı almaya karar verdiği için mi?

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Кіра Рудик (@kira.rudik)’in paylaştığı bir gönderi

KONUTUNUN BAHÇESİNDE SİLAH EĞİTİMİ ALIYOR

Kira Rudik ve arkadaş kümesi, gazilerin sayesinde her gün meskeninin bahçesinde temel silah eğitimi alıyor. Ne olduğunu anlayana kadar komşularının biraz ürktüğünü de anlatan Rudik, silah kullanma hünerlerinin geliştiğini ve kümesinin yaşlıların tahliyesine yardımcı olmak yahut bir bombalama daha sonrasında yardım etmek için çalıştığını söylüyor.

Artık sabah 8.30’da kahvaltı, akşam 20.30’da akşam yemeği ve sıkı bir alkol yasağı ile kümesini daha tertipli hale getirmeye çalışan milletvekili, durumlarını şu sözlerle anlatıyor: “Birinci günler şoktaydık, artık organize oluyoruz. Yaz kampı durumundan yoruldum. Daha hayli bir ordu üzere olmalıyız!