Biden’dan kritik Ukrayna atılımı: O maddeyi imzaladı

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da bulunan Oval Ofis’te daha evvel Temsilciler Meclisi ve Senato’da onaylanan ve Ukrayna’ya Rus ataklarına karşılık vermesi için gereken askeri teçhizatın sağlanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası’nı imzaladı.

Biden yaptığı açıklamada, “Ukrayna hükümetini, Ukrayna halkını ve onların ülkeleri ile demokrasilerini Putin’in acımasız savaşına karşı savunma çabasını direkt destekleyen değerli tasarıyı imzalıyorum” dedi. Biden, “Mücadelenin maliyeti ucuz değil, lakin saldırganlığa boyun eğmek daha da maliyetli” tabirlerini kullandı.

‘ÖDÜNÇ VERME MADDESİ’Nİ HATIRLATIYOR

Yasa ile ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden etkilenen müttefiklerine, askeri yardım vermesini yahut kiralamasını da kolaylaşmış olacak. Biden’ın halihazırda askeri ekipman ödünç verme yahut kiralama yetkisi olsa da yasa ile bunu yapmak için kimi ihtiyaçlar daha da kolay hale geliyor. Yasa, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği de dahil olmak üzere müttefiklerin Nazi önderi Hitler’i hezimete uğratmasına yardımcı olan “Ödünç Verme Yasası”nı hatırlatıyor.

ABD’NİN UKRAYNA’YA YARDIMI 3,8 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Biden’ın geçtiğimiz cuma günü Ukrayna’ya 150 milyon dolar kıymetinde yeni bir askeri yardım paketini duyurmasının akabinde Rusya’nın geçtiğimiz şubat ayında ataklarını başlatmasından bu yana ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım 3,8 milyar dolara ulaştı. Biden’ın geçtiğimiz Cuma günü duyurduğu 9’uncu güvenlik yardım paketi ise, Kongre onayı olmadan ABD ordusunun cephaneliklerinde bulunan fazla silahlar ile karşılanacak.