Bertrand Piccard, hidrojen uçağıyla dünyayı dolaşan ilk kişi olmak istiyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bay Piccard, rahat bir emeklilik sizin için bir seçenek mi?

Faydalı olabildiğim sürece emekli olmaktansa faydalı olmayı tercih ederim.

1999 yılında sıcak hava balonuyla dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi oldunuz. 2015/2016'da bunu güneş enerjisiyle çalışan bir uçakla tekrarladılar. Ve şimdi 2028'de, sekiz ila dokuz gün içinde ve ara duraklamalar olmaksızın, bir hidrojen uçağıyla dünyanın çevresini dolaşmak istiyorsunuz. Neden?

Çünkü iklim değişikliği nedeniyle depresyona giren çok fazla insan var. Sorunun çözülemeyecek kadar büyük olduğuna inanıyorlar. Geleceğin olmadığını düşünüyorlar. Birçok çözümün olduğunu anlamıyorlar. Ve tam olarak göstermek istediğim şey bu. Çözümlerimiz var. Öncü bir ruha sahibiz.

İklim pusulası

İklim değişikliği ile ilgili haber ve gelişmeler. Her Cuma bu bültende.

Dolayısıyla yeşil hidrojenle gerçekten muhteşem bir şey yaparsak ve havacılığı CO₂'süz hale getirmenin tamamen mümkün olduğunu gösterirsek, bunun umut veren bir yol olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan “Climate Impulse” projemiz bir uçuştan çok daha fazlası. İklim korumasında bir amiral gemisidir. İnsanlara çözümlerin olduğunu ancak farklı düşünmemiz gerektiğini anlatan öncü ruhun amiral gemisi.

İşleri farklı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Konfor alanımızdan, alışkanlıklarımızdan çıkıp daha çok keşfetme ruhu göstermeliyiz.

Eğer bu iklim çözümleri mevcutsa neden bunları kullanmıyoruz?

Endüstride hâlâ çevreyi korumanın pahalı ve zaman alıcı olduğuna dair bir yanlış kanı var. Çevre aktivistleri tarafında ise sanayi ile ittifak yerine yine sanayi ile çatışma yaşanıyor. Temelde çok çelişkili bir dünyadayız: İnsanlar çözümlerin olduğunu bilmiyorlar ve aynı zamanda birbiri ardına çözüm bulmaktan korkuyorlar. Sonuçta yok bir her şeyin çözümü ama her yerde binlerce küçük çözüm gerekiyor.

Ancak birlikte çalışırsak başarılı olabiliriz. Çevre koruma ile sanayiyi uzlaştırmamız gerekiyor. Aktivistlerin bunu bir an önce yapmamız gerektiğini söylemeleri için alarm zilini çalmalarına ihtiyacımız var. Ancak her şeyden önce çözüm sağlamak için endüstriye ihtiyacımız var. Herkesi masaya oturtmamız lazım. “İklim Darbesi”nin amacı da budur.

Gerçekten uçuşunuzun bir ivme yaratabileceğini düşünüyor musunuz? İnsanlar daha sonra sizi uçuşun temsil etmesi gereken şeyden ziyade bir kişi olarak hatırlamayacak mı?

Bu kadar muhteşem bir şeyin çok fazla ilgi çekebileceğini düşünüyorum. Daha sonra geri dönüştürülebilir kompozit malzemeler, sıvı hidrojen tankları veya yakıt hücreleri gibi çözümlerimizi gösterebiliriz. Bu uçağın dünyayı değiştireceğini söylemiyorum. Dünyayı ve iklimi değiştirebilecek olan da bu öncü ruhtur.

Hidrojen uçağı inşa etmenin zorlukları nelerdir?

İlk zorluk, henüz kimsenin bunu yapmamış olmasıdır. Yani hiçbir kriteriniz yok. Bu nedenle öncelikle Airbus ve Ariane Group gibi sıvı hidrojen konusunda deneyimi olan birkaç deneyimli ortak aradık. Bu tahrikin zorluğu, hidrojenin sürekli olarak eksi 253 santigrat dereceye kadar soğutulmasının gerekmesidir. Yani onu sekiz veya dokuz gün boyunca uçakta tutmak istiyorsanız, onu kriyojenik tank adı verilen bir tankta çok iyi yalıtmanız gerekir. Hidrojen buradan yakıt hücrelerine gidiyor ve onlar da elektrik motorlarını çalıştırıyor. Daha önce hiç böyle yapılmamıştı ve işe yarayacağını umuyoruz.

Günün Haber Resimleri Yoğun Kar Çin'in Bir Kısmını Vurdu 4 Şubat 2024'te Çin'in Huai an kentinde yoğun kar yağışı sırasında vatandaşlar yolda yavaş yavaş bisiklet sürüyor. Huai an Jiangsu Çin YAYINxNOTxINxFRA Telif hakkı: xCFOTOx orijinalDosya adı: cfoto-heavysno240204_npsKD.jpg

Günün Haber Resimleri Yoğun Kar Çin'in Bir Kısmını Vurdu 4 Şubat 2024'te Çin'in Huai an kentinde yoğun kar yağışı sırasında vatandaşlar yolda yavaş yavaş bisiklet sürüyor. Huai an Jiangsu Çin YAYINxNOTxINxFRA Telif hakkı: xCFOTOx orijinalDosya adı: cfoto-heavysno240204_npsKD.jpg

Çalışma: Dünya çapında iklimin korunmasına büyük destek

Çok az insan iklimi önemsiyor mu? Yeni bir araştırma bunun tam tersini gösteriyor: İklimin korunmasına verilen destek hafife alınıyor. Bunun sonuçları olabilir.

Sizce hangisi daha zor: Güneş uçağını mı yoksa hidrojen uçağını mı uçurmak?

Güneş uçağını uçurmanın daha zor olduğunu düşünüyorum çünkü aşırı büyüktü. Rüzgara karşı çok hassastı ve saatte 45 kilometre hızla uçuyordu. Hidrojen uçağı daha küçük, daha kompakt olacak ve onu güneş olmadığında bile uçurabilecekiz. Bu, bulutların arasında uçabileceğimiz anlamına geliyor. Türbülansı çok daha iyi yönetecek. Yani uçmanın daha kolay olacağını söyleyebilirim ama inşa etmek daha zor olabilir.

Hidrojen uçağı daha sonra böyle görünecek.  Bertrand Piccard'ın yanı sıra test pilotu ve kompozit mühendisi Raphaël Dinelli de uçacak.  Uçağın içinde diğer şeylerin yanı sıra küçük bir mutfak, uyku alanı ve tuvaletler bulunmaktadır.  Projenin toplam 60 milyon euroya mal olması bekleniyor.

Hidrojen uçağı daha sonra böyle görünecek.  Bertrand Piccard'ın yanı sıra test pilotu ve kompozit mühendisi Raphaël Dinelli de uçacak.  Uçağın içinde diğer şeylerin yanı sıra küçük bir mutfak, uyku alanı ve tuvaletler bulunmaktadır.  Projenin toplam 60 milyon euroya mal olması bekleniyor.

Hidrojen uçağı daha sonra böyle görünecek. Bertrand Piccard'ın yanı sıra test pilotu ve kompozit mühendisi Raphaël Dinelli de uçacak. Uçağın içinde diğer şeylerin yanı sıra küçük bir mutfak, uyku alanı ve tuvaletler bulunmaktadır. Projenin toplam 60 milyon euroya mal olması bekleniyor.

Kaynak: İklim Darbesi

Geleneksel uçakların dünyanın çevresini dolaşması birkaç saat sürüyor. Neden sekiz ila dokuz güne ihtiyacınız var?

Çünkü çok daha yavaş seyahat edeceğiz. Hidrojen uçağı saatte 180 ila 200 kilometre hıza sahip olacak. (Karşılaştırma için: Editörün notu, Boeing 747 gibi Jumbo jetlerin saatte 900 kilometrenin üzerinde azami hızlara ulaştığıdır.) Daha hızlı uçsaydık daha fazla yakıt tüketirdik.

2028 yılında “İklim Darbesi” başladığında 70 yaşında olacaksınız. Böyle bir macera için biraz fazla yaşlı değil mi?

İklimin korunmasıyla ilgili bir şeyler yapmak yerine şimdi geri çekilirsem ne kadar kötü olacağını biliyor musun? Bu kaçırılmış bir fırsat olurdu. Hayatım boyunca bu deneyimi yaşamak için çalıştım. Ve şimdi 65 yaşında istifa mı ediyorum? Hayır. Her zaman daha iyi bir şey yapmak için hayatınızdaki tüm deneyimi kullanmalısınız. Başarıyı hiçbir zaman başlı başına bir amaç olarak görmedim. Başarıyı, daha fazla güvenilirlik, daha fazla etki, daha fazla başarı elde etmek için yükseldiğiniz bir seviye olarak gördüm.

Macera duygunuz nereden geliyor?

Ailemin üzerimde güçlü bir etkisi oldu. Büyükbabam stratosfere uçan ilk kişiydi. Ve babam Pasifik'teki Mariana Çukuru'nda neredeyse 11.000 metre derinlikte bir derin deniz denizaltısına daldı. Ben bu keşfetme ruhuyla büyüdüm. Babam ve büyükbabam sayesinde etkileyici insanlarla tanıştım: Ay'a ayak basan ilk insan, Everest Dağı'na çıkan ilk insan… Bana beni büyüleyen bir yaşam vizyonu gösterdiler.

Daha önce kimsenin gitmediği yerlere gidiyorsun. Daha önce icat edilmemiş şeyleri icat ediyorsunuz. Daha önce yapılmamış şeyleri yapıyorsunuz. Bilinmeyenle yeni bir ilişki bu şekilde açılır.

Rekorlar kırılmak için vardır.
Yaşlılıkta bile yeni ve bilinmeyen şeylere açık kalmak ne kadar önemli?

Kesinlikle çok önemli. Konfor bölgenizde kalırsanız hiçbir zaman halihazırda başardıklarınızdan farklı bir sonuç elde edemezsiniz. Geçmişte yaptıklarımız yanlış olduğu için bugün büyük bir çevre kriziyle karşı karşıyayız. Yani bu şekilde devam edersek krizden asla çıkamayız. Hiç yapmadığımız şeyleri yapmalı, öğrendiklerimizden farklı düşünmeliyiz.

Bu senin son maceran mı olacak? Yoksa başka bir dünya rekoru kırmayı mı planlıyorsunuz?

“İklim Darbesi”nden sonra dünyanın etrafında dördüncü kez uçmak için muhtemelen biraz geç olacak. Belki. Bilmiyorum. Benim için mesele hiçbir zaman dünya rekoru kırmak değildi; daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmaktı. Rekorlar kırılmak için vardır. Ancak bir konuda ilk olmak kimsenin yapamayacağı bir şeydir. Bu, rekor kırmaktan çok daha önemli.