Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti

celikci

New member
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in mesken sahipliğinde düzenlenen Bakanlar seviyesindeki Global Besin Güvenliği Aksiyon Daveti (Global Food Security Call to Action) Toplantısına katıldı. Bu teşebbüs için ABD’li mevkidaşı Blinken’a teşekkür eden Çavuşoğlu, “Dünya bir açlık kriziyle karşı karşıya. Dünya Sıhhat Teşkilatı 800 milyondan fazla insanın hala açlıkla karşı karşıya olduğunu varsayım ediyor. Çatışmalar açık orta bu durumun en büyük niçini. Dünyanın açlık çeken insanlarının yaklaşık yüzde 60’ı çatışma alanlarında yaşıyor. Her yeni çatışma, insanları açlığa iten yeni bir dalgayı tetikliyor. Her iki ülke de ana global besin tedarikçilerinden olduğu için bilhassa Rusya-Ukrayna çatışması ve Rusya’nın saldırganlığı büyük bir kuvvetlik yaratıyor. Bu ülkelerin üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüş, global besin güvenliğini direkt etkileyecek. Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için memleketler arası iş birliğine muhtaçlığımız var. Bu, çatışmaların barışçıl tahlili için niye bir arada çalışmamız gerektiğiniz gösteren bir öteki sebep” dedi.

TÜRKİYE EŞ BAŞKANLIK YAPACAK

Çavuşoğlu, “Politikalarımızın merkezinde insani bir yaklaşım var. Bugün karşılaştığımız krizlerde de bu yaklaşım geçerli. BM’nin Türkiye’den gerçekleştirdiği insani operasyonlarını hem işçi yerleşimi tıpkı vakitte yardım dağıtımı için kolaylaştırıyoruz. Besin güvenliğini sağlamak için Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) insani koridorlar oluşturma gayretlerini destekliyoruz. BM ile birlikte tahıl taşıyan Ukrayna gemilerinin inançlı geçişini sağlamak için çalışıyoruz. Tüm bu insani konularda bir Temas Kümesi kurmak için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

İtalya’nın besin güvenliğine ait Akdeniz Bakanlar Diyaloğu oluşturma teşebbüsünü memnuniyetle karşıladığını belirten Çavuşoğlu, “Değerli dostum Bakan Luigi Di Maio’nun daveti üzerine aktifliğe eş başkanlık edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm bu uğraşlara karşın daha yapılacak epeyce şey olduğunu biliyoruz. Bugün Türkiye’nin Global Besin Güvenliği Hareket Çağrısı’nı desteklemek için 6 unsurluk bir paketi uygulayacağını duyurmaktan memnunluk duyuyorum. en çok etkilenen ülkelere tohum ve teknik uzmanlık yardımı sağlayacağız. en çok etkilenen ülkelere yarar sağlamak için ulusal ticareti kolaylaştırma tedbirleri üzerinde çalışacağız. Mülteciler için besin yardımı dahil farklı tiplerde yardımlar sağlayacağız. Taahhütlerin uygulanmasında ortaklarımızla eşgüdüm yapmaya hazırız. FAO-Türkiye İştirak Programı üzerinden toplanan fonlar ve imkanlar besin güvenliğiyle ilgili eforlara aktarılacak. Son olarak BM Besin Sistemleri Doruğundaki taahhütlerimize bağlılığımızı bir daha teyit ediyor, milletlerarası örgütlerle iş birliğimiz güçlendiriyoruz.”

TÜRKİYE HAREKETE GEÇMEYE HAZIR

Çavuşoğlu, “1932 ve 1933 senelerında Holodomor’daki kitlesel kıtlık niçiniyle Ukrayna’da yaklaşık 8 milyon, bölgede ise yaklaşık 10 milyon insan ömrünü kaybetti. Lakin kıtlığın 21. yüzyılda yeri ve mazereti yok. Bugün temellerini attığımız aksiyonlar, ortaya çıkan krizin tesirlerini hafifçeletecek, tarımı güzelleştirecek ve hayatlar kurtaracak. Türkiye harekete geçmeye hazırdır, isteklidir ve Global Besin Güvenliği için Yol Haritası-Eylem Davetini desteklemektedir” formunda konuştu.