Almanya Ukrayna’ya kapıyı kapattı! ‘AB için kestirme yol yok’

celikci

New member
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB doruğu öncesinde Ukrayna’daki savaşla ilgili Alman parlamentosuna bir konuşma yaptı. Ukrayna’daki savaşı AB’nin tarihli en büyük kriz olarak nitelendiren Scholz Ukrayna’nın AB’ye iştirak maksadının, ülkenin Rusya tarafınca işgal edilmesine karşın hızlandırılamayacağını söylemiş oldu ve bloğun Kiev’e yardım etmek için ‘hızlı ve pragmatik’ bir yol bulması gerektiğini kelamlarına ekledi.

KESTİRME YOL YOK! BAŞKA ÜLKELERE HAKLISZLIK OLUR

“AB’ye giden yolda kestirme yol yok.”
diyen Scholz, Ukrayna’ya bir istisna getirilmesinin, beraberinde üyelik isteyen Batı Balkan ülkelerine haksızlık olacağını belirterek “Üyelik süreci birkaç ay yahut yıl sıkıntısı değil.” tabirlerini kullandı.

SCHOLZ ‘ZAYIF VE ÇOK TEMKİNLİ’ OLARAK TANIMLANIYOR

Alman şansölyenin konuşmasını yaklaşık üç aydır devam eden çatışmayı çevreleyen siyasetini özetlemek için kullanımı bekleniyordu.

Almanya Ukrayna’daki savaşa yeteri kadar sert reaksiyon veremediği ve Kiev’e ağır silah göndermeyi geciktirdiği için tenkit yağmuruna tutulurken birden fazla kişi Başbakan Scholz’u zayıf ve çok temkinli olarak tanımlıyor.

Biroldukca Avrupalı liderin bilakis Kiev’i hala ziyaret etmeyen Scholz yalnızca Avrupa’da değil kendi ülkesinde de sert yansılarla karşılaşıyor.

“TARİHTE BİR DÖNÜM NOKTASI”

Kendisine ve ülkesine gelen tüm tenkitlere karşın Ukrayna’yı desteklediklerini açıklayan Scholz, “Hepimiz tek bir amacı paylaşıyoruz, Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna galip gelmeli.” dedi.

Ukrayna savaşını “tarihte bir dönüm noktası” olarak nitelendiren Scholz AB ülkelerinin öbür krizlerde olduğu üzere bunu da dayanışmayla atlatacağına dikkat çekerek “Almanya bu niçinle Ukrayna’yı yardım ve ağır silahlarla destekliyor. Bu niçinle Ukraynalı mültecileri kabul ediyor” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz/AFP

UKRAYNA’DAN ANINDAN REAKSİYON GELDİ: İKİNCİ SINIF MUAMELE SONA ERMELİ

Scholz’un açıklamasına Ukrayna cephesinden reaksiyon gecikmedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ülkesine ‘ikinci sınıf muamele’ yapıldığını tez ederek Scholz’un açıklamalarını eleştirdi.

Kuleba, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz senelerda birtakım AB ülkeleri tarafınca Ukrayna’nın Avrupa perspektifine uygulanan stratejik belirsizlik başarısız oldu. Bu artık sona ermeli” dedi.

Ukrayna’ya yapılan muamelenin Ukrayna halkını incittiğine dikkat çeken Kuleba bunun yalnızca Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i daha hayli cesaretlendirdiğini söylemiş oldu.

İKİ ÜLKE ORTASINDA BİTMEYEN GERİLİM

Almanya ve Ukrayna içindeki tansiyon savaşın başladığı birinci haftalardan beri yükselerek devam ediyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’ın Ukrayna’nın başşehri Kiev’e planladığı ziyaret Ukrayna Devlet Lideri Zelenski tarafınca reddedilmişti. Steinmeier “Bu ziyaret için hazırdım. Lakin kabul etmeliyim ki, Kiev’de istenmiyordum” açıklamasında bulunurken Almanya Başbakanı Scholz Kiev’in hareketini ‘rahatsız edici’ olarak tanımlayıp yakın gelecekte Ukrayna’ya bir ziyaret planlamadığını söylemişti.