18 yaşındaki katil günlük tutmuş… Yazdıklarını okuyan dehşete düştü!

celikci

New member
New York eyaletinin Buffalo ilçesinde 10 kişiyi öldüren Payton Gendron’un bir ‘beyaz üstünlükçü’ olduğu, kurbanlarını özel olarak siyahların içinden seçtiği ortaya çıkmıştı.

Saldırıya titiz bir biçimde hazırlandığı anlaşılan 18 yaşındaki gencin ataktan evvel de bir kadro tuhaf davranışlar sergilediği ve aslında bu trajedinin ipuçlarının Payton’un yaşantısında gizli olduğu tabir edilmişti.

Payton, polisteki sorgusu sırasında üstündeki bu beyaz önlüklü imajıyla zihinlere kazındı…

Korkunç atakla ilgili soruşturma sürerken olayın bilgileri okuyanı dehşete düşürmeye devam ediyor. Artık de Payton’un bir çevrimiçi günlük tuttuğu ve yaşanacakların büyük kısmının bu günlükte yer aldığı ortaya çıktı.

“Şu an inandığım şeyler koronavirüs salgını ortaya çıkıp bir süre daha sonra ve 4Chan’ı kullanmaya başlamamla ortaya çıktı.” (4Chan: Çevrimiçi bir bildiri panosu)

Payton bu kelamları Discord uygulamasına yüklenen günlüğüne kaydetmişti. Payton Gendron “Belki de bir atak yapmamam gerektiğini düşündüğüm her seferinde 5 dakika bocalıyorum, daha sonra motivasyonum geri geliyor” yazmıştı günlüğüne…

Saldırının planı bu biçimde yapılmış…

Uluslararası Radikalleşme Araştırmaları Merkezi tarafınca The Post’a bir kopyası verilen günlükte, ataktan evvelki aylarda Gendron’un zihnine bir bakış sunan binlerce günlük yazsı yer alıyor.

ICSR’den araştırmacı Dr. Rajan Basra, The Post’a verdiği demeçte, ırkçı katilin bir düziniçin fazla sefer intihar etmek istediğini söylemiş oldu:

“Aslında kendisiyle konuşuyor, kimi vakit ne yaptığından kuşku ediyor, kimi vakit de ırkçı inançlarını ikiye katlıyordu. Günlük, ırkçı inançlar, beyaz milliyetçiliği ve karmaşık zihinsel sıhhat meseleleri içinde değişken bir karışım gösteriyor. Sık sık taarruz yapmak yerine kendini öldürmekten de bahsediyor.”

Küçük Payton ailesiyle birlikte… Asla geri gelmeyecek bir tablo

Gendron günlüğüne 16 Mart’ta “Bu saldırıyı ne kadar yapmak istemediğimi size anlatamam. Öbür tek seçeneğim intihar, geri dönemem.” yazmış.

“Bu çocukları öldürmekten gurur duymuyorum, aslında umutsuzca öldürmemem gerektiğini kanıtlayan bir işaret ya da delil arıyorum” diye yazıyor genç adam günlüğüne.

Şubat ayından bir öteki paylaşımında “Akıl hastası olup olmadığımı merak ettim ve bu yüzden artık olduğum üzere saldırıyı planlıyorum” diyor.

“Geçtiğimiz 7 yıl fazlaca acıttı, sanırım her şeyi bırakmaya hazırım.”

Günlüğüne yazdığı öbür şeyler de onun nasıl radikalleştiğine dair ipuçları sunuyor.

Ocak ortasındaki bir gönderide Gendron, üç başka kere doğduğuna inandığını yazdı. birinci vakit içinderda COVID-19 karantinası olan 15 Mart 2020 ile 5 Mayıs 2020 içinde bir tarihte doğduğunu düşündü. Bu vakit aralığında 4Chan’a göz atmaya başlamıştı.

Gendron, pandeminin birinci günleri hakkında “Orada kendimi ve biraz akıl sıhhatimi kaybettim” diye yazmıştı.

“Kuzenimin konutuna maskeyle gittiğim ve kimsenin kuralları umursamadığını gördüm ve bunun bana epey acı verdiğini hatırlıyorum. Sonunda dayanamayacak kadar fazlaydı ve erken ayrılmak ve ormanda meskene yürümek zorunda kaldım, daha sonra birkaç gün bodrumda kendime barikat kurdum.”

Payton’un zihnindeki çözülme pandemi sırasında başlamış: Genç katil tekraren okula bu türlü gitmiş

Gendron başlangıçta Rochester’ı hücum için araştırmıştı, lakin daha büyük bir siyah nüfusa sahip olduğunu keşfettiğinde şubat ortasında Buffalo’ya yerleşti. Başlangıçta Yeni Zelanda’daki Christchurch taarruzlarının üçüncü yıl dönümü olan 15 Mart’ta saldırmayı planlayan Gendron, cumartesi günü gerçekleştirene kadar taarruz planlarının tarihini daima öteledi.

Gönderilerin birden fazla, Gendron’un eBay ve Amazon üzere çevrimiçi perakendecilerden askeri sınıf bir kask ve ekipman satın almak için aldığı kapsamlı araştırmayla ve belli bir çorap çeşidi de dahil olmak üzere hücumda giymeyi planladığı giysi cinslerine odaklandı.

Gendron’un hücumdan evvel kilo verme uğraşları üzere daha bayağı kanıları de günlüğünde yer alıyor. Payton, haftalarca her gün yediği yiyeceklerin bir listesi, günlük kalori sayımı ve kilosunu günlüğüne kaydetmiş.

Payton’un satın aldığı silahlardan biri… Silahın üzerinde ‘İşte ödeyeceğiniz bedel’ yazıyor

Saldırının faili Payton, ailesiyle olan alakasını ve hücum için para toplama gayretlerini, ceketlerini internetten satma planlarını ve çabucak sonrasında yüksek bir fiyata satabileceği gümüş paraları satın almak için mahallî bit pazarlarına yaptığı seyahatleri de ayrıntılıca günlüğünde anlatmış.

“Ailem benim hakkımda epeyce az şey biliyor, sahip olduğum yüzlerce gümüş ons yahut cephane için harcadığım yüzlerce doları bilmiyorlar. Askeri materyallere 1000 dolara yakın harcadığımı bilmiyorlar. Bir av tüfeğine, AR-15’e yahut yasa dışı mecmualara sahip olduğumu bile bilmiyorlar.”Payton bu satırları şubat ayında kaleme almış…