Zelenski’nin sığınağında bir gün: Günde kaç saat uyuyor, suikasttan nasıl kaçıyor, ailesi nerede?

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üzerinden 5 hafta geçti. Bir yandan barış görüşmeleri bir yandan da çatışmalar devam ediyor. Dünyanın gözleri önünde karşı karşıya gelen iki ülkenin önderleri Putin ve Zelenski, beraberinde dünyanın haklarında en hayli konuşulan bireyleri haline de geldi.

Rus önder Putin dünyadan reaksiyon çekerken Ukrayna başkanı Zelenski de ‘komedyen’ lider imajından sıyrılarak adeta memleketler arası çapta bir kahramana dönüştü. Savaşın şiddetli bir yoğunlukta devam etmesine karşı Zelenski, sık sık kameraların önüne geçip açıklamalar yapıyor ve dünya önderleriyle görüşüyor. Pekala Zelenski’nin bir günü nasıl geçiyor? Nasıl saklanıyor ve korunuyor? İşte merak edilen sorular hakkında ayrıntılı analizler…

Kremlin güçleri Ukrayna ortasında ilerleyişini sürdürürken Volodimir Zelensky günde yalnızca iki saat uyuyor. Günlerini de epeyce sıkı korunan bir sığınakta geçiriyor. Lakin Zelenski bu sığınakta esaret durumunu üç dört günde bir bozuyor ve dışarıda imaj veriyor.

Tüm konuşmalarında yüzü yorgun ancak kararlı görünen bir başkan

ZELENSKİ HANGİ ŞARTLARDA YAŞIYOR?

Yetkililer bunun sebebinin Ukrayna önderinin durumu kendi gözleriyle de kesinlikle görmek istemesi olduğunu söylüyor.

Zelenski geçen hafta birinci vakit içinderda bir Rus medyasına bir röportaj verdi. Fakat Rusya medya denetleme heyeti Roskomnadzor, bu söyleşinin yayınlanmasını engelledi. 5 farklı kanaldan gazetecinin bir arada gerçekleştirdiği söyleşide Zelenski’nin söylemiş olduği her şeyin el değmemiş kaydının yayınlanacağına kelam vermişti.

Zelenski’nin ailesinin nerede olduğu ise bilinmiyor. Savaşın birinci günlerinde Zelenski, kendisinin ve ailesinin Rus suikastçılarının birinci amacı olduğunu açıklamıştı. First Lady’nin ve Zelenski’nin iki çocuğunun Ukrayna sonları ortasında bilinmeyen bir yerde sıkı biçimde gizlendiği ve korunduğu kestirim ediliyor.

Zelenski’nin eşi ve çocuklarının yeri bilinmiyor

Zelenski Rus medyasına verdiği röportajda kendisine yöneltilen bir soruya karşılık verirken “Size sıradançe evet haya da hayır yanıtı veremiyorum. Meselesine bu biçimde bir açıklamayla karşılık veriyorum zira dün gece hiç uyumadım.” diyordu.

NEREDEYSE HİÇ UYUMUYOR

Prag’daki bir üniversitede Rus Çalışmaları hocası olarak nazaranv yapan siyaset bilimcisi Alexander Morozov, bu röportajdan daha sonra yaptığı bir paylaşımda “Bu röportaj muazzam bir muvaffakiyet. Zelenski’nin bir aydır günde iki saatten çok uyumadığı açık. Ve kritik insomnia (uykusuzluk hastalığı) durumuna düşebilecek biçimdeyken bile çıkıp bu konuşmayı yapabildi. Bu tipten bir gerilimi 30 gün boyunca hiç kesintisiz deneyimlemek fazlaca güç. Üstelik bu durum bir kişiyi rahatlıkla nefret telaffuzuna yöneltebilecekken o bir daha de insani tarafları vurguluyor. Açık ve samimi biçimde konuşuyor.” diyor.

Zelenski, Mariupol hakkında yaptığı konuşmalarda da tüm makus şartlara karşın cepheyi terk etmeyen askerlerine seslenerek “Her şeye karşın Rus güçlerine teslim olmayı ve itaat etmeyi reddeden askerlerimizin aileleriyle görüştüm. tıpkı vakitte günde iki defa. Bunun için özel olarak vakit yarattım. Onlara cephedeki sevdiklerinin geri döneceklerini söyleyerek yüreklendirdim.” diyor.

Zelenski ülkesindeki büyük ve küçük tüm kentlerin bir bir nasıl yıkıma uğradığını anlatırken “Evet küçük yerlerdi fakat birilerinin yazlık meskeni, birilerinin büyükannesinin konutu oradaydı. Artık hepsi yok oldu. Artık sokakalr bile yok, sokak lambası bile kalmadı.” tabirlerini kullanıyor.

Zelenski birkaç günde bir kesinlikle dışarı çıkıp olan biteni kendi gözleriyle görmek istiyor
“NELER OLUP BİTTİĞİNİ ÖBÜR FORMDA ÖĞRENEMEM”

Economist mecmuasına verdiği söyleşide ise Zelenski “Zaman vakit ‘kalesinden’ çıkmanın kıymetini vurgularken Rus başkan Putin’in ise neredeyse 20 yıldır bir sığınakta saklanarak yaşadığını ima ediyor.

“Eğer 3-4 gün boyunca sığınaktan çıkmazsam dünyada neler olup bittiğini anlayamam.” diyen Zelenski’nin metal kaplamlı sığınağı keskin nişancılar tarafınca korunuyor. Sığınakta, füzeli ataklara karşı hava savunma sistemi de var.

Mart başında yaptığı ve tüm dünya tarafınca dinlenen konuşmasında “Korkmuyorum. Buradayım. hiç bir yere gitmiyorum. Hepimiz olmamız gereken yerdeyiz. Takımım de benimle bir arada; Kiev’de. Hepimiz gerçekleşmesi kesin olan zaferimiz için birlikte çalışıyoruz.” kelamlarını kullanmıştı.

Zelenski’nin Rus gazetecilerle yaptığı röportaj büyük ses getirdi

Zelenski’nin bir yandan suikasttan korunmak için saklanırken bir yandan da daima dünya önderlerine seslendiği konuşmalar yapması ülkesinin işine farklı biçimlerde de yarıyor. Zelenski daha iki gün evvel Avustralya parlamentosunun önünde yaptığı konuşma yardımıyla bu ülkeden Ukrayna’ya fazlaca kritik kıymetteki ‘Bushmaste’ askeri araçları almayı garantiledi.

AİLESİNİ GÖREBİLİYOR MU?

Tüm bu yaşananların içinde Zelenski’nin ailesinin görüp goremediği ise bilinmiyor. Zelenski’nin 44 yaşındaki eşi Olena, 17 yaşındaki kızı Oleksandra ve 9 yaşındaki oğlu Kyrylo’yu en son ne vakit yüz yüze nazaranbildiği hakkında net bir bilgi yok. Yakın vakitte CNN’e verdiği bir demeçte Ukrayna başkanı ailesiyle periyodik olarak konuşabildiğini söylemiş fakat ayrıntı vermekten kaçınmıştı.

Zelenski’nin eşi, Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska ise savaşın başından beri toplumsal medyada pek faal. Daima olarak ülkesinin ortasında bulunduğu durumla ilgili paylaşımlar yapan Olena, dünyaya da yardım davetleri yapıyor. ABC New’a verdiği demeçte First Lady, kocasının hayatı için endişelendiğini açıklamıştı.

Zelenski’nin eşi Olena eşinin güvenliğinden korku duyduğunu deklare etti

Zelenski’nin, savaşın başından bugüne kadar bir düzine suikast teşebbüsünden kurtulduğu sav ediliyor.