Zelenski: Rusya 24 Şubat öncesine dönmeli

celikci

New member
Ukrayna ile Rus teknik heyetleri içindeki müzakereler bu hafta başında İstanbul’a taşınırken, görüşme öncesi Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’den değerli açıklamalar geldi. Zelenski, Meduza Genel Yayın Direktörü İvan Kolpakov, Dozhd TV Genel Yayın Direktörü Tikhon Dzyadko, Nobel ödüllü Rus gazeteci Dmitry Muratov’un gazetesi Novaya Gazetesi müellifi Mikhail Zygar ve Rus muhalif gazeteci Vladimir Salavyov’un sorularını cevapladı.

Yeni çeşit görüşmeler öncesinde Rus muhalif medyasına demeç veren Zelenski, sürecin güçlü geçeceğine işaret etti. “6 husustan 4’ü üzerinde mutabakat sağlandı” tarafındaki açıklamaların çeviri yanılgısı niçiniyle gerçekleri yansıtmadığını vurgulayan Volodimir Zelenski özetle şunları söylemiş oldu:

GÜVENLİK GARANTİLERİ

“Bizim görüşme gündemimizde Ukrayna’nın silahlardan arındırılması ve milliyetçi ögelerden temizlenmesi üzere bir hususumuz yok. Zira bunu, başından beri anlamsız buluyoruz. Ukrayna’nın tarafsızlığının da yer aldığı güvenlik garantilerine gelince, Rusya’ya verilecek garantiler Ukrayna için de geçerli olmalı. Bunun da Ukrayna halkına referandum ile sunulması gerekiyor. Ayrıyeten mutabakata garantör olacak üçüncü ülkelerin meclislerinde de bu kararların onaylanması gerekiyor. Bu süreçlerden daha sonra garantiler, Rusya ile Ukrayna içinde imzalanmalı. Güvenlik garantileri ve tarafsızlık, nükleer silahı olmayan bir devlet statüsü. Biz buna hazırız.

LİSAN ÖZGÜRLÜKLERİ

Lisan özgürlükleri konusuna gelince, Ukrayna, Rusya ile ve hatta tüm komşularıyla karşılıklı kültür muahedeleri yapmaya hazır. Müzakerelerin en kritik mevzuları olan Kırım ve Donbas sorunlarına gelince, Rusya çabucak ateşkes ilan ederek, askeri güçlerini de 24 Şubat sabahı bulundukları pozisyona çekmeli. ‘Ukrayna’dan büsbütün çıksınlar’ diyemiyorum, zira bu, Üçüncü Dünya Savaşı’nı tetikler. Ateşkes ve birinci pozisyona çekilme daha sonrasında şiddetli Kırım ve Donbas sorunları müzakereye açılmalı.

REFERANDUM KONUSU

Hazırlanacak taslak muahede, Ukrayna’da bir iki ay ortasında yapılacak referandum ile halkın görüşü alındıktan daha sonra geçerli olabilir. Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğü bizim için temeldir.” Moskova, Zelenski’nin bu açıklamalarının Rusya’da yayımlanmasına yasak getirdi. Bu ortada Rusya’da son muhalif gazete Novaya da kapandı.

BİLGİ NOTU

Zelenski, röportajdaki “Rusya, Ukrayna’dan büsbütün çıksın diyemiyorum. Zira bu Üçüncü Dünya Savaşı’nı tetikler” kelamları ile 2014’te Rusya tarafınca ilhak edilen Kırım ile bu biçimdedan beri üçte biri Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde olan doğudaki Donbas bölgesindeki statükoyu kastetti.