Zelenski görüntü yayınlayıp uyardı! Rusya referandum hazırlığı yapıyor…

celikci

New member
Dün hem Ukrayna hem Rusya için kritik bir değere sahip Mariupol kentinin Rus güçlerince kuşatma altına alınması ve kentte görüntülenen 9 bin kişinin bulunduğu toplu mezarlar dünyada şok tesiri yaratırken Ukrayna başkanı Zelenski Rusya’nın yeni atılımını deklare etti.

RUSYA’DAN ORTALIĞI KARIŞTIRACAK ATILIM

Zelenski yayınladığı bir görüntü bildiride Rusya’nın işgal ettiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde kelamda bağımsızlık referandumu yapmayı planladığını duyurdu.

İŞGALCİLERE VERDİĞİNİZ BİLGİLERE DİKKAT EDİN

Vatandaşlarından işgalci askerlere verdikleri bilgiler konusunda dikkatli olmalarını isteyen Zelenski, “İşgalcilere verdiğiniz bilgiler konusunda fazlaca dikkatli olmalısınız. Rus birlikleri sizden kimi anketleri doldurmanızı, pasaport ayrıntılarınızı vermenizi isterlerse, bilmelisiniz ki bu size yardımcı olmak için değil” tabirlerini kullandı.

Referandum gösterisi için Moskova’dan gelecek talimatın beklendiğini duyuran Ukraynalı başkan “Sizin topraklarınız üzerinde kelamda bir referandum yapmayı planlıyorlar. Gerçek bu, dikkatli olmalısınız.” dedi.

RUSYA’YA YAPTIRIM UYARISI

Zelenski konuşmasında Rusya’ya da gözdağı vererek ilhak teşebbüsünün Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara yol açacağını ve 1917 iç savaşından bu yana Rusya’nın hiç olmadığı kadar yoksul hale geleceğini belirtti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymir Zelenski

OY PUSULALARI BİLE BASILDI

Kiev Mart ayı başlarında da Moskova’nın Herson’da referandum hazırlığında olduğu konusunda ihtar yayınlamıştı. Ukraynalı kaynaklar Rus birliklerinin kelamda referandum için oy pusulaları bastığını ve Rus propagandası içeren broşürler dağıttığını tez ediyor.

KIRIM’DA DA BİREBİRİNİ YAPTI

Rusya 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da da emsal bir referandum yapmış ve halkın ezici çoğunluğu Rusya federasyonuna katılmak için oy kullanmıştı. Rusya’nın bölgeyi ele geçirmesinden daha sonra yapılan bu oylama, Ukrayna hükümeti ve Batı tarafınca yasadışı olarak kınanmıştı.

Herson 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinde Rus güçlerinin eline geçen birinci büyük kent olmuştu.