‘Yeni hayat’ başlarına yıkıldı… 11 yaşında lakin 2’inci defa savaştan kaçıyor!

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş, silahların önünden zorlukla kaçıp ve kendilerine yeni bir hayat kurmak için gayret eden insanları da etkiledi. Ülkelerinden kaçıp Ukrayna’ya sığınan Yemenliler, Afganlar ve Suriyeliler, tam savaştan uzağız derken kendilerini bir daha ateşin ortasında buldu.

‘HER ŞEYİ GERİDE BIRAKTIM’

Ahmed, Yemen’deki savaştan kaçmayı başarmış, Ukrayna’da kendine yeni bir tertip kurmuştu. Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti olan Harkiv’de hayata bir daha başlayan 20 yaşındaki genç, geçtiğimiz hafta Rus kuvvetleri yaşadığı kenti kuşatınca yeni konutunu de terk etmek zorunda kaldı.

Evvel kendi ülkesini akabinde da kendine sıfırdan hayat kurduğu Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalan mühendislik öğrencisi Ahmed, Avrupa’daki sığınma müracaatlarını etkileyeceğinden tasa ettiği için tam isminin yayınlanmasını istemiyor ve bir yılı aşkın müddettir yaşadığı kent için, “Burası yaşamak, yerleşmek için şahane bir yerdi. Artık ise her şeyi geride bıraktım” diyor.

‘BEŞ YILDIZLI OTELDE OLDUĞUMU DÜŞÜNMELERİNİ SAĞLADIM’

Ahmed için Polonya hududunu geçmek üç gün sürmüş. Polonya’ya vardıktan daha sonra Yemen’deki ailesiyle konuşmayı başardığında onları endişelendirmek istemeyen Ahmed, “Beş yıldızlı bir otelde olduğumu düşünmelerini sağladım” diyor.

Ukrayna’da sıkışıp kalma fikri, Ahmed’i ülkesinde şiddete ve savaşa maruz kaldığındaki günlerden daha ‘sefil’ hissettirmiş. Bunun sebebini ise Ahmed şu sözlerle anlatıyor:

Yemen’de ailelerimizle bir aradaydık. O denli bir noktadaydık ki artık yaşamak ya da ölmek bizim için değerli değildi. hiç bir şey sorun değildi zira beraberydik. Lakin Ukrayna’da savaş başladığında epey farklı hissettim. Çok fazla insan tanımıyorduk ve süratli bir çıkış yolu bulamadık.

Yardım için internet üzerinden bağış kampanyaları düzenleyen gönüllülere bakılırsa, savaş başladığı sırada Ukrayna’da yüzlerce Yemenli bulunuyordu ve hepsi de Ahmed üzere kendilerine bir hayat kurmaya çalışıyordu.

‘yine YERLEŞMEKTEN KORKUYORUM’

Her ne kadar başkalarından daha yeterli olduğunu söylese de daima savaştan kaçmak Ahmed’i de sarstı. Almanya’ya giden bir trende Washington Post gazetesine konuşan Ahmed, “Ya bir defa daha yerleşirsem ve işler bir ker daha alt üst olursa diye korkuyorum” dedi.

Ahmed, Almanya’da akrabası ile buluşmayı ve eğitimine orada devam edebilmeyi umduğunu da söylemiş oldu.

ALTI AY İÇİNDE İKİNCİ SEFER MÜLTECİ OLDU

Kurmaya çalıştığı yeni hayat tabir yerindeyse başına yıkılan bir başka savaş mağduru ise Masouma Tacik. Taliban’ın Afganistan’da idaresi ele geçirmesinden daha sonra başşehir Kabil’den Kiev’e kaçmayı başaran Tacik, yalnızca altı ay ortasında kendini bir daha mülteci olarak buldu.

Bilgi analisti olan Afgan genç, Kabil’den gelirken yanında getirebildiği bir sırt çantası, birkaç kesim kıyafet ve dizüstü bilgisayarının üzerine yeni bir eşya daha ekleyecek kadar bile yerleşmeye fırsat bulamadan Kiev’den de çıkmak zorunda kaldı.

‘HAYATTA HİÇBİR ŞEYİN GARANTİSİ YOK’

Afganistanlı 23 yaşındaki Tacik, “Kiev’e birinci geldiğimde rahat nefes alabileceğimi hissettim. Artık ise hayatta hiç bir şeyin garantisi olmadığını anlıyorum. Bu yüzden günü olduğu üzere yaşıyorum” diyor.

‘Engellerin ve bürokratik süreçlerin’ kaldırılmasının, tıpkı kendisi üzere hala sığınacak yer arayan insanların bir daha başlamasına yardımcı olacağını da söyleyen Tacik, “Bu yaşananları kimse hak etmiyor. Afganistan’daki arkadaşlarımı Kabil’de bıraktığım üzere artık de Ukraynalı arkadaşlarımdan ayrıldım. Konutumu kaybettiğimde ve bu ülkeye geldiğimde beni meskenlerine kabul eden arkadaşlarım… Onların da güvenliklerinden tasa ediyorum” diye anlatıyor.

11 YAŞINDAKİ HASSAN’IN DA SAVAŞTAN BİRİNCİ KAÇISI DEĞİL

11 yaşındaki Hassan’ın elinde bir poşet, pasaport ve telefon numaralarının yazılı olduğu kağıtla tek başına Slovakya’ya kaçması geçtiğimiz günlerde bir çok konuşulmuştu. Ukrayna’nın doğusundan yola çıkarak 1200 kilometre seyahat eden ve Slovakya’ya ulaşmayı başaran Hassan, annesi yaşlı büyükannesini yalnız bırakamadığı için tek başına kentten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Bu, Hassan’ın savaştan birinci kaçışı değildi. Yaklaşık 10 yıl evvel, Hassan çabucak hemen bir bebekken ailesi Suriye savaşından yıllar evvel kaçmıştı. Hassan, bu sefer de Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kaldı.

BABALARINI SURİYE’DEKİ SAVAŞTA KAYBETTİLER

Hassan Slovakya’ya sağ salim ulaşınca polisler kâğıtta yazan numaralardan çocuğun Slovakya’da yaşayan kardeşlerine ulaştı. Hassan’ın kız kardeşlerinden Luna, “Birimizin Ukrayna’ya gidip onu alması gerektiğini düşündük fakat bu hayli tehlikeliydi. Hassan trene binip tek başına buraya kadar gelebildiği için fazlaca şaşkınım. Onun için hayli endişeleniyordum” diye anlatıyor.

Suriye’den ayrıldıklarında Hassan’ın çabucak hemen bebek olduğundan da bahseden Luna, “Çok küçüktü ve o günleri hatırlamıyor. O günleri hatırlamadığı için memnundum zira asla bir savaşa şahit olmasını istemezdim” sözlerini kullanıyor.

Kardeşler, çocukluklarını Suriye’de geçirmiş. Savaş çıktığında ise annelerinin memleketi olan Ukrayna’ya taşınmışlar. Suriyeli babalarının ülkesindeki çatışmalarda ortadan kaybolduğunu da anlatan Luna, “Ama onu hatırlıyorum” diyor.

UKRAYNALI OLMAYANLARA FARKLI MUAMELE YAPILDIĞINI ANLATIYORLAR

Ukrayna’ya eğitim için gelen birfazlaca milletlerarası öğrenci de savaştan kaçmak için çabaladı. Arap, Afrikalı ve Güney Asyalı öğrenciler de dahil olmak üzere sayısız öğrenci ülkeyi terk etmeye çalıştı.

Bu öğrencilerden kimileri Ukraynalı olmayanlara farklı muamele gösterildiğini söylüyor. Savaştan kaçmaya çalışan yabancı öğrenciler, özel otobüslere binmelerine müsaade verilmediğini ya da huduttaki askerlerin, Ukraynalıların geçmesine müsaade vermek için onları geri ittiğini anlatıyor.

15 SAATLİK KAÇIŞ SEYAHATİ

Avrupa’ya sığınma müracaatında bulunduğundan soyadının yayınlanmasını istemeyen Mohamed de Yemen’den kaçıp Ukrayna’ya gelmeyi başaranlardan.

Mohamed, yaşadığı kent olan Poltava’nın merkezindeki siren sesleriyle uyandığı gün ülkeden çıkmaya karar vermiş. Akabinde kalabalıklarla dolup taşan tren ve otobüs istasyonlarından geçtiği, kilometrelerce yürüdüğü ve yabancıların yardımları yardımıyla yoluna devam edebildiği 15 saatlik bir seyahate başlamış. Mohamed, “Artık bacaklarımı hissetmiyordum. Endişeden diğer hiç bir şey hissetmiyordum” diyor.

Mohamed evvel Polonya’ya geçmiş. Burada kendisine yardım sunan Polonyalı bir aile ile tanışmış. Polonyalı aile, Mohamed ve uzun süren seyahat sırasında tanıştığı Iraklı arkadaşını Varşova’ya götürmüş.

Yardım karşısında şaşırdığını anlatan Mohamed, “Dürüst olmak gerekirse hiç bir gayretten kaçınmadılar. Karnımızı doyurdular, bize yeni çoraplar bile verdiler” diye anlatıyor.

Mohamed, Poltava’daki anılarından sevgiyle bahsediyor ve şunları söylüyor: “Bu seviyede bir yıkım olabileceğini asla düşünmemiştim. Orada Ukraynalı arkadaşlar edinmiştim. Hâlâ bağlantı halindeyiz.

Ukraynalıların göçü iki haftadan kısa bir müddetde, 2015 ve 2016 senelerında yüklü olarak Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya tarihi akışına ulaştı. tıpkı vakitte Avrupa Birliği, yeni mülteciler için gibisi görülmemiş adımlar attı.Ukraynalılar, Afrika ve Orta Doğu’dan birfazlaca kişiyi arafta bırakan bir sığınma sistemini atlayarak 27 ülkeli blok ortasında üç yıla kadar süreksiz muhafaza alabilecekler.

The Washington Post’ta yayımlanan “They left one war and wound up in another: Yemenis, Afghans and Syrians flee Ukraine” başlıklı haberden derlenmiştir.