Ukrayna’da müthiş tecavüz iddiaları! ‘Gündüz köpeği öldürdüler, gece geri geldiler…’

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın üzerinden bir ay geçti. Bir ay ortasında milyonlar ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Ülkede kalanlar için ise artık durum fazlaca daha korkutucu bir hal almaya başladı.

Ukraynalı Milletvekili Maria Mezentseva, Rus askerlerinin uyguladığı makus muamele ve tecavüz hadiselerini lisana getirirken, birinci kere işgal sırasında bir tecavüz olayıyla ilgili soruşturma açıldığı da bildirildi.

‘KOCAMI ÖLDÜRÜP TECAVÜZ ETTİLER’

İşgal sırasında soruşturma açılan birinci tecavüz olayının kıssası ise kan donduruyor. Rus askerleri tarafınca evvel kocası öldürülen, akabinde tekraren cinsel atağa maruz kalan Ukraynalı bayan, The Times’a verdiği demeçte 33 yaşında olduğunu, 35 yaşındaki kocası ve 4 yaşındaki oğluyla Ukrayna’nın başşehri Kiev’in haricindeki Shevchenkove köyü yakınlarında yaşadığını söylemiş oldu.

GÜNDÜZ KÖPEĞİ ÖLDÜRDÜLER, GECE GERİ GELDİLER

Yaşadığı kaygı dolu anları anlatırken Natalya takma ismini kullanan bayan, 9 Mart’ta bir küme Rus askerin meskenlerinin önüne geldiklerini ve ailenin köpeğinin öldürüldüğünü gördüklerinden bahsetti, “Askerler çabucak sonrasında bölgeyi akaryakıt için aradıklarını söylemiş olduler ve bir tanesi de köpeğin vefatı için bizden özür diledi” dedi.

“Hava karardıktan daha sonra dışarıda bir ses duyduk. Eşim bakmak için dışarı çıktı. Tek bir el silah sesinin akabinde kapının açıldığını ve konuttaki ayak seslerini duydum” diyen Natalya, köpeği öldüren askerlerden birinin yanında 20’li yaşlarda görünen diğer bir adamla geri geldiğini söylemiş oldu.

‘OĞLUM YAN ODADA AĞLIYORDU’

“Ağlıyordum. Kocam nerede diye bağırdım. daha sonra dışarıya baktım ve onu kapının yanında yerde gördüm” diyen Natalya yaşadığı fecî anları anlattı:

“Kocamı öldüren adam sonrasındasında silahı başıma dayadı. 4 yaşındaki oğluma kazan dairesine saklanmasını söylememi istedi. Oğlum yan odada ağlarken askerlerin tekraren tecavüzüne uğradım. Oğlumun ağlaması umurlarında bile değildi. Silahları daima başımdaydı ve ‘onu öldürelim mi yaşatalım mı’ diye benimle alay ettiler.”

‘OĞLUMA BABASININ ÖLDÜĞÜNÜ SÖYLEYEMEDİM’

Natalya, meskeni terk ettiklerini, kocasının vücudunu geride bırakmak zorunda kaldıklarını anlatırken şu tabirlere yer verdi:

“Oğluma babasının öldüğünü çabucak hemen söyleyemedim. Onu gömemeyiz, köye gidemiyoruz zira hala işgal altında. Bölge kurtarılsa bile geri dönebilir miyim bilmiyorum. Anılar epey zor… Bütün bunlarla nasıl yaşayacağımı da bilmiyorum.”

İŞGAL SIRASINDAKİ BİRİNCİ RESMİ SORUŞTURMA

Natalya’nın yaşadıkları daha sonrası Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, soruşturma başlatıldığını deklare etti ve Rusya’ya kelam konusu asker için tutuklama buyruğu çıkarıldığını da ekledi. Bu olay, işgal sırasında birinci resmi tecavüz soruşturması olarak kayıtlara geçti.

‘ASLA SUSMAYACAĞIZ!’

Hususla ilgili konuşan Maria Mezentseva, “Son vakit içinderda oldukcaça tartışılan bir dava var. Bu dava savcılık tarafınca kaydedildi. Kiev yakınlarında küçük bir kasabada bir sivil meskeninde öldürüldü. Çok üzülerek söylüyorum ki karısı da askerler tarafınca tecavüze uğradı. Akının akabinde askerlerin, küçük çocuğu tehdit ettiği bilgisini de aldık” tabirlerine yer verdi.

Adaletin galip gelmesi için davaların kaydedilmesinin değerinden de bahseden Mezentseva, “Asla susmayacağız!” dedi.

Öte yandan Natalya’nın öyküsü, maalesef ki Ukrayna’nın işgali sırasında bayanların maruz kaldığı cinsel şiddet ve tecavüzle ilgili hayli sayıda rapordan yalnızca bir tanesi.

BİRDEN FAZLA MESKENDEN ÇIKAMAYAN YAŞLI KADINLAR!

Ukrayna parlamentosu üyesi Lesia Vasylenko, “Kadınların toplu tecavüze uğradığına dair ihbarlar aldık. Bu bayanlar ise çoklukla dışarı çıkamayan, yaşlı vatandaşlar… Bu bayanların birden fazla tecavüz şiddetinden daha sonra ya öldürüldü ya da kendi canına kıydı” kelamlarıyla tecavüz mağduru bayan sayısının sanılandan fazlaca daha fazla olduğunu öne sürdü.

‘BU DEHŞETİ ÇOK SIK DUYUYORDUK’

Tecavüz dehşetine şahit olan bir diğer Ukraynalı bayan ise Anastasia Taran. Dört yıldır eşi ile Irpin’de yaşayan 30 yalındaki Taran, yaşananları ve şahit olduğu dehşeti şu cümlelerle anlattı:

“Savaş başladığında eşimle birlikte bir hafta boyunca elektriksiz, internetsiz, susuz kaldık. Dışarıda insanları vuran, meskenlere giren ve en uygun ihtimalle insanları konutlarından kovan epeyce sayıda Rus askeri vardı. İnsanların saklandıkları bodrumlara kadar inip onları vuruyorlar, bayanlara tecavüz ediyorlardı. Tecavüz dehşetini fazlaca sık duyuyorduk.”

Eşiyle bir arada bölgeden kaçmayı başaran ve şu anda Lviv’de olduğunu söyleyen Taran, “Daha sakin hissediyorum lakin bir daha de kaygılıyım. Sessizlikten korkuyorum zira daha sonrasında berbat bir şey yaşanmasını bekliyorum. Hala dışarı çıkmaktan korkuyorum. Her vakit sığınacak bir yer arıyorum” tabirlerine yer verdi.

BİR AY EVVEL ANLATMIŞTI: TECAVÜZE BAŞLADILAR BİLE!

Büyükannesi ile Herson’da yaşayan 27 yaşındaki Svetlana Zorina, daha savaşın birinci başladığı günlerde tecavüz argümanlarını lisana getirmişti. CNN’e yaptığı açıklamada Zorina, “Kadınlarımıza tecavüz etmeye başladılar bile. şahsi olarak tanıdığım 17 yaşındaki genç bir kızın başına bu fecî olayın geldiğini öğrendim. Rus askerlerin ona tecavüz ettikten daha sonra öldürdükleri bilgisini aldık” demişti.

ÖZEL BİR MAHKEME KURULMALI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da Ukrayna’daki çatışmalar sırasında tecavüzler yaşandığını öne sürdü, “Maalesef Rus askerlerinin Ukrayna’da bayanlara tecavüz ettiği epeyce sayıda olayımız var” dedi.

Rus birliklerinin davranışlarını araştırmak için özel bir mahkemenin kurulmasını isteyen Dmytro şunları da ekledi: “Uluslararası hukuk önünde sonunda bu savaşı mümkün kılan her insanın adalete teslim edileceğinden emin olmak için elimizdeki tek uygarlık aracıdır!”