Ukrayna krizi Kırım’dan farklı! Rusya adım adım takip ediliyor…

celikci

New member
Rusya ile Batı içindeki tansiyon, Moskova’nın on binlerce askeri konuşlandırmasının akabinde Soğuk Savaş daha sonrası tepeye ulaşırken, TikTok Ukrayna sonuna gerçek ilerlerken askeri birliklerin kaydedildiği yüzlerce görüntüyle dolup taşıyor. Lakin görüntüler yalnızca gençler içinde bir trend değil, askeri kaynaklar için de eşi bulunmaz bir kaynak.

İki ülke içindeki krizin savaşa dönüşmesinden korkulurken analistler Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’dan gelen TikTok ve öteki toplumsal medya kliplerini inceliyor.

TANK VE ASKER GÖRÜNTÜLERİ ÇOK TANINAN

Dumitru Raduc’un Ukrayna’daki köyünün yanından tanklar geçmeye başladığında, telefonunu eline aldı ve o anları kaydetmeye başladı. Yalnızca bir kaç dakika daha sonra tank emojileri ve yanıp sönen pembe renkte ‘omg’ yazan bir çıkartma ile tamamlanan TikTok görüntüsüne yüzlerce kişi katıldı.

TikTok üzerinde Rusya birliklerinin hareketlerini gösteren görüntüler…

“Videoları izlerken epeyce korkuyoruz” diyen Ukraynalı adam benzeri kliplere son periyotta sık sık rastladığını belirtti.

BİRİNCİ TİKTOK ÇATIŞMASI OLACAK

2003 yılında Irak’ta yaşananlar birinci canlı TV savaşı olarak bilinirken ve Arap Baharı Twitter’dan takip edilmişti. İngiliz Telegraph Gazetesi mümkün bir Ukrayna işgalinin birinci TikTok çatışması olacağını tez ediyor. Analistler de çatışmanın TikTok üzerinden takip edileceği konusunda hemfikir.

Dış Siyaset Araştırma Enstitüsü’nden Rob Lee, “Bölgeden bir-iki saat ortasında yahut tahminen tıpkı gün ortasında birfazlaca şey yayınlanıyor. Bu neredeyse çatışmayı gerçek vakitli olarak izlemek gibi” dedi.

İmajlar hem Ukrayna halkı, tıpkı vakitte Rus askerleri tarafınca paylaşılıyor

TOPLUMSAL MEDYA İLE RUSYA ADIM ADIM TAKİP EDİLİYOR

Lee, birliklerin nerede olacağını, nereye gideceğini iddia etmek için 93. tugaydan ve toplumsal medyadan gelen görüntüleri kullanıyor. Toplumsal medyadaki klipler Rusya’nın araçlarının ne vakit hareket ettiğini, birliklerin nereye gittiklerini hatta kimi vakit taşıdıkları askeri ekipmanların bile belirlenmesine yardımcı oluyor.

Ukrayna’nın 93. ticari tugayı için, insanlara askerlerinin ne kadar tesirli olduğunun reklamını yapmak ve ordunun ne yaptığını yaymak için TikTok kıymetli bir araç. Zira TikTok’u hem daha fazla genç takip ediyor tıpkı vakitte uygulama kullanıcıların, saatler ortasında viral olabilen süratli görüntüler yüklemesine imkan tanıyor.

KIRIM’DAN FARKI BU: HER AN İZLENEBİLİRLER

2014’te Rus birlikleri gizlice Kırım’a girdiklerinde bunu işgalden daha sonraya kadar kimse bilmiyordu. Bu sefer, durum bu biçimde değil. Rus hükümeti hareketlerinin izleneceğini ve imajların toplumsal medyada yayınlanacağını bildiği için bu sefer farklı bir strateji izliyor.