Ukrayna halkı Rusya’yı protesto etti

celikci

New member
Açıklamalarında işgal edilen Ukrayna topraklarını geri isteyen eski asker Vasiliy, “Bugün Ukrayna’nın özgürlüğünü ve bağımsızlığını korumak isteyenler buradaydı. Kremlin ve komşu ülkeler şayet ülkemizi işgal etmeyi denerlerse onları ülkelerine geri gönderileceklerini göstermek için buradaydılar. Ukrayna Çeçenistan değil. En uygunu barışçıl ve dostça yaşamak. Kırım’ı bize geri verin. Minsk Mutabakatlarını öne sürerek bizi aptal yerine koymayın. Bu topraklar için 7 dünya imparatorluğu savaştı lakin artık onlar yok biz varız. Ülkemize saldırmadan evvel düşünün” biçiminde konuştu.

“TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

Türkiye’nin yaptığı siyasi ve askeri takviyenin farkında olduklarını belirten Vasiliy, “Güney komşumuz olan Türkiye’ye minnettarız. Öncelikle manevi dayanağınız için minnettarız sonrasındasında da Bayraktarlar için minnettarız. Bugün bizimle birlikte buradasınız ve bu olaylara duyarsız kalmadığınız yüz sözlerinizden belli” dedi.

Hareketçi, 1991 yılında Sovyetler yıkıldığın Beyaz Saray’da nazaranvli olduğunu belirterek, “Rusya’nın oluşturdukları atmosferden kurtulmanın tek çıkış yolu tövbe etmek. Tövbe edin derken haksız olduğunuzu kabul edin. Maddi manevi özür dileyin ve çaldıklarınızı geri iade edin. Üstelik yalnızca bize de değil Moldovalılara Gürcistanlılara ve Azerbaycanlılara iade edin. Vicdanlarınıza bakılırsa yaşayın ve bize yaşamayı öğretmeyi değil bizden yaşamayı öğrenin. Putin’e ve hepsine söylüyorum” sözlerini kullandı.

Şova katılan başka bir hareketçi verdiği röportajda, “Ukrayna bir demokrasi ülkesi. İnanıyorum ki demokratik batılı ülkelerin yardımı ile Rusya’yı durdurabiliriz. kimi vakit hayal ediyorum. Putin olmasaydı tahminen Rusya da demokratik bir ülke olabilirdi. Bu yakında olabilecek üzere durmuyor” sözlerini kullandı.

Rusya’ya karşı yeniden bir zafer kazanılacağını belirten öteki bir aksiyoncu, “Kiev’de yaşıyorum ve buraya herkese Ukraynalıların kendini savunabileceğini göstermeye geldim. Rusya’ya karşı 17. Yüzyılda hoş bir zafer kazandık ve bunu yinelayabiliriz. Savaşabiliriz ve Rusya asla ülkemizi alamayacak” dedi.

“PUTİN RUSYA’YI KARIŞTIRIYOR”

Şova katılan bir öbür vatandaş ise verdiği röportajda, “Biliyorsunuz Putin Rusya’yı karıştırıyor. Ukrayna’yı işgal etmek istiyor. Bunu istemiyoruz. Ve bugün vatandaşlar savaş istemediğimizi lakin savaşabileceğimizi söz etmek için bu aksiyona katıldı.

Ukraynalı vatandaşların, Rusya’nın tekrar Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda direneceğini göstermek için şova geldiğini belirten bir öteki vatandaş ise “ Bugün Ukraynalı vatanseverler, birlik olduğumuzu ve Ukraynalıların Rusya’nın yeniden Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda direneceğini göstermek için “Ukrayna için birlik yürüyüşü” isimli bu şova geldi. Bu şov ile ülkemizi savunmak için tüm tartışmalarımızı unutmaya hazır olduğumuzu göstermek istedik. Tahminen de Ukraynalılar Rusya işgaline karşı hayli panik yapmıyor olabilir. Panik yapmadığımız ancak her senaryoya hazırlıklı olduğumuz bir durum var. Bu niçinle bu kadar sakin ve hazırlıklıyız” dedi.