Ukrayna First Lady’sinden samimi açıklamalar: “İlk sefer o an ağladım”

celikci

New member
“O an bir patlama olduğunu anlayamadım. Neler olduğunun farkında değildim. Kocam yatakta değildi.”

Bu kelamlar Ukrayna’nın 44 yaşındaki first Lady’si Olena Zelenska’nın Vogue mecmuasına verdiği röportajdan alıntı. Savaş başladığı günden beri göz önünde olmayan fakat yaptığı açıklamalarla her vakit gündemde kalan First Lady, bir defa daha samimi açıklamalarıyla gündeme bomba üzere düştü.

2019 yılında, eşi cumhurbaşkanı seçildikten daha sonra Vogue mecmuasının Ukrayna edisyonuna bir röportaj veren ve o devir yaşadıklarını aktaran Olena Zelenska bu sefer de savaş gündemiyle ünlü mecmuanın kapağına taşındı.

Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska savaşın birinci günlerinden beri açıklamalarıyla gündemde

24 Şubat’ta uyandığı savaş ortamını tanım ederek kelama başlayan Zelenska, eşinin oldukçatan kalkıp ekip elbisesini giymiş olduğunu anlatıyor. “Her zamanki üzere kadro elbiseler ortasındaydı. Lakin bu, onu uzun bir süreliğine ekip elbiseyle gördüğüm son an oldu. daha sonrasında daima üniformalar ortasındaydı.” Diyor First Lady…

Zelenski, eşine yalnızca “Başladı” diyebilmiş. Gerisi tam bir kaostu diyor Olena Zelenska. “Panik yoktu fakat karmaşa yaşanıyordu. Eşim bana gerekli olabilecek evrakları toparlayıp hazırlanmamı söylemiş oldu.”

9 yaşındaki Kyrylo ve 17 yaşındaki Oleksandra’nın annesi olan First Lady eşiyle bir arada çocuklarına durumu net olarak tanım ettiklerini söylüyor. Zelenska o anları “Çocuklar fazlaca dürüst ve samimi varlıklar. Onlardan bir şey saklamak imkânsız. Bu yüzden en uygun yol dürüst olmak. Biz onlarla daima konuşuruz. İçe kapanmamak, canımızı yakan şeyleri konuşabilmek ruhsal olarak en gerçek yol.” diyerek tanım ediyor.

Zelenska geçtiğimiz günlerde Fransız Le Parisien gazetesi için bir makale kaleme almış ve Ukrayna’daki savaştan kaçan mültecilere ve ailelere yardım eden AB üyesi ülkelerin başkanlarına teşekkür etmişti. “Ukraynalılar ve çocuklarımız size müteşekkir ve yaptığınız yardımlar hiç bir vakit unutulmayacak.”

Zelenska, çocuklarına savaşın gerçeklerini saklamadan anlattığını söylemiş oldu

AB’ye teşekkürlerini ileten First Lady, uçuşa yasak hava alanı sonucuna yanaşmayan ABD ve NATO’ya ise sitem dolu kelamlar sarf etti.

21. yüzyılda ve çağdaş dünyada bu biçimde bir şeyin olabileceği aklıma bile gelmezdi diyen Zelenska Çocuklarının “Babamızı ne vakit nazaranceğiz?” sorusuna optimist karşılıklar vermeye çalıştığını “Yakın vakitte.” diyerek yanıtladığını söylüyor.

“İlk günlerde onunla kalabileceğimizi umuyordum. Fakat cumhurbaşkanlığı ofisi askeri bir tesis haline gelmişti ve çocuklarım ve benim orada kalmamız yasaktı. Bize inançlı bir yere taşınmamız söylendi. bu biçimdedan beri eşim ile yalnızca telefonla bağlantı kuruyoruz.” diyen Olena Zelenska eşi için tasa duyduğunu içtenlikle itiraf ediyor.

İşgal altındaki Ukrayna’da yaşamanın ve saklanmanın nasıl olduğunu sorusuna Zelenska “Artık ben de öteki Ukraynalılar üzere yaşıyorum. Hepimizin en büyük isteği barışı görmek. Ben de her anne ve eş üzere, daima olarak eşim için endişeleniyorum ve çocuklarımı inançta tutmak için her şeyi yapıyorum.” diyerek karşılık veriyor.

Pekala bir First Lady olarak değil; bir Ukrayna vatandaşı olarak ne düşünüyor Olena Zelenska?

Olena Zelenska, bir Ukrayna vatandaşı olarak hissettiği her şeyi samimi sözlerle anlattı

Sorunun karşılığı bu satırlarda:

“Savaş, bizleri çabucak birleştirdi. Bu da Rusya’nın en büyük kusuruydu: Hepimiz evvel Ukraynalıyız, başka her şey bundan daha sonra geliyor. Bizi bölmek, parçalamak, iç çatışmayı kışkırtmak istediler fakat bunu Ukraynalılarla yapmak imkânsız. Birimiz azap gördüğünde, tecavüze uğradığında ya da öldürüldüğünde, hepimizin azap gördüğünü, tecavüze uğradığını ya da öldürüldüğünü hissederiz. Yurttaşlık şuurunu hissetmek ve direnmek için propagandaya gereksinimimiz yok.”

“Savaşın birinci haftasında akrabalarımın nerede olduğunu ve hayatta olup olmadıklarını öğrenmek için telefon görüşmeleri gerçekleştirdim. Onları tekrar görüp bakılırsameyeceğimi bilmediğimi anladığımda birinci sefer ağladım.” Diyen First Lady kelamlarına şu biçimde devam ediyor:

“Ukraynalı bayan ve adamların yüreğini ve özverilerini hiç bir savan unutmayacağım”

“Üzerlerine üniformalarını geçirip cepheye koşan tüm Ukraynalı erkekleri hatırlayacağım. Ukraynalı bayanların, bayan arkadaşlarımın yüreğini hiç unutmayacağım. Barış vakit içinderında zarafetle davranan bayanların savaş kelam konusu olunca nasıl birer yürek abidesine dönüştüğünü görmek büyüleyiciydi. Onlar bana ilham oldu. Hepsiyle epey gurur duyuyorum. Umarım hepsini yine görmek mümkün olur.”