Ukrayna 13 binden çok savaş hatasını soruşturuyor

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, Rus ordusunun işlediği sav edilen savaş cürümlerine yönelik soruşturmalar sürüyor. Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, ABD basınına verdiği demeçte, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği sav edilen 13 binden çok savaş cürmünün soruşturulduğunu aktararak, “Bugün prestijiyle yalnızca savaş hatalarıyla ilgili 13 binden çok davamız (soruşturma aşamasında) var” dedi.

UKRAYNA’DA SAVAŞ CÜRMÜNDEN YARGILANAN BİRİNCİ RUS ASKERE ÖMÜR UZUNLUĞU HAPİS

Ukrayna’nın Sumi kentinde 28 Şubat’ta Ukraynalı silahsız bir sivili öldürmekten yargılanan birinci Rus asker olan 21 yaşındaki Vadim Shishimarin, 62 yaşındaki Aleksandr Shelipov’u öldürmekten hatalı bulunarak ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilmişti. Mahkemede kabahatini kabul eden Shishimarin, “Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir durum olarak görüyorum. Cürmümü inkar etmiyorum. Birinci buyruğu Makeev isimli teğmen verdi. Birinci anda onun buyruğunu yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar sözlerle bana buyruğunu yineladı. Gerilimli bir durum vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov daima bağırıyordu. Teğmenin buyruğunu yerine getirdim. Bu hadiseden daha sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim” demişti.