“Ünlü olmak istemedim, ünlü olacağımı biliyordum”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Sergio Peris-Mencheta (Madrid, 1975) sahnede bir sanatçı olarak özlendi; Keith Huff’un, diğerini Roberto Álamo’nun canlandırdığı iki polis memurunun öyküsü olan ‘Constant Rain’ gibi eserlerinde olağanüstü anılar bıraktı. Çocukluktan beri arkadaş olan ikili, onları uçurumun kenarına getirecek duygusal ve psikolojik bir tufanla karşı karşıya kalır. Aynı zamanda Barco Pirata adlı yapım şirketiyle son yılların en iyi tiyatro yapımlarından bazılarının yönetmenliğini yapan sanatçı, ortağı oyuncu ve ressam Marta Solaz ve iki çocuğuyla birlikte Los Angeles’ta yaşıyor. Sylvester Stallone ve Annette Bening gibi yıldızlarla birlikte çalışarak güçlü Hollywood endüstrisinde kendine yer edinen popülerliği, Gustavo ‘Ayı’ Zapata’ya hayat verdiği ‘Snowfall’ dizisindeki varlığıyla hızla arttı. Wajdi Mouawad’ın İspanya’da yönetmen olarak yaptığı yeni çalışması ‘Cielos’, şaşmaz kalite mührüyle sahneleri dolaşıyor. Kötü adamların en kötüsünü nasıl ortaya çıkaracağını hiç kimsenin bilmediği kadar iyi biliyor ama görünüşe güvenmemelisin.

– Eskiden olduğunuz çocuğa dair nasıl bir imajınız var?

– Kılık değiştirdim çünkü kendimi çok gizledim.

– Neden bunu yaptı?

– Bilmiyorum…; Evde bana tokat attılar, babası tokat atan bir çocuktum…; Çocukluğumdan beri giyinmeye, hikayeler uydurmaya başladım. Giyindim ve Bibi Andersen’ı taklit ettim [más tarde llamada Bibiana Fernández] ve o dönemde birlikte bir televizyon programı sunan Carlos Herrera; Pedro Navaja karakterine büründüm…; Oynamayı seviyordum. Ergenlik çağına geldiğimizde arkadaşlarım içkiyi ve diğer maddeleri severdi, ben ise hiç bu işe girmedim, oyun ve sporla ilgilendim. Sana söyledim, giyinmeyi tercih ettim. Ayrıca kız gibi giyinmeye eğilimim vardı çünkü bana çok havalı geliyordu. Kamplarda sanki duştan yeni çıkmış gibi başında havluyla Madonna’yı canlandırarak ‘Isla Bonita’ şarkısını söyleyerek başarılı oldu.

– Varoluş tarzınızı ne etkiledi?

– İşçi sınıfının yaşadığı bir mahalle olan Batán’da yaşadım ama ailem beni Fransız Lisesi’ne götürdü, bu yüzden 4’ten 18’e kadar ikili bir hayat sürdüm. Mahallede Metallica ve AC/DC tişörtleri giyiyordum ve arkadaşlarım tipik ‘naber dostum?’ tiplerindendi ama sabah metroya binip Esperanza durağına geldiğimde Süpermen gibi dönüştüm. O andan itibaren iyi bir çocuk olmam gerekiyordu. Yıllarca lisede param varmış gibi görünmek ve mahallenin en büyük belasıymışım gibi görünmek, karakterimi çok şekillendirdi. Ve sopaların beni evde ve Lyceum’da beklemesi gerçeği arasında, çünkü Lyceum’da da şaplak attılar, gerçek şu ki, sonunda ragbi oynamaya başladım.

– Sıkılmak sıkıcı değildi.

– ‘Ne kadar güçlü olursa o kadar iyi’ olmakla büyük bir sanatsal dürtü arasında çok acımasız bir ikilem vardı. Tenimi değiştirmeyi seviyordum ve kadınsı yanımı, en savunmasız, en hoş yanımı bulmak istiyordum. Hepimizin kadınsı bir yanı var.

– Hangi parçanız zirveye çıktı?

–Muhtemelen güç, ragbi, bir süreliğine kazanmayla sonuçlandı, olan şu ki, hayat beni oyuncu olmaya yöneltti ve daha sonra oyuncu olmamda ragbi oyuncusunun pek faydası olmadı. Bunun için sezgi ve başka hayatlar yaşama arzusu çok işe yaradı.

Yangınları söndürmek

– Oyunculuğa yönelmeye ne zaman karar verdiniz?

– 19 yaşında oyuncu olmaya karar veriyorum; O ana kadar bunu pek olası görmüyordum çünkü ailemde hiç oyuncu yoktu, bu yüzden birinin bu şekilde geçimini sağlayabileceğini hayal etmiyordum. Daha önce itfaiyeci olmayı hayal etmiştim çünkü yangınları söndürmeyi seviyordum ya da ne bileyim? [risas].

– Senin için her zaman açık olan şey neydi?

– On iki yaşımdayken arkadaşlarıma şöyle dedim: ‘Popüler olacağımı biliyorum, ünlü olacağım.’ O içsel inanca sahiptim. Ünlü olmayı istediğimden değil, olacağımı bildiğimdendi. Ve ben oyuncu olmadan önce ragbide çok başarılı olduğumu ve İspanyol takımının kaptanı olduğumu gördüklerinde [juvenil]o kadar da deli olmadığımı düşünmeye başladılar [risas].

– Sen ve politika.

– İki aşama var. Öncelikle çok politik bir ailede yaşıyorum. Babamın ailesi sağcı aristokrattı ama o ailenin kızıl koyunuydu. Evde -dumanla dolu odaları hatırlıyorum- arkadaşlarıyla büyük siyasi tartışmalar yaşanıyordu. Annem de politik olarak çok ilgiliydi. Sanırım eğitim ve genetikten dolayı her zaman büyük bir politik bağlılığım oldu. Olan şu ki, bahsettiğim Fransız Lisesi’nin ilk aşamasında hayatta kalabilmek için bu konuda konuşmamayı tercih ettim çünkü sınıf arkadaşlarım ailelerinde benimkinden çok farklı bir politik ve eğitimsel konuma sahip olarak yaşıyorlardı. Daha sonra şöhret aşamasına gelindiğinde, bir şeyin adil olmadığını hissettiğinizde ne düşündüğünüzü söyleyebilecek bir konuşmacınızın olduğunu fark edersiniz. Ve orada serbest bırakıldım, çünkü beni bu anlamda etkileyen bir dizi insanla tanıştım. Onlarla tanıştım, hayattayken hareket ettiklerini gördüm ve arkadaş oldular; tıpkı düşündüklerini söyleyen ve kendi çıkarlarına karşı oy kullanan Javier Bardem ve Juan Diego Botto gibi, bu çok açık. Ama baba olduğumda bir şeylerin değiştiğinin farkındayım.

– Ne demek istiyorsun?

– Baba olduğunuz andan itibaren söylediklerinize dikkat edin çünkü bu ülkede söyledikleriniz işinizi elinizden alabilir. Çocuklarımın ne yiyeceğine gelince işler değişiyor.

– Çok fazla değil, istediğiniz gibi fikir belirtmeye devam ediyorsunuz anlaşılan.

– Çünkü hala boşboğazım ama yazdığım bazı tweetler hakkında çok düşünüyorum, bazılarını da yayınlamadan önce doğrudan siliyorum. Elimde değil, bazen içimdeki gevezelik yürüyüşe çıkıyor. Ama haksızlık gibi görünen hiçbir şeye susmayan bir insandan, iki çocuğu olduğu ve onlara bakmak zorunda olduğu için iki kere düşünen biri haline geldim. Keşke böyle olmasaydı ama çok bölünmüş bir dünyada, özellikle de bir ülkede yaşıyoruz ve sanatınıza rağmen söylediklerinizin aleyhinize kullanılacağı bir ülkede yaşıyoruz.

– 23J genel seçimlerinin sonucu sizi şaşırttı mı?

– O seçimleri çok yoğun yaşadım ama bir yanım en kötüsüne hazırlanıyordu: Vox’a bağımlı bir PP hükümeti. Eğer öyle olsaydı yeniden sokağa çıkma vakti gelirdi, belki de bu biraz da özlediğimiz bir şey. [a la izquierda]. Bir miktar uyuşukluk anında yaşıyoruz, insanın X’te nefes aldığı yer [antes Twitter]ama bağırmak, toplanmak ve doğru olduğuna inandığını savunmak için sokağa çıkmıyor. Yeterince harekete geçmiyoruz. Umarım 23-J’nin sonucu kıçımızı hareket ettirmemize ve en kötü senaryoya ulaşmak zorunda kalmamıza yardımcı olur.

– Los Angeles’tan Luis Rubiales’in düşüşünü nasıl yaşadınız?

–Hiç sevmediğim, bana hep düşmanlık yapan bir adam. Bana öyle geliyor ki hâlâ onun yaptığının o kadar da büyütülecek bir şey olmadığını, işlerin kontrolden çıktığını düşünen birçok erkek var. Hayır, hayır, bu çok büyük bir olay ve iyi tarafı da bu. Beyler uyanın, bunun çok önemli olduğu bir dünyadayız! Dünyayı kasıp kavuracak bir nesil olan kadın futbol takımının Dünya Kupası’nı kazanması çok önemli ama bu sportif zaferin ötesinde elde ettikleri büyük zafer de bir o kadar önemli. Jenni Hermoso ile öpüşmeyi ve herkesin buna karşı nasıl birleştiğini unutmayacağız çünkü bu tarihe geçecek. Onlar ve dünyadaki tüm kadınlar için bu, Dünya Kupası’nı kazanmaktan çok daha önemli bir zafer oldu. Açık konuşalım: Asıl sorun kadınların göz ardı edilmesi.

–Futbolla ilgileniyor musun?

–İspanya’da yaşasaydık çocuklarımı futbol takımına yazdırmazdım. Burada evet, burada bana oldukça gelişen sağlıklı bir spor gibi görünüyor. Ebeveynlerin hakeme hakaret ettiğini ya da kötü hisler uyandırdığını görmüyorsunuz.

– Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor ancak İspanya’da tiyatro yapımcılığına ve yönetmenliğine devam ediyor.

– Gözlerim her zaman İspanya’daki tiyatroda. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu macerayı oradaki proje yönetimimin masraflarını karşılayabilmek için yapıyorum çünkü aksi takdirde rakamlar ortaya çıkmazdı. Benim için tiyatro ruhun gıdası gibidir ve burada çalışıyor olmam sayesinde İspanya’da pek çok seyircinin takdir ettiği ve alkışladığı işler yapma imkanım oldu.

–Temel olan nedir?

–Benim için asıl olan diğeridir. Ne kadar kriz olursa olsun bizden asla alamayacakları şey ötekidir. Yaşadığımız dünyada krizlerin birbirimiz arasındaki ayrılığı daha da derinleştirebileceği doğrudur ama tam tersi de olabilir: Daha çok birleşiriz, birbirimizi daha çok görürüz, daha çok konuşuruz, daha çok iletişim kurarız. Daha çok toplantı yapalım – sadece sosyal değil, sanatsal da olsun – daha çok şiir okuyalım, birbirimize güzel hikayeler anlatalım… Bu ‘fast food’ zamanlarında sistemin nasıl parçalandığını görüyoruz. birazcık ve bu dağılma bizi şunlara sürükleyebilir: ya evde kalmaya, internette gezinmeye ve bir daha asla dışarı çıkmamaya karar vermeye; ya da tam tersi: sokağa çıkmak, diğerleriyle tanışmak, yüzlerine bakmak ve kalplerimizi riske atmak.

Aşk teslim olmaktır

– Ne değilsin?

– Ben her şeyden şikayet edip hiçbir şey yapmayanlardan değilim. Sevginin özveri olduğunu, mesleğe olan sevginin de özveri olduğunu her zaman savundum. Daha adil bir toplum için kıçını kaldırmaya istekli olmadan yapılan şikayetlerden hoşlanmıyorum. Birçoğu zamanlarını başkalarını ve olup biten her şeyi eleştirerek geçiriyor, ancak hiçbir şeyi değiştirmek için tek bir adım atmıyorlar. Eğer gerçekten bir şeyi değiştirmek istiyorsan oğlum, dışarı çık ve evde kalıp oyun hakkında yorum yapıp bunu ne kadar iyi yapacağını söyleme; yap! Fiziksel açıdan rahat olabilir ama aynı zamanda çok acı çekmeniz gerektiğini de düşünüyorum çünkü durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmazsanız, sonunda nevrozunuz artacak ve oradan çıkamama riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. . Ya dışarı çıkıp görünürdeki rahatınızı riske atarsınız, kendinizi tehlikeye atarsınız ve bizi esir alan korkunuzdan kurtulursunuz, ya da hayatınızın geri kalanını şikayet ederek geçirirsiniz.

– Kişisel olarak seni endişelendirmeyi bırakan ne oldu?

– Olmayı umduğum her şey olamamak; ya da daha açık bir ifadeyle egomun umduğu her şey. Ailemin ya da beni yetiştiren insanların benden beklentilerine cevap vermeye çalışıyordum. Aniden, başkalarının benden olmamı istediği kişi olmak için olduğum kişi olmayı bıraktığımı fark ettim. Artık değil, şimdi gerçekten istediğimi yapıyorum.

– Bağlantıyı kesme zamanı geldiğinde, bunu nasıl yaparsınız?

– Uyumayı seviyorum ama sadece dinlenmeyi değil, aynı zamanda alfa ve beta aşamasına girmeden önce kendimle biraz zaman geçirmeyi de seviyorum. Gözlerimi kapatıp dünyadan ve gürültüden uzaklaştığım o kısacık anı seviyorum. Ve gerçekten sevdiğim şey yatmadan önceki o anı ailemle paylaşabilmek.