Ünlü Örümcek Adam karikatüristi ve Wolverine ile Punisher’ın ortak yaratıcısı John Romita Sr öldü

Adanali

Global Mod
Global Mod
Çizgi roman dünyası ve daha spesifik olarak süper kahramanların dünyası yas tutuyor. Soyadı çizgi film sanatında olağanüstü ile eşanlamlı olan karikatüristlerden biri 93 yaşında öldü: John Romita Sr. Oğlu, aynı adı taşıyan, ancak Senior yerine Junior ve aynı zamanda ünlü bir Amerikan çizgi roman yazarı. Twitter’da babasının doğal sebeplerden öldüğünü doğruladı: «Babamın uykusunda huzur içinde öldüğünü üzülerek duyuruyorum. O, sanat dünyasında bir efsaneydi ve ben de onun izinden gitmekten onur duyarım.”

Pop kültürünün en bilinen karakterlerinden biri olan Örümcek Adam sayesinde Romita Sr.’nin bir efsane olduğunu kimse inkar edemez. Karikatürist, New York’taki Endüstriyel Sanat Okulu’ndan henüz 17 yaşında mezun oldu. 1965’te diğerlerinin yanı sıra “Yenilmezler”, “X Patrol” veya “Galaksinin Koruyucuları” gibi süper kahramanların evi olan Marvel yayınevine döndü. Süpermen veya Batman’in geçtiği rakip DC’den geçmeden önce. Romita daha sonra kalemlerde Örümcek Adam’ın yaratıcısı Steve Ditko’nun yerini aldı ve gerisi çizgi film tarihi.

Örümcek Adam’ın ikinci kişiliği olan Peter Parker’ın kağıt üzerinde, dizilerde ve sinemada günümüze ulaşan mitolojisinin büyük bir bölümünü ona borçluyuz. Romita Sr., çizgi romandaki en simgesel kadın karakterlerden birini yarattı ve kolektif hayal gücünde hâlâ varlığını sürdürüyor: Parker’ın romantik partneri ve büyük aşkı Mary Jane Watson. Beyaz perdede Sam Raimi üçlemesinde Kirsten Dunst tarafından ya da Örümcek Adam olarak da bilinen duvara tırmanan ya da ağ atıcı olarak Tom Holland’ın oynadığı filmlerde Zendaya tarafından canlandırılmıştır. Bu onun tek ünlü katkısı değildi. Bullseye veya Kingpin gibi kötü adamlar da 1930’da doğan bu New Yorklu’nun zihninden çıktı. Her ikisinin de film versiyonu Ben Affleck’in oynadığı ‘Daredevil’de vardı.

Karikatürist, web atıcıyla eşit veya ondan daha ünlü başka bir karakterin babasıdır. Len Wein ve Herb Trimpe ile birlikte Marvel çizgi romanlarında önemli bir figür olan ve X-Men filmlerinde Hugh Jackman olarak ortaya çıkan Wolverine’i yarattı. Ayrıca Frank Castle, the Punisher veya the Punisher, bir yetim, ailesinin katledilmesinin intikamını kağıttan çeşitli film ve televizyon versiyonlarına almış mükemmel bir anti-kahraman.

John Romita Sr., bunlarla ve diğerleriyle yaptığı çalışmalardan dolayı 2002’den beri çizgi roman dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Eisner Awards Onur Listesi’nin bir parçası olmuştur.