Tüketim, çevrimiçi biletleri yönetme maliyetlerinin nihai fiyatta görünmesini ve iyi bir şekilde ayrıştırılmasını gerektirir.

Adanali

Global Mod
Global Mod
11 Temmuz 2024 Perşembe 10:53

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Sosyal Haklar, Tüketim ve Gündem 2030 Bakanlığı bu perşembe günü bir bilgi notu yayınladı; bu notta halkın müzik festivalleri, konserler veya müzikaller gibi gösteriler için internetten bilet satın alırken karşılaştığı yönetim maliyetleri ve ek ücret uygulamasına odaklanılıyor. «Bilet satın alındığında, yönetim ücretleri, ödeme anına kadar keyfi ve gizli bir ek ücret olamaz. Bugün bu gereklilikleri operatörlere iletiyoruz ve bu sektör için devam eden bir piyasa gözetim kampanyası olduğunu hatırlıyoruz.” Bakan Pablo Bustinduy sosyal ağda, bu harcamaların biletin nihai fiyatında görünmesini gerektiren diğer önlemlerin her zaman iyi bir şekilde kırıldığını söyledi. aşağı ve son tüketicinin aldığı hizmetlerle sınırlıdır.

Not özellikle kullanıcıları, şirketleri ve bölgesel tüketici yetkililerini, genellikle yönetim giderleri olarak sınıflandırılan bu tür ek ücretlerin Tüketicilerin ve Kullanıcıların Savunmasına İlişkin Genel Kanuna uymak için karşılaması gereken gereksinimler hakkında bilgilendirir ve bu şekilde, Tüketici haklarına saygı gösterilebilir.

Açıklamada, yönetim giderleri ve diğer türdeki ek ek ücretler olarak bilinen gereksinimlerin, son tüketiciler tarafından alınan hizmetlere “münhasıran” atıfta bulunması gerektiği, tanıtım yapan şirket tarafından alınan hizmetler için bu maliyetlere aktarılamayacağı belirtilmektedir. olay.

Buna ek olarak, tüketiciye gösterilen nihai fiyata, her hizmetle ilgili potansiyel vergilerle birlikte dahil edilmelidir; ancak tüketicinin aldığı her hizmet veya ürünün fiyatını bilmesi için ek olarak uygun şekilde kırılımları da sağlanmalıdır. . Masrafların verilen bilgilere doğru şekilde yansıtılmaması durumunda tüketicinin veya kullanıcının söz konusu masraf veya masrafları ödeme yükümlülüğü olmayacaktır.

Aynı etkinlik veya gösteri için ek maliyetler, söz konusu etkinlik veya gösterinin biletinin fiyatına bağlı olarak değişiklik gösteremez veya söz konusu farkın sunulan ek hizmetlere göre gerekçelendirilmediği sürece biletin taban fiyatının bir yüzdesi olamaz. Tüketici. Tüketim ayrıca, “söz konusu farkın tüketiciye sunulan ek hizmetler temelinde haklı gösterilmedikçe”, harcamaların aynı etkinlik veya gösteriler için bizzat bilet satın alırken tüketicinin katlandığı ek maliyetlerden daha yüksek olamayacağını da hatırlatır.

Etkinlik veya gösteri biletlerinin nominatif olması durumunda, bu düzeltmenin online rezervasyonlardaki bir yazım veya dizgi hatasıyla bağlantılı olması halinde, isimdeki hataların düzeltilmesi için herhangi bir ek ücret talep edilemez. Biletin basılması, mobil cihazdan alınması ve saklanması gibi tüketiciye düşen işlemlerde ise ek maliyet uygulanamayacak. Tüketiciye sunulan farklı seçeneklerden biri olan satın alınan biletin posta yoluyla alınmasını tercih etmeniz halinde, basım ve kargo bedeline orantısız ücretler uygulanamaz.

Gözetim kampanyası

Bu bilgilendirici notun Tüketici İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanması, Balear Adaları, Castilla La Mancha, Murcia Bölgesi ve Valensiya Topluluğu Tüketici yetkililerinin katıldığı ve Bilgileri Merkezileştirilmiş olan ulusal piyasa gözetim kampanyasına katkıda bulunmaktadır. Gösteri ve konser biletlerinin alım satımında elektronik ticaret işletmecileri ve müzik festivali sitelerinin güncel düzenlemelere uygunluğunu denetlemek Tüketici İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

Söz konusu kampanya, diğer önlemlerin yanı sıra, yasalara ve tüketici haklarına uyulup uyulmadığını doğrulayacak 30'dan fazla resmi denetim kontrolünün gerçekleştirilmesini içeriyor. Bu kampanya 31 Aralık 2024 tarihine kadar geçerli olacak ve tüketici yetkililerinin, diğer hususların yanı sıra, elektronik ticaret bileti satış şirketlerinin kanunla belirlenen gerekliliklere uyup uymadığını bilmelerine olanak sağlayacak gerekli bilgileri toplamasına yardımcı olacak. Tüketim, düzenlemelere uyulmamasını içeren her türlü uygulamayı düzeltmek için “yaptırım yetkisi de dahil olmak üzere gerekli önlemleri alacaktır”.

Yorum

Hata bildir