“Toplum neredeyse erkekleri sadakatsizlikten susturmak için kurulmuş gibi görünüyor”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Lara A. Serodio (Vigo, 40 yaşında), dün İspanyol kitapçılarının yenilikleri arasında yerini bulan 'Sadakatsiz Deri' romanının telaşlı yolculuğunun “olağanüstü derecede mutlu” bir sonla sona erdiğinin farkında. Bunu söylüyor çünkü Gustave Flaubert'in 'Madam Bovary'sine borçlu olunan bu eserin kamuoyuna ulaşması ilk kez olmuyor. Bunu zaten 2021'de yapmıştı ve doğal düzenin aksine Audible için sesli kitap formatında, bir milyon dakikadan fazla dinlenerek platformun en başarılı metinlerinden biri haline geldi.

'Sadakatsiz Cilt', rutin bir hayatın pençesinde, arkasında taşıdığı aşırı iş yükünden ve erkek arkadaşıyla dokuz yıllık ilişkisinden uyuşmuş halde yaşayan, otuzlu yaşlarındaki genç bir kadın olan Emma'nın izinden gidiyor. zaten dışarıyı gözetliyor olmak. Darbe, kendisinden on iki yaş büyük, baştan çıkarıcı, evli ve aynı zamanda reklam sektöründeki şirketinin önemli bir müşterisi olan Alexis'in hayatından geçtiğinde gelecektir. Sadakatsizlik ve tutku muazzam boyutlarda bir duygusal fırtınayı serbest bırakacaktır.

Elbette her şeyin farklı olması gerekiyordu. Barselona'da yaşayan, üç romanın yazarı ve iki kısa filmin yönetmeni olan, Katalan Film Okulu'nda (Escac) görsel-işitsel senaryo yazarlığı eğitimi alan ve bu okulu bitiren bu yazar, telefonun diğer ucunda “Bunu 2017'de yazdım” diye açıklıyor. Barselona Üniversitesi'nde dil, edebiyat ve kültür alanında yüksek lisans yaptı ancak temsilcisinin aradığı kapılar bu işe açılmadı. “Elimde değerli bir şey olduğunu biliyordum, ancak konunun erotik doğasından mı, edebi açıdan mı, yoksa her ikisinin karışımından mı dolayı bir anlam ifade etmedi bilmiyorum.”

“Son derece itirafçı bir kitap”

2021'de bunu bir ses platformuna getirme fırsatı ortaya çıktığında Serodio bu konuyu pek düşünmedi. “Düşünürseniz, kağıt üzerinde olmayan içeriği ortaya çıkarmak ilginçti ve sanki birisi sırlarını fısıldıyormuşçasına birinci şahıs ağzından anlatılan, oldukça günah çıkarma odaklı bir kitap olan bu roman için iyi bir çıkış noktası oldu. kulağın oldukça çalkantılı bir şey” diye tanımlıyor. Bu hikayenin elde edeceği başarı hayal edilemeyecek bir şeydi. “İnanılmazdı, on beş ay boyunca kendi kategorisinde ilk 5'te kaldı” diye belirtiyor.

Dinleyicilerden gelen “okuyucu ruhuyla” olumlu tepkilerin ardından, Serodio'nun eğlencesi bir yana, Planeta'nın yeni plak şirketi NdeNovela ile 'The Unfaithful Skin'in ters yolu gerçeğe dönüştü. hikayesi ve Cristian Schleu'nun 'Üç dokuda ölüm'. “Etiketin açılışını yapmak inanılmaz bir gurur ve özellikle yazarlara ve içeriğe gösterilen sevgi nedeniyle, çabanın buna değdiğini yansıtan neredeyse bir ödül” diye düşünüyor. Öte yandan “evet öncü olmanın, yol açmanın bir sorumluluğu var ama çok heyecan verici ve güzel olan da bunu hepimiz ilk kez yaşıyoruz: yazarlar, editörler, ekipler.. Yani sürekli bir kutlama oluyor ve biz her zaman yüzümüzde bir gülümsemeyle birlikteyiz.

Elbette Emma'nın hikayesi basılı baskısında değişikliklerle geliyor. “Resmi düzeyde, o itirafçı anlatı tonunu biraz daha kitaba uyarlamaya, sahnelere dönüştürmeye çalıştım ve kendisini ve tüm rolü içinde bulduğu iş dünyasını biraz daha geliştirmek istedim. toksik ilişkilerden.» Ama özünde kitap aynı. Gülerek “Bu, yönetmenin kurgusu gibi olur” diye açıklıyor.

Cinsiyet önyargısı

Yazar, erkek ve kadın bakış açısına sahip anlatılara ilgi duymaya başlayınca bu öyküyü kendi hayal gücünde canlandırmaya başlamıştır. O sıralarda, 'Sadakatsizliğin erkeklerin ve kadınların bakış açısından nasıl görüldüğünü ele alan 'The Affair' gibi yapımların yeni yayınlandığını hatırlıyor. Öyle oldu ki yeğeni doğmak üzereydi. “Kız kardeşim bana ona Emma diyeceğini söyledi ve ilk tepkim şu oldu: 'Ah, Bovary gibi.'”

Oradan yazar ipliği çekmeye başladı. «Sadakatsizliğin kadınsı bakış açısını anlatmak istedim. Amaç onu yargılamadan, ona taş atmadan, onu haklı çıkarmadan, cezalandırmadan konuşmaktı. Bu sadece bu bakış açısını anlamaya çalışmakla ilgiliydi” cümlesi, roman boyunca okuyucunun, “sahip olduğu tek görüş olduğu için” anlatıcının görüşünü geçerli olarak kabul etmeye zorlandığı fikriyle oynadığını ortaya koyuyor. Sadakatsiz bir kadının ve suçsuzluğun vizyonu. “Sanırım şimdiye kadar görülenlerden biraz kopuş var; sadakatsiz kadın her zaman kendini kötü hisseder, çok fazla pişmanlık duyar ve erkeklerin aksine yaptıklarından dolayı toplum tarafından cezalandırılır. , toplum neredeyse onları sadakatsizlikten susturmaya ayarlanmış gibi görünüyor” diye özetliyor.