“Tiyatro her zaman krizde gibi görünüyor, ama hayatta kalan tek şey o.”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Sahnede oyunculuk yapmaktan başkalarına bunu yapmayı öğretmeye kadar. Aktris Cristina Castaño (Villalba, Lugo, 44 yaşında), oyunculuk potansiyeli olan otuz ünlünün yüz yüze geldiği La 2’nin eğlence ve kültür yayma programı ‘A este paso (no) premièremos’un akıl hocalarından biridir. İspanyol tiyatrosunun büyük klasiklerinin metinlerini kendilerinin yapmak zorunda kalacakları bir tiyatro deneyimi. TVE’nin ikinci kanalında saat 23:00’te yayınlanan Çarşamba günkü bölümde eski jimnastikçi Lourdes Mohedano, eski sutopu oyuncusu Pedro García Aguado ve şef Gonzalo D’Ambrosio ‘La venganza de Don Mendo’yu seslendirecek. .

-Bu programın ünlü kursiyerlerine mentor olarak neler keşfettiniz?

-Sürpriz oldu, çünkü program içinde pek çok rol oynamanız gerekiyor: hem öğretmen hem ortak hem de yönetmen ve ardından on farklı karakteri canlandırın, on eser öğrenin ve bunları açıklayın. Örneğin, önemli bir felsefi arka plana sahip olan ‘Hayat bir rüyadır’ üzerine çalıştık. Benim için oldukça zorlu ve çok güzel bir iş oldu. Büyük klasik yazarlarla çalışınca ruhunuz doluyor çünkü yüzyıllar önce yazılmış eserler olmalarına rağmen güncel ve icra edilmeye devam ediyorlar. Bu anlamda büyük bir zenginlik oldu.

sınıftaki ünlüler

«Öğrencilere karşı sabrımı kaybetmedim. Dokunduğunda sağlam durdum »

-Ünlü senin emrinde sana ne dedi?

-Birçok misafir sordu: “Bir hata yaparsak baştan başlarız, değil mi?” Ama bu teatral deneyimi yaşamakla ilgili. Boş kalırsan dışarı çıkarsın ve hiçbir şey olmaz, çünkü olan tiyatroda olur ve halk bundan habersiz olduğu sürece her şey yolundadır. Sorun hala çözülmeden duruyor. Bu olursa, hayat seni geçip gider. Bu program sayesinde perde arkasında yaşanan ve halkın bilebileceği sırları göreceğiz.

Öğrencilere karşı sabrınız mı tükendi?

-Sabrımı bu şekilde kaybetmedim. O oynadığında sağlam durdum, herhangi bir kötü yerden değil, çünkü bu ne hayatta ne de tiyatroda asla karşılık gelmez. Örneğin, çok güler yüzlü ve neşeli bir insan olan Adriana Abenia’dan ciddi olmasını istememizin bir anlamı vardı çünkü sahneyi hazırlamamız gerekiyordu ve oraya varamadık. Metni öğrenmeleri için birçok kişiye karşı da çok katı olmak zorunda kaldım. Eduardo Navarrete söz konusu olduğunda sabırlı olmanız ve aynı zamanda diğerinin olduğu yeri de anlamanız gerekiyordu. Oyuncu değil ama sahnede seyirci ve kamera karşısında çok akıcı ve tuzlu. İstekliliğini takdir ettim. Diğer misafirler daha sinirli geldi. Çok kolay olduğunu düşünüyorlar ama o zaman o kadar basit değil.

-Tiyatrodaki ilk zamanlarınızın hiç sahneye ayak basmamış bu ünlülerle yansımasını gördünüz mü?

-Ben öyle bir duyguya kapılmadım çünkü bir noktada tiyatro deneyimi yaşamak için geldiklerini biliyorum ama profesyonel bir kariyere başlamayacaklar. Kendilerini buna adamakla gerçekten ilgilenen veya ilgilenen çok az misafir gördüm.

-La 2’de olmak sizi seyircilerle daha çok rahatlatıyor mu?

– Bu bir zevk. Seyircide bir rahatlama var. Elbette olabildiğince çok izleyiciye ulaşmasını istiyorsunuz, bu da bizim işimiz. La 2’de bu izleyici şartının olmaması ve bir kamu kanalının aradığı değerlerle o anlamda rahat çalışabilmeniz takdire şayan. Benim işim evde halkı eğlendirmek değil, ‘Bohemian Lights’ı anlamalarını sağlamaktı. Ve bu, yüzde yüz gurur duyduğum bir projeyi sunduğum birkaç zamandan biri oldu. Yapılması güzel bir şey oldu çünkü ‘paylaşma’ şartı olmadı.

-İspanya’da tiyatronun durumunu nasıl görüyorsunuz?

-Tiyatro her zaman krizde gibi görünüyor, ama hayatta kalan tek şey o. Ve kriz zamanlarında daha fazlası. Asla ölmeyecek. Şimdi, Hükümet adına ülkelerinin kültürüne destek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda örnek değiliz. Tiyatroda biz hayatta kalanlarız. Zorunlu çünkü tiyatro her zaman sokaklarda olacak, hikâyesini anlatmak isteyenlere ve onları dinleyip yansımalarını görmeye ihtiyacı olan bir seyirci kitlesine sahip olacak. Bu programda örneğin 16. yüzyıldan bize bir şeyler öğretmeye devam eden eserleri göstereceğiz. Ve bunu gençlerin görmesi önemlidir. Öğretmenler bana yazıp bunu okullara koyacaklarını söylediler.