Son Dakika | Ukrayna – Rusya savaşında son durum gelişmeleri… Zelenski’den Putin’e flaş teklif!

celikci

New member
Rusya Devlet Lideri Putin’in buyruğu ile 24 Şubat’ta başlayan savaş haftalardır devam ediyor.

Ülkenin doğusunda bulunan Donbas için son hazırlıklar yapılırken Kiev’den tabiri caizse gündeme bomba üzere düşen bir teklif geldi.

Ukrayna istihbaratının, Ukraynalı muhalif siyasetçi, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yakın dostlarından Viktor Medvedçuk’u yakaladığını duyuran Ukrayna önderi Zelenski, Putin’e esir değişimi davetinde bulundu.

Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU), askeri üniforma giydirilmiş elleri kelepçeli Medvedçuk’un bir fotoğrafını paylaştı. Medvedçuk’un “dostum” olarak bahsetmiş olduğu Rusya başkanı Putin, hem de kızının da vaftiz babası.

Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU), askeri üniforma giydirilmiş elleri kelepçeli Medvedçuk’un bir fotoğrafını paylaştı. Medvedçuk’un “dostum” olarak bahsetmiş olduğu Rusya başkanı Putin, beraberinde kızının da vaftiz babası.

Zelenski açıklamasında şu tabirlere yer verdi;

‘Rusya Federasyonu’na, şu anda Rus esaretinde olan erkeklerimiz ve bayanlarımız için ‘adamınızı’ takas etmeyi teklif ediyorum. Bütün bu yabaniler hakkındaki tüm gerçeği ortaya çıkaracağız. Ne kadar vakit ve efor gerektirse de hepsini bulacağız. Medvedchuk size örnek olsun’

BIDEN’A TEŞEKKÜR: GERÇEK BİR ÖNDERİN GERÇEK KELAMLARI

Zelenski, Ukrayna işgalini tanımlamak için ‘soykırım’ sözünü kullanan ABD Lideri Biden’a teşekkür etti.

Biden’ın açıklamalarını ‘Gerçek bir önderin gerçek sözleri’ olarak tanımlayan Zelenski, ‘Kötülüğe karşı durmak için evvel onu hakikat bir biçimde isimlendirmek şart’ dedi.

KREMLİN’DEN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise Medvedçuk’la ilgili haberleri ve ayrıntıları denetim ettiklerin belirtti.

Gelişmeleri yakından izlediklerini vurgulayan Peskov, “Ukrayna’dan hayli fazla yanlış haber de geliyor. Her bilgi denetim edilmeli” dedi.

KONUT HAPSİNDEN KAÇMIŞTI

Ukrayna’da hükümet aykırısı Ömür İçin Muhalefet Partisi’nin önderi olan Medvedçuk, doğudaki Rus ayrılıkçısı Donetsk ve Lugansk idarelerine finansal dayanak sağladığı suçlamasıyla 2021 yılında konut hapsiyle cezalandırılmıştı.

Ülkenin en varlıklı insanlarından biri olan Medvedçuk, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putine’e yakın bir isim olarak biliniyor.

Ülkenin en güçlü insanlarından biri olan Medvedçuk, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putine’e yakın bir isim olarak biliniyor.

Ukrayna işgali başlamadan bir gün evvel Zelenski’ye istifa davetinde bulunan 67 yaşındaki muhalif başkan, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlaması daha sonrası kaçmıştı.

PUTİN KIZININ VAFTİZ BABASI

Medvedçuk’un “dostum” olarak bahsetmiş olduğu Rusya başkanı Putin, hem de kızının da vaftiz babası.

Medvedçuk, kendisine yöneltilen suçlamaları ise reddediyor.