Son Dakika | Ukrayna – Rusya savaşında son durum gelişmeleri… Putin’i kızdıracak adım: Starstreak’ler Ukrayna’ya gidiyor!

celikci

New member
Rusya Devlet Lideri Putin’in buyruğu ile 24 Şubat sabahı başlayan savaş son hız devam ediyor.

Ukrayna’nın dört bir yanından çatışma haberleri gelmeye devam ederken İngiltere’den son derece kritik bir adım geldi.

İngiltere, Ukrayna’nın Rus ordusu ile gayreti kapsamında pek kritik bir kıymete sahip olacak silahı ülkeye gönderme sonucu aldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiliz imali Starstreak füzelerinin Ukrayna’da konuşlandırılmaya hazır olduğunu söylemiş oldu.

The Mail’e konuşan Wallace birinci Ukrayna birliklerinin eğitildiğini belirtti ve İngiltere’nin savaşın parçaladığı ülkeye yardım etmek için ‘henüz herkesten daha fazlasını yaptığını’ belirtti.

ALÇAKTAN UÇAN JETLERİ MAKSAT ALIYOR

Uzmanlar, Starstreak sisteminin alçaktan uçan düşman jetlerini düşürebildiğinin altını çiziyor.

Çünkü omuzdan fırlatılan füzeler ses suratının üç katından daha süratli hareket ediyor ve alçaktan uçan düşman jetlerini maksat alıyor.

İşte dakika dakika bölgedeki gelişmeler…

08.47
Ukrayna önderi Zelenski Polonya’yı Rusya’nın ülkesini işgaline karşı gayrette yardımcı olmak için savaş jetleri ve tanklar göndermeye çağırdı.

Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda ile yaptığı görüntü konferansta Zelenskyy, Ukrayna silahlı kuvvetlerine savaş uçakları ve tanklar tedarik edilmezse Rus ordusunun ondan sonrasında komşu NATO ülkeleri için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyardı.

08.44 İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşla ilgili son istihbarat raporunda Rus kuvvetlerinin kuzeyde Harkov ve güneyde Mariupol istikametinden ilerlediği açıklandı.

SAVAŞTA 12 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

06.54
Ukrayna başsavcısı Iryna Venediktova, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’da 12 gazetecinin öldürüldüğünü söylemiş oldu.

05.58 Ukrayna Sıhhat Bakanlığı, ülkedeki tıp ve sıhhat kurumlarına 590 StarLink anteni yerleştirdiğini deklare etti.

04.40 Ukrayna’nın Mariupol kenti Belediye Lideri Vadim Boyçenko, Rusların Mariupol’de denetimi sağladığına yönelik argümanları yalanlayarak, Rusların kente yasaklı silahlarla taarruzlar gerçekleştirdiğini de duyurdu.

04.00 Rusya ordusu, Ukrayna’nın Slavutiç kentini ele geçirdiğini deklare etti. Kent halkının Rusya aykırısı protestoları sırasında 3 kişi hayatını kaybetti. Slavutiç Belediye Lideri Yuriy Fomiçev yaptığı açıklamada, “Kentte kalanlar yani bütün kent Slavutiç’in Ukrayna’ya ilişkin olduğunu haykırmak için Ukrayna bayraklarıyla sokaklara döküldü. Burası bizim topraklarımız, öteki kimseye muhtaçlığımız yok” dedi.

02.26 Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski günlük halka sesleniş konuşmasında, savaşın son durumunu ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarını kıymetlendirdi. Zelenski yaptığı açıklamada, ülkesine saldıran Rus işgalcilerin karşılıklarını aldığını belirterek, “Bugün Slavutiç kentinde işgalcilere karşı protesto düzenlendi ve işgalciler yanıtını aldı. İşgalcilere hiç bir şey yardım etmeyecek. Televizyonlarda bizim kanallarımızı kapatıp Rus kanallarına bağlanmanız, Rus rublesi dağıtmanız da yardımcı olmayacak. Ruble yakında Rusya’da kiloyla satılacak. Rus ordusuna tek bir yanıt olacak o da nefret. Bundan dolayı köyde yaşayan vatandaşlarımız topraklarımıza düşen pilotları çıplak elleriyle esir alıyorlar. Rus teknik araçlarını köylülerimiz traktörle alıyor askerlerimize teslim ediyor.

02.15 Rus ordusu tarafınca Ukrayna’nın batısında yer alan Lutsk kentine roketli taarruz düzenlendi. Kentte hangi noktaların vurulduğuna ve meyyit ya da yaralı sayısına ait çabucak hemen net bir açıklama yapılmazken, olay yerine Ukrayna Acil Durumlar Servisi’ne bağlı takımlar sevk edildiği açıklandı.

23.55 Lviv Belediye Lideri Andriy Sadoviy, Polonya sonuna yakın aralıkta bulunan Ukrayna’nın Lviv kentinin vurulmasının ABD Lideri Joe Biden’in Polonya’da olduğu güne denk getirildiğini belirterek, “Rusya, Polonya’da bulunan Lider Biden’a selam gönderdi” dedi.