Son dakika… Antalya’daki tarihi tepe daha sonrası Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’dan birinci açıklama

celikci

New member
Rusya-Ukrayna savaşında 15. güne girilirken Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları birinci defa Antalya’da masaya oturdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’nın katıldığı kritik tepe daha sonrası Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’nın konuşmasından satır başları şöyleki;

“Sayın Çavuşoğlu’na epeyce teşekkür ediyorum. Kolay olmayanı başardı. Rusya-Ukrayna içindeki birinci temas oldu. Hem kolay hem sıkıntı bir görüşme oldu. Ben de elimden gelenin en güzelini yaptım. Diplomatik bir tahlil bulmaya çalıştım.

LAVROV İNSANİ KORİDOR KONUSUNDA TAAHHÜT VEREMEDİ

Mariupol’de bildiğiniz üzere havadan bombalamalar gerçekleşiyor. Bölgeler ateş altında. Bu toplantı insani bir koridorun açılması, bölgedeki sivillerin acılarının sona ermesi için gerçekleşti. Lakin maalesef Lavrov bu mevzuda bir taahhüt veremedi. bu biçimde bir pozisyonda değildi. 24 saatlik bir ateşkes konusunu lisana getirdik. Bu mevzuda ilerleme kaydedemedik. Rusya bu hususta karar verecek diğer şahısların olduğunu anlıyoruz.

GAYRETLERİMİZ SÜRECEK

Uğraşlarımızı sürdüreceğiz. Ülkedeki insani sıkıntıların çözülmesi için uğraşlarımız sürecek. Şayet tahlil kelam konusu olacaksa bu formatta görüşmeleri yeniden yapabiliriz .Ukrayna’daki savaşın bitirilmesi için ben bu görüşmelere devam edeceğim, sivillerin acısına son vermek için devam edeceğim.

EN SIKINTI DURUMDAKİ KENT MARİUPOL

Müzakereler 1.5 saat devam etti. Sayın Çavuşoğlu hakikaten hayli değerli bir arabuluculukta bulundu. 2 tarafı da konuşturmaya çalıştı. Ben buraya kendi görevlerimle geldim. misyonum insani koridor oluşturmaktır. Mariupol en sıkıntı durumdaki kentimiz.

LAVROV’UN TAHLİL BULABİLECEĞİNİ UMUYORUM

Lavrov’un Rusya’da yetkili bireylerle insani koridor hakkında bir tahlil bulabileceğini umuyorum. Rusya’nın bizim çocuklarımızı düşünerek, ilaçlara muhtaçlıkları olduğunu düşünerek 24 saatlik insani koridorun açılması için bir adım atacaklarını düşünüyorum. Biz şuan savaşı durduramayız zira Ukrayna yalnızca savunmada, savaşı biz başlatmadık.

RUS ORDUSUNUN YAPACAĞI EN HOŞ ŞEY GERİ ÇEKİLMESİDİR

Bugün yapmak istediğim son şey, umudu yok etmek. Rus ordusunun ülkemizde öldürdüğü biroldukca kişi var. Bakan Lavrov ile bunu paylaştım. Rus ordusu girmedilk evvel nükleer santrallerimiz çalışıyordu. hiç bir sorun hayatıyorduk. Daha evvel santrallerde hiç bir kural ihlali de yaşanmadı. Rus ordusunun yapabileceği en hoş şey çekilmesidir, nükleer santrallerden uzaklaşmasıdır.”