Rusya’nın Ukrayna’ya gönderdiği kapalı mühimmat ortaya çıktı! Uzmanlar bile şaşkın: bu biçimdesini hiç görmedik

celikci

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu işgal bugün 20. gününde, birfazlaca kentten çatışma sesleri gelmeye devam ediyor. Dünya bugün Rusya’nın Suriye’den getirdiği yabancı savaşçıların Ukrayna’nın mukadderatını değiştirip değiştiremeyeceğini konuşurken ABD’den epeyce dikkat çeken bir tez daha geldi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA GÖNDERDİĞİ GİZEMLİ MÜHİMMAT

Amerikan istihbarat yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’ya ateşlediği balistik füzelerin gizemli bir mühimmata sahip olduğunu deklare etti. İsmi açıklanmayan bir istihbarat yetkilisine göre zımnî mühimmatların her biri yaklaşık bir 30 cm uzunluğunda, dart halinde ve turuncu kuyruklu beyaz bir biçime sahip.

Rusya’nın Ukrayna’ya gönderdiği bâtın mühimmatın imajları

HAVA SİSTEMLERİ MAKSAT ALDIĞINDA DEVREYE GİRİYOR

Pekala bu kapalı mühimmat ne işe yarıyor? The New York Times’da yer alan argümana bakılırsa gizemli mühimmatlar Rusya’nın hudut ötesinden fırlattığı İskender-M kısa menzilli balistik füzelerine bağlı ve füzeler hava savunma sistemleri tarafınca amaç alındığını algıladığında devreye giriyor. Her bir mühimmat düşman radarlarını yanıltmak için sinyal üreten elektronik bir düzenek ve füzeleri etkileyecek ısıya sahip.

Rusya’nın şimdiye kadar keşfedilmeyen küçük tuzakları, Ukrayna hava savunma sistemlerinin İskender füzelerini engellemekte niye bu kadar zorluk çektiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

UZMANLARI BİLE ŞAŞIRTTI:BUNA EMSAL BİR MÜHİMMAT HİÇ GÖRMEDİM

Dart biçimindeki mühimmatın fotoğrafları iki hafta evvel toplumsal medyada dolaşmaya başladı. Savaş uzmanları ve istihbarat analistleri bile birinci başta mühimmatın boyutuna ve formuna bakarak küme silahlarından gelen bombalar olduğunu düşündü fakat gerçek herkesi şaşırttı.

22 yıl boyunca İngiliz Ordusunda patlayıcı mühimmat imha sorumlusu olarak misyon yapan ve sonrasındasında 10 yıl Güney Irak, Afrika ve öteki bölgelerde sivil bomba teknisyeni olarak çalışan Richard Stevens, “Şimdiye kadar fazlaca sayıda Çin ve Rus saldırısına şahit oldum lakin buna emsal bir mühimmat hiç görmemiştim.” dedi.

Stevens, askeri ve sivil bomba imha uzmanları için kurduğu siteye mühimmatın fotoğraflarını yükledi.

RUSYA DİKKATSİZLİK YAPTI KAPALI MÜHİMMAT ARTIK NATO’NUN ELİNDE

İstihbarat yetkilileri kelam konusu aygıtların, Soğuk Savaş tuzaklarına benzediğini söylemiş oldu. Middlebury Memleketler arası Çalışmalar Enstitüsü’nde nükleer silahların yayılmasını tedbire profesörü Jeffrey Lewis, kelam konusu mühimmatın Batı’nın eline geçtiğini belirterek Rusya’nın bu mevzuda büyük bir dikkatsizlik yaptığına dikkat çekti ve şunları söylemiş oldu;

“Rusya, NATO’nun İskender’in karşı tedbirlerini yenmek için çalışılacağını biliyor. Bu savaş Moskova için bâtın tuzağını ortaya çıkaracak kadar değerli olsa gerek. Aşikâr ki NATO’nun mühimmatı ele geçirmesini ve incelemesini umursamıyorlar fakat ben olsam umursardım. Şu anda ABD istihbarat topluluğunda fazlaca heyecanlı beşerler olduğunu düşünüyorum”

İSKENDER FÜZESİ NEDİR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

ABD hükümet dokümanlarına bakılırsa, katı yakıtlı roket motoruyla çalışan İskender füzeleri 320 km’den daha uzaktaki maksatlara ulaşabilir. İskender füzelerinin misket bombası, yüksek patlayıcı parçalanmalı savaş başlığı, sığınak delici de dahil olmak üzere biroldukca farklı konvansiyonel savaş başlığı bulunmaktadır. Füzeler hem de nükleer başlık taşıyabilme kapasitesine de sahiptir.