Rusya’nın 140 kişiyi öldüren ‘keskin nişancı çifti’

celikci

New member
Ukrayna silahlı kuvvetleri, geçtiğimiz hafta siviller de dahil 40 Ukraynalıyı öldüren ‘Baghera’ kod isimli Irina Starikova‘nın yaralı olarak yakalandığını açıklamıştı.

Medyaya ‘Putin’in keskin nişancısı’ olarak yansıyan iki çocuk annesi Irina Starikova birinci yakalandığında gerçek kimliğine ait biroldukça sav ortaya atılmıştı. ondan sonrasında rahibe ve Sırbistan asıllı olduğu tez edilen Starikova’nın aslen Donetsk’li olduğu ve Donbas bölgesindeki Rus yanlısı isyancılar ismine savaştığı öğrenildi.

Ukrayna savaşında cephede yaralandıktan daha sonra arkadaşları tarafınca vefata terk edilen ve Ukrayna sıhhat yetkilileri tarafınca tedavi edildikten daha sonra gözaltına alınan bayanın 2014’ten beri Ukrayna’da arandığı açıklandı.

Keskin nişancı Irina Starikova- Kaynak: Facebook

‘SLAV EJDARHASI’ İLE EVLİYMİŞ! 140’DAN FAZLA KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER

Makus şöhretli keskin nişancının yakalanmasından kısa bir süre geçtikten daha sonra dikkat cazip bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 41 yaşındaki Starikova’nın Belarus’tan kaçan ve biroldukça cürümden aranan 43 yaşındaki Alexander Ogrenich ile evli olduğu ortaya çıktı.

Alexander Ogrenich ‘Aka Gorynych’ yani ‘Slav ejderhası’ ismiyle biliniyor. Ogrenich’in 2014 yılında ayrılıkçıların kelamda istihbarat ünitesine başkanlık ettiği ve buradaki çatışmalarda 100 kişiyi öldürdüğü tez ediliyor. Bu da savaşa aç çiftin 140’tan fazla can aldıkları manasına geliyor.

“EVET ÇOK KİŞİYİ ÖLDÜRDÜM, SAYI 100’ÜN ÜZERİNDE”

Şu anda nerede olduğu bilinmeyen Ogrenich altı yıl evvel bir Belarus haber sitesine verdiği röportajda öldürdüğü insanları kabul ederek “Evet, hayli kişiyi öldürdüm, sayı yüzün üzerinde. Bizim yanılgımızdan kaynaklanan kayıplar da var, inkar etmeyeceğim ancak Rusya olmasaydı burada hepimiz ölmüş olurduk. Şayet dürbün ortasındaki düşmanı nazaranbilseydiniz siz ne yapardınız?” demişti.

Ogrenich, Belarus’tan Donbas’a kaçmadan evvel sabıka kaydı olduğunu da itiraf ederek “Gizlemeyeceğim hırsızlık ve dolandırıcılıktan karar giydim. Toplamda sekiz yıl mahpus yattım” ifadelerini kullanmıştı.

BENİ MEVTE TERK ETTİLER

Yakalanan keskin nişancının 11 ve 9 yaşında iki kızı olduğu, çiftin ise 2015 yılında evlendiği belirtiliyor. Mukadderatı şu anda Ukraynalıların elinde olan Starikova yaptığı birinci açıklamada ,”Yaralandığımı bildikleri ve beni alma fırsatları olduğu biçimde öleceğimi umarak beni orada bıraktılar” dedi.

‘Baghera’ kod isimli Irina Starikova- Kaynak: Facebook

RUSYA’NIN BAYAN KESKİN NİŞANCILARI

Sovyet Rusya’nın bayan keskin nişancıları İkinci Dünya Savaşı sırasında meşhur oldu. Bu keskin nişancılardan en başarılısı Lyudmila Pavlichenko ‘Leydi Ölüm’ olarak biliniyordu ve 309 kişinin vefatından sorumlu tutuluyordu.

Bir öbür bayan keskin nişancı, Yelizaveta Mironov, liseyi bitirdikten daha sonra orduya katılmak için istekli oldu. Mironov, Odessa ve Sivastopol kuşatmalarında savaştı ve 34 kişiyi öldürdü.

Sovyet Rusya’nın bayan savaşçılarının faaliyetleri, Svetlana Alexievich tarafınca 1985’te yazılan ‘The Unwomanly Face of War’ isimli kitapta belgelenmişti.