Rusya’dan kritik atılımlar: Johnson’a seyahat yasağı, ABD’ye nota

celikci

New member
Johnson, işgalin başından beri Rusya’ya yönelik yaptırımlarda başı çekerken, Kiev’e silah yardımında da faal rol üstlenmişti. Son olarak geçen hafta Boris Johnson, Polonya üzerinden trenle seyahat ettiği Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile bir ortaya gelmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu adım, Londra’nın Rusya’yı memleketler arası alanda tecrit etmeyi ve iktisadımızı boğmayı amaçlayan kampanyasına bir karşılık olarak atıldı” denildi.

BAKANLAR DA LİSTEDE

Johnson hükümetini Rusya’ya karşı “benzeri görülmemiş düşmanca aksiyonlarda bulunmakla” suçlayan Bakanlık; Londra’nın Kiev’e daima silah göndererek durumu daha da kötüleştirdiğini savundu. Rusya’nın karalistesinde Johnson’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Dışişleri Bakanı Liz Truss, Savunma Bakanı Ben Wallace ve eski Başbakan Theresa May de yer aldı.

WASHINGTON’A RESMİ İHTAR

Rusya ayrıyeten ülkedeki Avrupa Birliği (AB) temsilciliğinde bakılırsavli 18 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti ve ülkeyi terk etmelerini istedi. Mütekabiliyet gereği alındığı belirtilen kararda, 5 Nisan’da 19 Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiği anımsatıldı. Bu ortada Rusya, Washington idaresine de nota verdi. Amerikan Washington Post gazetesinin aktardığına göre, resmi diplomatik evrakta, Amerikan idaresi Ukrayna’ya daha fazla silah göndermemesi konusunda uyarıldı. Notada, bunun “çatışmaya yakıt eklediği ve öngörülemeyen sonuçlar doğurabileceği” tabirleri yer aldı. Kelam konusu nota, ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna’ya 11 helikopteri de kapsayan 800 milyon dolarlık askeri yardım paketini açıklamasını izledi.