Rushdie: “Terörün bizi korkutmasına izin vermemeliyiz”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Görünüşü beklenmedikti ve bu kimseyi şaşırtmadı. Salman Rushdie, geçen Ağustos ayında New York, Chautauqua’da röportaj yaptığı bir sahnede 24 yaşındaki bir kişi tarafından şiddetli bir şekilde bıçaklanarak öldürüldükten sonra Perşembe gecesine kadar ortalıkta görünmemişti. Kendisinin başkanı olduğu ifade özgürlüğünü savunan yazarlar örgütü PEN America’nın galasının kamusal hayata dönüşü için mükemmel bir fırsat olduğunu kendisi söyledi.

Bir yan kapıdan aniden kırmızı halıda belirdiğini gören fotoğrafçılar için sürpriz oldu, ancak Rushdie daha önce ödül töreninden önceki kokteyl partisinde meslektaşlarıyla omuz omuza olmuştu. Geçmişte bizzat teslim ettiği Centennial Valor ödülüne layık görülmüştü, ancak kimse gelip şahsen almasını beklemiyordu. Tek olmazdım. Yazar Narges Mohammadi de cezaevine geri döndüğü için Yazma Özgürlüğü Ödülünü almaya gidemedi, bu yüzden kocası onun adına bir mektup okudu. “Sevgili yazarlar, düşünürler ve destekçiler: İran halkının kendilerini İslam Cumhuriyeti’nin pençesinden kurtarmasına yardım etmenizi rica ediyorum.” “Güç ve açgözlülük tutkunu yetkililere karşı küresel birliğin sihrini gösterelim.”

Rushdie, Doğal Tarih Müzesi sahnesinde kendisine eşlik eden 700 kişinin gergin bir şekilde gülmesine korku uyandırmak için o büyünün kanıtı olarak sunuldu. Saturday Night Live’ın baş yazarı Colin Jost, “Elbette, hiçbir şey sizi Salman Rushdie ile aynı odada olduğunuzu bilmek kadar rahatlatamaz,” dedi alaycı bir şekilde.

Diğerlerinin de endişelerini paylaştığını öğrenince hepsi rahatlayarak güldüler, bu yüzden aynı gösterinin yapımcısı, İranlı yazarla aynı ödülü alan Lorne Michaels bunu düzeltmek zorunda kaldı. “Bu, içinde olmak istediğin oda,” diye vurguladı. “Gülmek istediğinizde arzuladığınız ifade özgürlüğünün hafif bir kokusu var.” Varlığı ve sözleriyle aşırılık yanlılarını mağlup eden Şeytan Ayetleri’nin yazarı da dahil olmak üzere, içeride “şimdiye kadar tanıştığım en parlak ve sofistike erkekler ve kadınlar” vardı.

Terör bizi korkutmamalı, şiddet yıldırmamalı. Mücadele devam ediyor” dedi üç dilde. Küçük müdahalesine birçok kişinin ondan hatırladığı kara mizahla başlamıştı. “Geri dönmemek yerine geri döndüğüm için mutluyum ki bu da bir olasılıktı” gülümseyerek kabul etti. “Zarların bu şekilde atılmasına sevindim.” Heyecanlı meslektaşlarının anısına, sesi kırılgan geliyordu ve saldırıda görme yetisini kaybettiği gözünü kapatan gözlüğünün siyah merceği karşısında kimse titremeden duramıyordu. İyileşme uzun sürdü ve birkaç müdahale gerektirdi. Ayrıca sağ elinin hareketini kaybetmesine neden oldu, ancak o gün saldırganı durdurmak ve ona yardım etmek için sahneye koşan herkes adına ödülü kabul etme ruhunu kaybetmedi. “O gün hedef bendim ama kahraman onlardı” diye teşekkür etti.

Ayetullah Humeyni’nin 1989’da “Şeytan Ayetleri” adlı kitabını peygambere hakaret olarak gördüğü için ölüm fetvası vermesinden bu yana onlarca yıl saklanarak yaşayan yazar, saldırı gerçekleştiğinde sosyal hayatını normale döndürmüştü. Bundan sonra ve 76 yaşına girmek üzereyken, üzerindeki tehdidi tekrar görmezden gelebileceğine inanmak zor.