Robin Sharma, Yazar: “İlk düşüncem her zaman olumludur çünkü güne damgasını vuran odur.”

Adanali

Global Mod
Global Mod
15 Temmuz 2024 Pazartesi, 00:11

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Milyonerlere, iş liderlerine ve ünlülere akıl hocalığı yapan ve kişisel gelişimin kralı olarak kabul edilen Robin Sharma, 31 yıldır yazdığı en iyi kitap olduğunu söylediği 'Paranın Satın Alamayacağı Zenginlik'i (Grijalbo) sunmak için Madrid'e uğradı. Yıllardır kendini kişisel gelişimin edebi türüne adadı. 60 yıl önce Uganda'da doğan Robin büyüdü ve Toronto'da (Kanada) yaşadı, ta ki birkaç yıl önce İtalya'nın kırsal kesimlerine taşınana kadar, ortağı Elle ve Holly adında bir chihuahua ile birlikte yaşıyor. Kariyerinin 16.'sı olan bu yeni kitabıyla, takipçilerine (75 ülkeden 20 milyon okuyucuya) olumlu bir yaklaşım olarak önerdiği sekiz zenginlik biçimini özetleyen uygulamalarla mini bölümler aracılığıyla dolu dolu bir yaşam sürmeyi öğretmek istiyor. kişi, müreffeh ve sakin. 'Ferrari'sini Satan Keşiş' ve 'Sabah Kulübündeki 5' gibi 'en çok satan' kitapların yazarı olan ve sabahın erken saatlerini moda haline getiren Sharma, neredeyse altı saattir orada olmasına rağmen röportaja marul gibi taptaze geliyor. Uyanıyorum… ve saat henüz 10'u vurmadı.

–Bugün kulübündekiler gibi beşte mi kalktı bilmiyorum…

–Biraz daha erken, saat dört buçukta. 30 dakika boyunca meditasyon yaptım ve saat beşte otelin spor salonunda egzersiz yapıyordum.

–Peki önceki gece saat kaçta yattın?

–Gece saat on civarında.

– Dolu dolu bir hayata sahip olmakla övünüyorsun ama hangi küçük şeyler seni mutlu ediyor?

–Dün Reina Sofia Müzesi'ni ziyaret ettim ve 'Guernica'yı görmek bana büyük bir mutluluk yaşattı. Bu sabah erkenden Madrid'de yürüyüşe çıktım, hava güzeldi, şafak vakti ışık muhteşemdi ve bu yürüyüşten daha önce hiç olmadığı kadar keyif aldım.

–Gözlerinizi açtığınızda ilk düşünceniz nedir?

–Değişir ama her zaman olumludur çünkü günün gidişatını belirleyecek olan odur. Bunu da günün sonuncusu gibi, minnettarlığı ima eden bir düşünce haline getirmeye çalışıyorum.

–Bu kitapta 'daha zengin' bir yaşamın sırlarını sunuyor… Sihirli formül nedir?

–Sihirli formül öğrenme modelidir, önerdiğim sekiz zenginlik biçimidir. Toplum bize çok para kazanırsanız zengin olduğunuzu söylüyor ama ben çok yoksul bir hayat yaşayan birçok milyoner tanıyorum. Bu model paranın önemli olduğunu, elbette yemek için ona ihtiyacımız olduğunu ama gerçek zenginliğin diğer yedi zenginlik biçimiyle açıklandığını açıklıyor.

–Sanırım tanıştığınız en zengin kişi bir kayak hocasıydı…

–Evet… 40 yaşımdayken kayak eğitmeni olmak istiyordum ve bana öğretmesi için bir öğretmen tuttum. Bir gün telesiyeje binmiştik ve bana 'Bak Robin, biz kayak hocaları zengin değiliz ama zengin bir hayat yaşıyoruz' dedi. Günlerini dağlarda, doğayla iç içe geçiren, öğretmeyi seven, kalabalık bir ailesi olan ve oldukça sade yemek yiyen bir adamdı. Zengin olmanın, gerçek zenginliğin ne demek olduğuna güzel bir örnek.

On bin akşam yemeği sorunu

–Kitapta partnerinizi seçmenin mutluluğun %90’ı olduğunu söylüyorsunuz…kalbinizde çok fazla yara izi var mı?

–Evet ama yeni değiller, hahaha. Bana mutluluk getiren harika bir partnerim var. İngiltere'nin önde gelen boşanma avukatlarından biri 'On Bin Akşam Yemeği Sorusu' hakkında konuşuyor. Evliliği kalıcı kılan şeyin, zamanla kaybolan cinsel çekicilik ya da son kullanma tarihi olan fiziksel görünüm değil, birbirinizle birlikte olmaktan keyif almak olduğunu, eğer birini bulursanız on bin kez öğle veya akşam yemeği yemek isteyeceğinizi söylüyor. kaçmasına izin vermemelisin.

–Hayatınızın son dakikasında ne isterdiniz?

–Mümkün olduğu kadar çok insana yardımcı olmak. Dedem papazdı (papaz), şu anda 86 yaşında olan babam ise 54 yıldır aile hekimliği yapıyor. Hizmet ruhu ailenin DNA'sında var.

–Bu kitabı yazarken çok acı çektiğini söylüyor…

–Diyelim ki bu kitap güzel bir acılar eseri. Kendime beden ve ruh verdim, yirmi farklı versiyon yazdım, on bin değişiklik yaptım… Çok fazla acı içeren bir şeye bu kadar zaman ayırmak çok güzeldi ama sonuçtan memnunum .

– Dindar mı?

–Çok dindar değil ama manevi. Tanrıya inanıyorum ve Hıristiyan dininde pek çok bilgelik olduğuna inanıyorum.

«Kızgınlıkları toplamayın; Elinizde varsa bırakın gitsinler, bu kadar basit”

-Affetmek zorunda kaldığınız en zor şey nedir?

–Güvendiğim biri bana ihanet ettiğinde, yardım ettiğim insanlar beni hayal kırıklığına uğrattı. Tek kişi ben değilim. Hayatta olur. Ancak kırgınlık toplayıcı olmaktan kaçınmak önemlidir. Bu yük taşınmaya değmez. Gitmesine izin ver. Kulağa çok basit geldiğini biliyorum. Ve bu yaralardan her zaman ders alabilirsiniz. Bizi daha akıllı ve daha güçlü yapıyorlar. Bir keresinde bir sanatçı bana, her aşık olduğunda onu terk ettiklerini ama kalbi kırıldığında daha iyi sanat yaptığını fark ettiğini söylemişti.

-Bağışlamak her zaman kolay değildir…

–Bağışlama yeteneğiyle doğmadık, bu her gün uygulanan bir şeydir. Her zaman kendi kendime tekrarladığım zihinsel bir dövmem var; bu da tüm değişikliklerin başlangıçta zor, ortaları biraz karmaşık ve sonunda harika olduğu anlamına gelir.

–Kiminle tanışmak isterdin?

–Basquiat'a çünkü onun sanatını seviyorum, Aristoteles Onasis'e çünkü onun için her şey mümkündü. Ve hepsinden önemlisi, bana muazzam affetme kapasitesini anlatması için Nelson Mandela'ya. Mandela, Güney Afrika'nın cumhurbaşkanı seçildiğinde gardiyanını ve kendisi için idam cezası talep eden savcıyı davet etti. Ayrıca hangi kitapların onu etkilediğini de bilmek isterdim.

– Peki sizi hangi kitaplar etkiledi?

–'Meditasyonlar', Marcus Aurelius, 'The Prophet', Halil Cibran. Ve çocuklarıma küçükken okuduğum bir kitap vardı: Shel Silverstein'ın 'The Giving Tree' adlı kitabı. İlk okuduğumda ağlamıştım.

– Hala gerçekleştirmeniz gereken hayaliniz hangisi?

–Küçük bir şey, dünyayı değiştir, hahaha! 101 yıl boyunca kendimi genç ve sağlıklı hissederek yaşamanın zorluğuyla karşı karşıyayım, böylece on beş kitap daha yazabilirim.

–Neden 101 yıl?

–Çünkü Hint kültüründe özel bir sayıdır.

Yorum

Hata bildir