'OT 2023'ün büyük kazananı Naiara: “Başkalarının bana verdiği değeri kendime vermiyorum”

Adanali

Global Mod
Global Mod
'Operación Triunfo 2023'ün başlamasına iki gün kala, sesini çıkaramayan boğaz ağrısı nedeniyle doktora gitti. Ancak profesyonel kariyerinin en önemli anında başarısız olmadı: 0. gala sahnesini La Quinta Estación'un 'Me muero' şarkısıyla yarıda kesti ve bu şarkıyla jüriyi ve seyirciyi fethetti. Programın efsanevi podyumunu geçti ve üç ay sonra, 26 yaşındaki Zaragoza şarkıcısı Naiara, tamamı Prime Video'da sunulan ilk 'yetenek gösterisi'nin son baskısının kazananı oldu. Bunu Mónica Naranjo'nun 'Sobreviviré' adlı eseriyle yaptı; Kendisini güçlendirdiği ve halk oylarının %49'unu alarak akranlarını mağlup ettiği bir performans. İkinci sırada %26 destekle Paul Thin yer alırken, Ruslana üçüncü sıraya (%25) yerleşti.

'OT 2023'ün kazananı, kazanan olmayı beklemiyordu. Planları arasında bu yoktu. “Kazanacağımı hissetmiyordum. Yarışmacıların geri kalanı gibi ben de çok çalışıyordum ama kazanmak aklımda değildi. Çok zor bir şeydi. Adı 2002'de Rosa López gibi Gestmusic'in yapımcılığını üstlendiği başarılı yarışmanın diğer kazananları arasında yer alan Naiara, “Her andan ve her günden keyif aldım” diyor; 2017 yılında Amaia Romero; veya 2020'nin sonuncusu Nía Correira.

Naiara, akademideki en yaşlı yarışmacıydı ve başka bir versiyonda, küçük ekranın size sağladığı şöhrete alışkın olmayan bir neslin çeşitliliğini ve masumiyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Zaragoza yerlisi, 17 yaşından beri ülke genelindeki kasaba ve şehirlerdeki festivallerde Nueva Alaska orkestrasında kanıtlanmış şarkı söyleme tecrübesiyle 'OT' kadrosunda yer aldı. Kendisini kendi kendini yetiştirmiş biri olarak tanımlıyor ve Prime Video yetenek yarışmasına katılmadan hemen önce, adı 'Laéne' olan ilk single'ını yayınladı.

Daha kişisel düzeyde, altı kardeşin en büyüğüdür ve yarışmaya katıldığı süre boyunca kendisini 'chonija' kadını, yani choni ile lüksün karışımı bir kadın olarak tanımlamıştır. Programın üç ayı boyunca özlediği ve beğenisine göre ayarladığı beyaz Audi TT arabasına olan tutkusunu da gösterdi. Dahası, birçok kez memleketi Aragon'la gurur duyduğunu göstermiş ve hatta Maños'lu hemşerilerinden Juanjo ile birlikte jota söylemeye başlamıştır.

Ancak 'OT 2023'ün apaçık galibi olan Naiara, kendi meziyetleriyle zayıf yönlerini de basına gösterdi. “Benim için asla yeterli değilim. Kendini ne kadar eleştirdiğini de itiraf eden Zaragozalı kadın, “Başkalarının bana verebileceği değeri kendime vermiyorum” diyor. “Performansımı (finalden itibaren) gördüm ve şimdiden hatalar yapıyorum. Kendimi geliştirmek istemenin sürekli mücadelesi, asla yeterli değil. Sizin kendinizi nasıl gördüğünüzle başkalarının sizi nasıl gördüğü aynı değil” diye vurguluyor. Başarı baskısının müzik kariyerini bile gölgede bırakabileceği yakın geleceğe baktığında net. “Kendinizden emin olmak ve onların söylediklerini aktarmak önemli” diyor.

“Odak noktam sevdiğim ve sıfır dakikadan beri yanımda olan insanlardır. Ben kötünün üzerinde duracak biri değilim. Bana kötü sözler söylerlerse bana hiçbir faydası olmaz. Eğer yapıcıysa, bunu iyi karşılarım. Ancak zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. O anlamda çok sakinim çünkü iyiyi saklıyorum. “Halkımla birlikte olmak istiyorum” diyen sanatçı, Eurovision Şarkı Yarışması'nda İspanya'yı temsil etmek üzere 'Benidorm Festivali'ne katılmayı da göz ardı etmediğini belirtiyor.

Prime Video'da yenilendi

Prime Video, 'OT 2023'ün sona ermesiyle birlikte, TVE'de yayınlandıktan sonra birçok zorlukla karşılaşan bir formatın başarısını da kutluyor. Bunlardan ilki, platformun İspanya'da kayda değer bir teknik arıza yaşanmayan ilk canlı yayını olma özelliğinin yanı sıra, tahminen 3,5 milyonu aşan tekil izleyici sayısıyla ülkemizde hizmet tarihinin en çok izlenen ulusal prömiyeri olmayı da başarıyor. on dört hafta. 'Yetenek gösterisi' hayranlar arasında bir izleme alışkanlığı oluşturdu; izleyicilerin ortalama %85'i her hafta galanın tadını çıkarmak için geri geliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı Prime Video, henüz dönüş tarihi belirtmeden 'Operación Triunfo'nun yakın zamanda gelecek yeni sürümüyle yenilendiğini duyurdu.