“Olayların gazeteciliği en zoru çünkü kimse size bir şey anlatmak istemiyor”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Mizah alanındaki profesyonel başlangıçları, gerçek tutkusunu değiştirmedi: hikayeler anlatmak. Gazeteci Nacho Abad (Guadalajara, 53 yaşında), Cuatro’nun bu Salı gecesi (22:50) yayınladığı olaylarla ilgili bilgilerin yer aldığı canlı program ‘Código 10’u David Aleman ile birlikte sunuyor. Communicator, ülkemizin kara tarihçesinde bir referans ve son on yılın en medyatik vakaları hakkında ‘Ana Rosa programı’ veya ‘Kamu aynası’ gibi formatlardaki en ünlü bilgilerden bazılarının yaratıcısı.

-Programın galasından bu yana neredeyse iki ay geçti, bakiyeniz nedir?

-Yerleşiyoruz ve denge çok olumlu. Zaman aralığı çok karmaşık ve La 1’de ‘MasterChef’, Antena 3’te ‘Hermanos’ veya Telecinco’da ‘Survivientes’ gibi büyük formatlarla rekabet ediyoruz. Ama bence farklı bir şovla harika hikayeler anlatıyoruz. Ve her şeyden önce, insanlar bizi yüksek kaliteli bir program olarak gördükleri ilk günden beri beğeniyorlar. Tek şey, çok fazla reklam yayınladığımızdan şikayet etmeleri, ama orada hiçbir şey yapamam (gülüyor).

-Canlı ve ‘prime time’ birkaç etkinlik formatı vardır. Platformlarda suç belgesellerine artan bir bağlılık var.

-Canlı haberciliği seviyorum. Salı gecesi program başlamak üzereyken aniden haber değeri taşıyan bir olay olursa, olanları anlatmalısınız. Son saat. Ve doğrudan severim. Konserve gazetecilik daha çok yansıma ve derinlikle ilgilidir. Netflix’te Marta del Castillo’nunki gibi belgeseller yaptım ve bu daha çok analiz, araştırma veya yeni yollar aramakla ilgili. Canlı gazetecilikte her zaman bu tür bir gerilim vardır. Ayrıca bütün gün cep telefonuma bağlıyım, bu da ailemle çatışıyor (gülüyor).

– Olayların gazeteciliği en az değer verilen midir?

-Siyaset veya spor haberciliği, olay bilgisinden çok daha değerlidir. Ancak, genellikle siyasi yolsuzluk skandallarını sindiren, buna kendini adamış olan bizleriz. Örneğin, Granada eyaletindeki Maracena’da bir meclis üyesinin kaçırılması, siyaset ve olaylar arasında bir gazeteciliktir. Ve bu bilgiden kim yararlanıyor? Kendini olayları araştırmaya adamış gazeteciler. Bu tür bilgiler üzerinde çalışmaya alışkınız, ancak daha sonra sözde merak, sansasyonellik kullandığımız için eleştiri ve suçlama alsak da… Sonuçta bunlar yaygın deyimler ve sıfatlar. İnsanların yansıtmak yerine olay haberciliğine verdiği soyadlardır. Muhtemelen hastalıklı bir haber, evet, ama tüm bunlar gelişiyor ve hatta bazen gelişiyor. Olayları yapan bizler, bunun yapılabilecek en zor bilgi ve gazetecilik olduğunu biliriz çünkü kimsenin size söylemek istemediğini anlatmak zorundasınız.

“Daha Dolu”

-Mediaset’teki ikinci aşamanız nasıl geçiyor?

-Mediaset’te hayatımın en mutlu dönemini yaşadım. Kendimi daha tatmin olmuş, takdir edilmiş ve değerli hissediyorum. Hepimizin birlikte gittiği muhteşem bir ekibim var. Gerçekten profesyonel kariyerimin en iyi döneminde olduğumu düşünüyorum.

-Başlangıçta bir komedi programı yaptınız ve şimdi kara bir tarih yazdınız. Bu rekor değişikliği nasıl oldu?

-Hepsi tesadüftü. Llum Barrera ile bir monolog programında finalisttim ama yaz geldi ve birden kendimi olayların dünyasında çalışırken buldum. Ailemin bana hep tekrarladığı bir söz vardı, ne yaparsan yap, her şeyin en iyisi olmaya çalışmaktı. Hikaye anlatmak konusunda tutkuluyum; başkalarının bilmediği şeyleri anlatmak. Olaylarla ilgili bilgilere tesadüfen rastladım ve o kadar hoşuma gitti ki kaldım. Ve bunu yirmi yılı aşkın süredir yapıyorum…

-Saf ve katı eğlenceye mi yoksa başka bir gazetecilik türüne mi geçiş yaparsınız?

Şu anda sana ne cevap vereceğimi bilemezdim. Yaptığım işi seviyorum ama futbol izlemek için daha fazla zamanım olmasını çok isterim (gülüyor), ama sporda çalışmak çok ‘holigan’ olur, bakış açımı kaybeder ve nesnellikten yoksun kalırım. Politikayı da severim ama şimdilik yaptığım şeyle kalacağım.