Nebulossa'nın meteorik kariyeri: kuaförde çalışmaktan Eurovision'a kadar

Adanali

Global Mod
Global Mod
María Bas (Alicante, 1968) ve Mark Dasousa (Alicante, 1974) birbirlerini çok iyi tanımalarına rağmen kısa bir süredir ikili olmuşlardır. Yirmi yıldır evliler ve iki çocukları var. 2020 yılında Nebulossa'yı kurdular ve üç yıldan biraz fazla bir süre içinde Valensiya topluluğunda bowling oynamaktan ve işlettikleri kuaför salonunda yemek yemekten, Benidorm Festivalini kazanmaya ve Eurovision'da İspanya'yı temsil etmeye başladılar. Hızlandırılmış kariyerleri en büyük iki hit ile özetleniyor: Tanınmalarına yardımcı olan single 'Glam' ve 11 Mayıs Cumartesi günü Malmö'de çalınacak yeni feminist marş 'Zorra'.

Seksenli yılların müziği, çok sayıda sentezleyici ve sınır tanımayan şarkı sözleriyle Nebulossa, özgün marşlar yaratmasıyla karakterize edilir. Sadece dört yıl içinde Indie Cool'a göre yılın en iyi şarkısı unvanını kazandılar ve San Marino'nun Eurovision temsilcisinin seçildiği festival olan 'Una voce per San Marino'yu kazanmak için yarışacak gruplardan biri seçildiler. . Sonunda Benidorm Festivalini kazandıktan sonra ikinci denemelerinde bunu başardılar.

Benidorm Fest'in ilk yarı finalinde Nebulossa, Angy Fernández, Sofia Coll ve Miss Caffeina zafer kazandı

María ve Mark, iki çocuklarının ve Alicante ilindeki Marina Alta, Ondara'daki komşularının tam desteğini alacak. 'Zorra'yı gerçek bir feminist marş haline getirerek İspanya'nın adını festivalin zirvesine taşımak istiyorlar. Pek çok kişi onu Rigoberta Bandini'nin 'Anne' eserinin halefi olarak görüyor. Ve daha azı için değil. Şu ana kadar Spotify'da iki milyon izlenmeyle en çok dinlenen Benidorm Fest şarkısı oldu.

Müzikal güçlendirme

Seksenli yılların ritmine sahip, dans pistlerini kıran ve bir protesto mesajı gönderen, güç veren bir şarkı. Alicante'li bu kişiler, kadınlara hakaret etmek için kullanılan 'Kaltak' kelimesini kendileri için 'hiç kimsenin ve hiçbir şeyin kesemeyeceği' bir mesaja dönüştürdüler.

Nebulossa'nın cumartesi günkü finaldeki performansı.

Youtube / RTVE

Nebulossa'nın vermek istediği mesajın en net örneklerinden biri şarkının başıdır. Sadece bir kaltak olduğumu zaten biliyorum. Geçmişim seni yiyip bitirsin. Kara koyun olduğumu zaten biliyorum. Yanlış anlaşılan, taş olan. İstediğin kişi olmadığımı zaten biliyorum (biliyorum). Bunun seni çaresiz bıraktığını anlıyorum (biliyorum). Ama bu benim doğam. Senin için değişmek beni tembelleştiriyor, diyor.

Maria ve Mark İsveç'te feminizmin temsilcisi olmak istiyorlar. Kendileri hakkında konuşurken her zaman birinci çoğul dişil şahısını kullanırlar ve engelleri yıkmaktan utanmazlar.