NATO: Geri adım atmayacağız

celikci

New member
Rusya’nın atakları niçiniyle Ukrayna için kışa müthiş bir başlangıcın kelam konusu olduğunu belirten Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın bedelini hepimiz ödüyoruz lakin bizim ödediğimiz bedel para, Ukraynalıların ödediği bedel ise kan. Şayet Putin’in kazanmasına müsaade verirsek, hepimiz uzun yıllar boyunca epey daha yüksek bir bedel ödeyeceğiz” diye konuştu.

‘EMSALSİZ ASKERİ DESTEK’

Çoğu savaşın müzakerelerle bitmiş olduğini lakin müzakere masasında ne olacağının savaş alanında ne olduğuna bağlı olduğunun altını çizen Stoltenberg, “Barışçıl tahlil talihini arttırmanın en âlâ yolu Ukrayna’yı desteklemektir. ötürüsıyla NATO Ukrayna’nın yanında durmaya devam edecek. Geri adım atmayacağız” tabirlerini kullandı. Müttefiklerin Ukrayna’ya eşi gibisi görülmemiş bir askeri takviye sağladığını söyleyen Stoltenberg şunları söylemiş oldu: “Şu anda en acil ve öncelikli bakılırsav ve odak noktası elbette Ukrayna’ya takviye sağlamak. Müttefiklerimizin, Ukrayna’da Putin’in kazanmamasını garantileyecek, Ukrayna’nın topraklarını kurtarmasını ve hükümran, bağımsız bir ulus olarak varlığını sürdürmesini sağlayacak bir barışa ulaşmasını temin edecek askeri takviye sağladıklarından emin olmak.”

?

ORBAN’DAN ÜYELİK ONAYINA ERTELEME

Türkiye’yle bir arada İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine ait onay sürecini tamamlamayan iki NATO üyesinden biri olan Macaristan, bu taraftaki adımını erteledi. Macaristan’ın bu yıl bitmeden onay vermesi bekleniyordu lakin iki ülkenin üyeliklerine dayanak verdiklerini belirten Başbakan Viktor Orban, onay sürecinin gelecek yılın başında tamamlanacağını söylemiş oldu. Türkiye ise onay için bu iki ülkenin terörle çaba konusunda kâfi somut adım atmasını bekliyor. Tüm müttefiklerin onay vereceğinden emin olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Tam olarak ne vakit olacağı konusunda spekülasyon yapmıyorum fakat ne kadar erken olursa o kadar iyi” dedi. İsveç ve Finlandiya, üye olmadıkları için ortak savunma unsuru olan 5’inci husus muhafazası altında değil.