«Mercimek çok güzel ama her gün yemezsen daha lezzetli oluyor»

Adanali

Global Mod
Global Mod
Jairo Zavala röportaja başlamak için telefonunu aldığında gün neredeyse başlıyor. Müzisyenler arasında en kökleşmiş klişelerden birini kırmanın bir yolu, ancak yalnızca beş dakikalık bir konuşmayla müziğe atfedilen tüm bayağılıkları şimdiden açığa çıkarıyor.

Belki Jairo Zavala size tanıdık gelmiyor ama o, Depedro’nun görünen yüzü, bu da bu müzisyenin hayatında eserleri hakkında bilinen tek şeyin müzik olduğunu doğruluyor. Mesleğine değer veren bir sanatçı, “İlginç olanı anlatmaya çalışıyorum, bunun benim işim olduğunu düşünüyorum” diye özetliyor.

Depedro

Elhamra Anları Döngüsü

23 Eylül Cumartesi saat 23.00’te.

Ponferada Vaca Odası.

19,5 €’dan başlayan fiyatlarla

Bu yüzden sahneden inmek ona “hiçbir şeye” mal olmaz. 23 Eylül Cumartesi günü Elhamra Anları Serisi kapsamında Ponferrada’daki Vaca salonunda sahneye çıkacak. Zavala, “Müziğin beni Ponferrada’ya götürmesi bir ayrıcalık” diyor.

Bir bakıma Jairo için bu, her konserin şarkılardan oluşan bagajını gösterdiği bir durak olduğu bir gezi. “Bu kadar çok farklı yerde ve senaryoda oynama fırsatına sahip olmamıza ve deneyim sahibi birinin zaten uyum sağlama yeteneğine sahip olmasına şaşırdım. Bunu farklı şekilde yapma fırsatına sahip olmak harika, kendinizi yeniliyor ve her alanın tadını çıkarıyorsunuz” diyor.

“Müziğin beni Ponferrada’ya götürmesi bir ayrıcalık”

Depedro’nun projesi büyüdükçe değişen bir bagaj. “Sürekli mercimek yemek ne kadar sıkıcı, yeni şeyler denemeniz gerekiyor yoksa bunun ne anlamı var? Açıkçası çok zor olduğu için özel bir bağ kurmayı başardığım konuları unutamam ama yol İleriye doğru, bu bir zirve değildi, kendinize bir haraç olarak takılıp kalamazsınız” diyor bu müzisyen, yemek tabağınızı değiştirmekte zorluk çekmiyor, çünkü her zaman geri dönebilirsiniz. Mercimek çok güzel ama her gün yemediğinizde daha da keyifli oluyor.

Ancak bulaşıkları değiştirmek kesinlikle bir takıntı değil, yavaş yavaş gelen bir şey çünkü Jairo Zavala önemli olanın bir sonraki öğünde bunalmadan yemekten keyif almak olduğunu gösteriyor. “Neyin eksik olduğunu değil, neye sahip olduğumu düşünüyorum, çünkü her zaman neyin eksik olduğunu düşünürsen korkarsın” diye düşünüyor.

«Başarı, yaptığınız işten birçok açıdan keyif almaktır»

Bu geleceği düşünmediğim anlamına gelmiyor. «Eğer bir sınırınız yoksa her zaman hüsrana uğrarsınız, bu yüzden ne istediğinizi bilmek çok ilginçtir. Ama hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeyen ve bundan keyif almayan insanlar görüyorsunuz” diye belirtiyor. Bütün bunlara rağmen, şöyle basitleştiriyor: “Başarı, yaptığınız işten birçok yönden keyif almaktır.”

Neyse ki müzik açısından yolculuk devam ediyor. Madrid’in Puerto Chico mahallesinden, “hala ait olduğum ama ayrıcalıklı olmadığım” bir çocuk, Calexico, Amparanoia, La Vaca Azul veya Micro Mambo ile yaşadığı deneyimler sayesinde yıllar içinde büyümeye devam etti ve şimdi bunu Depedro’nun gelmesiyle yapıyor. Ritmini tüm dünyaya yaydıktan sonra şu sonuca varılıyor: “Müziğin motoru her yerde aynı.”