Medeni Hukuktan edebi rock’a

Adanali

Global Mod
Global Mod
Beatles’ı televizyonda keşfettiğinde 12 yaşındaydı. Başını ve içini sarsan bir darbe. Liverpool dörtlüsü o zamana kadar çoktan dağılmıştı ama ‘She Loves You’nun ritmi onu çılgına çevirmişti. Daha canlı ya da titreyen hiçbir şey yokmuş gibi hissettim. Sonuç: Rock’a hoş geldiniz. «Onları 1963’ten kalma görüntülerini kurtaran bir programda gördüm. Hayran kaldım! Reyes için onların bir kasetini sipariş ettim, bir derleme ve hayatım değişti. O andan itibaren rock bana her yerde eşlik ediyor. Deusto Üniversitesi Medeni Hukuk profesörü ve otuz yılı aşkın süredir avukatlık yapan Pedro Learreta (Bilbao, 1967) “Onu içimde taşıyorum” diyor. Uzmanlık alanı dava ve tahkim alanıdır. Müzikle, edebiyatla alakası yok. Ya da eğer?

Uykudan saatler ve hafta sonlarından zaman çalarak ilk romanı ‘Kölelik Kayıtları’nı (Liburuak) bir hukuk bilimcisinin azmi, düzeni ve uyumuyla tamamladı. Tüm olay örgüsü, Los Angeles’ın Batı Hollywood gece hayatı bölgesinde sakin bir sokakta bulunan ikinci el bir plak mağazasının etrafında dönüyor. Burası 75.000’den fazla vinilin depolandığı ve pazarın ve endüstrinin yeniden dönüşümünde kahramanca sörf yapan bir yer. ‘Slavery Records’ta Jason Gallant ve William Campbell gibi yinelenen karakterlerin yanı sıra Nick Hornby gibi minyatürlerle her şey akıp gidiyor, gelip gidiyor.

Deneyimler, acılar ve sevinçler, rock ritmine göre kartopu gibi büyüyen bir aynalar ve itiraflar oyunu içinde, gerçekliğe çarpana kadar hiç durmadan akıyor. Kesinti yok ve birden fazla sürpriz yok.

Başlığın kendisi doğrudan konuya giriyor: Slavery Records kuruluşun adıdır ve aynı zamanda sahibinin soyadı olan Susan Slavery’yi de ima etmektedir. «Netlik ve ritim istiyordum. Bu her disiplinin temelidir, hukukta da. Benim uzmanlık alanımda, davada gerçekleri nasıl ilişkilendireceğinizi de bilmeniz gerekir. Bunlar kurgu hikayeler değil, gerçek ve kanıtlarıyla sürdürülebilir hikayeler. Hukuki düzyazı da zekice geliştirilebilir. “Gereksiz olanı yapmalı ve pes etmemelisiniz.” Bu tutumuyla edebi üslubunu cilalaması ve bir romancı olarak kanatlarını açması çok uzun sürmedi.

Gece işi

2018-2021 yılları arasında hobisini Deusto Üniversitesi’ndeki ve hukuk bürosundaki işiyle birleştirerek geceleri vakit bulmayı ve yaratıcı yazarlık atölyelerinde hikaye yazma pratiği yapmayı başardı. Bob Dylan, the Stones, Paul Weller’ın büyük bir hayranı olan Learreta, bir rock yıldızı olmayı hayal ettiğini söylüyor, “ama bu becerilere sahip değilim”, ancak bu onu “rock olmanın en iyi ikinci yolunun bu olduğunu düşünmek” konusunda rahatlatıyor yıldızı avukat olmaktır.” Cidden, şikayet etmiyorum.

Aklında, 60’larda Londra’da geçecek ve rock sahnesinden hem gerçek hem de kurgusal karakterlerden oluşan, aynı derecede müzikal temalı ikinci bir roman var.