Manel Loureiro, Yazar: “Edebiyatla kazandım”

Adanali

Global Mod
Global Mod
7 Temmuz 2024 Pazar 00:08

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Dava ve şikayet yazmaktan yorulan Galiçyalı avukat Manel Loureiro, 2005 yılında bir roman yazmak için blog açtığında, 'Apocalypse Z. Sonun başlangıcı'nın 'çok satanlar' arasına gireceğini tahmin bile edemezdi. yıllar sonra Prime Video tarafından beyazperdeye uyarlanacak (“Noel'de prömiyeri yapılıyor ve ben aynı anda çok mutluyum, büyüleniyorum, korkuyorum”).

Ona eşit oranda mutluluk ve sorumluluk getiren son kitabı 'Fırtına Geçtiğinde' (Planeta) ile Fernando Lara Roman Ödülü'nü kazanmayı da beklemiyordu. senden bekleniyor.”sen”. Ancak ödülden önce yazar, dünyanın dört bir yanından, romanlarının gerilim ve rahatsız edici atmosferinden keyif alan binlerce okuyucu tarafından desteklenmişti.

-Bir Galiçyalı olarak albariño vermuttan daha mı iyi?

-Ben daha çok bir ribeiro'yum ki bu da büyük bir bilinmezlik. Albariño dikkatleri üzerine çekse de Ribeiro ve Godello da onun çok gerisinde değil.

-Birdenbire kurgu yazmaya başlayan bir avukat. Seni buna yönlendiren ne?

-Akıl sağlığı içindi: Hukuki literatürle çevrili olarak yaşadım ve daha yaratıcı, hukukun düzenli dünyasıyla hiçbir ilgisi olmayan bir şeyler yazmam gerekiyordu. 2005 yılında ise alternatif blog açmak oldu ve ilk başta on kişinin okuduğu blog viral bir fenomen haline geldi, viral fenomen bir roman haline geldi, roman dünyanın birçok ülkesinde en çok satanlar listesine girdi ve bu da yol açtı. beni başka bir kitaba ve başka bir kitaba. Bu yüzden artık ofisimde şikayet hazırlamak yerine sizinle konuşuyorum. Kazandım.

-O ilk romanda zombiler ortaya çıktı. seni ne korkutur?

-Pek çok şey ama hepsinden önemlisi beni çok korkutan iki şey var; yalnızlık ve kimlik kaybı: Alzheimer gibi bir hastalık bana hayal edebileceğiniz en korkunç şeylerden biri gibi geliyor. Bu derin korkularla ilgili çünkü o zaman örümcekler gibi sıradan şeylerden korkuyorum.

– 'Fırtına Geçtiğinde' kitabının baş yazarı Roberto Lobeira, yaratıcı bir engelden muzdarip. Hiç başına geldi mi?

-Neyse ki benim başıma hiç gelmedi ve bir daha başıma gelmesin diye tahtaya vuruyorum. Roberto ise hikâyeyi bulamaz ve hikâyenin geçeceği sahnede aramaya gider. Bazen bu, kendi engelinizi kaldırmanın, kaybettiğiniz ipliği bulmanın bir yoludur.

-O halde çok üretken bir yazar.

-Aslında aklımda sonraki iki roman var ama 2025'e kadar yazamayacağım çünkü çok fazla işim var. Beni endişelendiren tek şey yol boyunca karşıma yeni bir hikaye çıkması ve bir anda hangi hikayeyi seçeceğime karar vermek zorunda kalmam.

-Lobeira gibi siz de Galiçya'nın Atlantik kıyısındaki bir ada olan Ons'ta bir süreliğine kendinizi izole ettiniz.

-Evet ben de onun gibi yaptım, kışın ortasında Ons'a gittim. Çok tuhaf bir yer: Yazın her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan muhteşem bir turizm merkezi, ancak Eylül ayından itibaren binlerce ziyaretçi nedeniyle her şey değişiyor, tüm yıl orada yalnızca yirmi veya otuz kişi yaşıyor. elektriği karneye bağlamış, akan suyu olmayan ve fırtına olduğunda tekneler yanaşamadığı için yalnız kalanlar. Sonuçta 19. yüzyılın ve 21. yüzyılın koşullarında yaşıyorsunuz. Düşmanca bir ortamda mahsur kalan bir kişinin boğucu hikayesini anlatmak için mükemmel bir ortamdı. Üstelik adanın etrafında günlerce tek başına dolaşmak çok tuhaf ve oldukça rahatsız edici bir duygu. Aslında romanda ortaya çıkan pek çok şey doğrudan bu deneyimden kaynaklanmaktadır.

-Bir kız belirir. Onlara inanıyor musun?

-Şimdi sana o çok eskimiş şeyi söylemem gerekiyordu: “Kızlara inanmıyorum ama bazıları var, bazıları var.” Ama evet, onlar var. Benim ailemde annemin atalarından biri menciñeira idi.

-Affedersiniz, bu nedir?

– Menciñeira, doğal tedaviler yapan ve bilgisi yalnızca anasoylu ve dişil kanallar aracılığıyla aktarılabilen bir tür meigadır, dolayısıyla bir noktada bilgi zenginliği kaybolmuştur. Bu aile öyküsünün size derinden gösterdiği şey, içinde büyüdüğüm çevrenin, cadılarla, meigalarla, goblinlerle ve Santa Compaña'yla dolu bir ortamın sonucu olduğumdur. Bunların hepsi kültürel mirasımın bir parçası.

– Peki oturup yazmaya gelince batıl inançlarınız var mı? Yoksa bir hobi mi?

-Neredeyse tüm yazarlar çok maniktir. Benim için her gün yazmayı bitirdiğimde yazdığım son kelimenin 'a' harfiyle bitmesi gerekiyor ve o harfle bitmiyorsa günüm pek iyi geçmemiş demektir. Ben de her zaman aynı tür klavyeyi kullanıyorum ve her yeni romana başladığımda onu değiştiriyorum, gerçi bu çılgınlıktan çok zorunluluktan kaynaklanıyor, çünkü çok fazla enerjiyle yazıyorum ve onları oldukça hırpalanmış halde bırakıyorum. Yıllardır aynı modeli kullanıyorum ancak üretici firmanın üretiminin durdurulduğunu düşündüğüm için sorun yaşamaya başladım. Birkaç tanesini biriktirdim ama artık bulamadığım zaman ne olacağını bilmiyorum.

Yorum

Hata bildir