Luis García-Rey, bir suç entrikası olan 'Loor' ile Primavera Ödülü'nü kazandı

Adanali

Global Mod
Global Mod
Luis García-Rey (Vigo, 1981) adlı televizyon programı bu Cuma günü, 100.000 avro değerindeki ve 28'inci kez başarısız olan Primavera de Novela Ödülü'nü kazandı. Usta spor muhabiri ve yeni romancı, bir 'etkileyicinin' ve bir müzisyenin çifte cinayeti yoluyla sosyal ağların uçurumunu ve onun en karanlık yanını araştıran çok karanlık bir 'gerilim' olan 'Loor' sayesinde oy çokluğuyla ödüllendirildi. García-Rey görevi, 2023'te 'Cadılar ve Engizisyoncu' ödülüyle kazanan Elvira Roca Barea'dan devraldı; bu ödülün son baskılarında kazananları ekstra popülerliğe sahipti; 'Operación Kazan'ın yazarı gazeteci Vicente Vallés ve Pedro Simón gibi. 'Los Ingratos' ile kazandı.

Jüri, “çok güncel tartışmalı konuları vurgulayan bir entrikanın içinde alışılmadık bir çiftin” başrol oynadığı “muhteşem bir şekilde uydurulmuş” olay örgüsünü övdü. Kazanan, “Bu bir olay örgüsünden ziyade karakterlerin romanıdır” dedi. “Kıskançlık, güvensizlik ve sahiplenme, OnlyFans veya Instagram gibi sosyal ağların yarattığı ve ağırlaştırdığı ciddi sorunlardan bahseden bu romanın temalarıdır” diye ileri sürdü. García-Rey'in 600 sayfalık romanı 20 Mart'ta kitapçılarda olacak. Bu, geçen yıl 'Axel' ile çıkış yapan Galiçyalı spor gazetecisi için ikinci oldu.

“Axel, sanırım birini öldürdüm.” Polis müfettişi Loor Galvána ve ortağı Axel Nash'in gönderdiği bu WhatsApp ile entrika, 9 Mart 23 Cuma sabahı Madrid'de başlıyor. Loor, vahşice öldürülen bir 'etkileyicinin' cesedine sarılıyor gibi görünüyor. O, müfettişin önceki gece bağlantı kurduğu bir internet yıldızı. Ancak sarhoş bir gecenin ardından çıplak uyanan polis, katilin kendisinin olabileceğinden korkuyor.

Aynı zamanda bir manyak, TV'deki canlı bağlantı sırasında Madrid'deki Casa de Campo gölünde başka bir cesedin ortaya çıktığı konusunda Axel'i uyarır. Komiser Jorge Ortiz, patronlarının baskısı altında, davayı sağdıcı Axel Nash'e devretmek zorunda kalır. Kurban bir rock yıldızı ve müzik dünyasının en başarılı gruplarından birinin lideri.

Kendisi gibi bu türün yazarlarının hayranlığını itiraf eden García-Rey, “Kendimi 17 yıldır spor gazeteciliğine adadım ve hiçbir zaman bir edebiyat ödülü kazanmayı hayal etmedim, bu yüzden yalnızca mutluluk ve minnettarlık hissedebiliyorum” dedi. ve merhum taşralı Domingo Villar ve Jo Nesbo'dan. “Öyle bir duygu, şaşkınlık, gurur ve mutluluk karışımı hissediyorum ki, birkaç gün, belki haftalar boyunca dayanılmaz olacağımı biliyorum. Kararı öğrendikten sonra kendini tebrik etti: “Axel ve Loor'un bana bu kadar güzel şeyler verebileceğini hiç düşünmemiştim.”

Salgın

«Edebiyat, pandemiden kurtulmama yardımcı olan cankurtaran halatıydı; karakterleri bir kez daha 'Loor'un baş kahramanları olan ilk romanımı yazdığım zamandı. Bir destan olup olmayacağını göreceğiz” dedi kazanan. “Aynı zamanda Oasis'in, 80'lerin İngiliz popunun ve reggaeton gibi güncel müziklerin yankılarının olduğu, film müziği olan bir roman” diye ekledi.

García-Rey kariyerinin büyük bir kısmını televizyon gazetecisi olarak geliştirdi. On yılı aşkın bir süre 'Deportes Cuatro'nun hafta sonu baskısını sunduktan sonra, yakın zamanda yine hafta sonu Telecinco'nun 'Desmarque'ına geçti. Sesi her gece Cope'un 'Partidazo' filminde duyuluyor ve Villanueva Üniversitesi'nde Spor Gazeteciliği Yüksek Lisansını yönetiyor.

García-Rey'i ödüllendiren jürinin başkanlığını dil akademisyeni ve anlatıcı Carme Riera yaptı ve yazarlar Antonio Soler, Gervasio Posadas, Nativel Preciado ve İspanyol editör David Cebrián'dan oluştu.