Lita Cabellut İspanyol kökleriyle yeniden bir araya geliyor

Adanali

Global Mod
Global Mod
Dünyanın en çok aranan İspanyol ressamı Lahey'de çalışıyor ve yaşıyor. Çingene kökenli ve Katalan çocukluğuna sahip Lita Cabellut (Sariñena, Huesca, 1961), Madrid'deki çokuluslu Opera Galerisi'nde açtığı ilk büyük sergisinde İspanyol kökenlerini yeniden kazanıyor. Yüzyıllardır süren pagan bahar kutlama ayini olan Maya geleneğini yeniden yaratın. Ayrıca San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'nde Goya'nın absürtlüklerini yeniden yorumlayacağı büyük bir sergiye hazırlanıyor ve Charles Chaplin'in çingene kökenlerini konu alan bir belgeselin ilk gösterimini henüz Cannes ya da Venedik'te yapmadı. animasyonlar « “eski moda ve herhangi bir dijital destek olmadan.”

«Her gün öğrendiklerinizi unutmanız gerekir; Kendisini “çok barok” olarak nitelendiren bir ressam, “Bu, bir sanatçı için her şeyden çok daha önemlidir” diyor. “Şu anda yaşıyorum ve çok şey öğrendiğim geçmiş hakkında endişelenmiyorum, ancak ıslak bir kedinin suyu silkelemesi gibi, öğrendiklerimi de silkeleyip atıyorum” diye ekliyor.

Cabellut'un Madrid'deki ilk büyük sergisindeki çalışmaları.

Opera Galerisi

'Bakıştaki kız (Lita Cabellut kültürünün gizemli başlangıçları)' başlıklı sergi, 8 Haziran'a kadar “bakışın kökenini ve dünyanın yenilenmesinin kaynağı olarak önemini araştırıyor.” Geçen yıl çekilen ve 20.000 ila 80.000 avro arasında satışa sunulan, on sekiz geniş format portreden oluşan yayınlanmamış bir seri.

Kızların baharı karşılamak ve kutlamak için çiçekler giydirdiği, geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan La Maya festivalinden ilham alıyorlar. Madrid'in Colmenar Viejo kasabasındaki bu gelenekle ilgili bir derginin kenar notu, Cabellut'un hayal gücünü harekete geçirdi. Canlandırdığı farklı kökenlerden, kültürlerden ve milletlerden kız ve erkek çocukların yüzlerini bulmak için Lahey'de bir oyuncu seçimi gerçekleştirdi.

Kesici ile boyama

Bu aynı zamanda resimlerinin arka planını oluşturmakla görevli oğlunun uyguladığı sokak sanatına da bir saygı duruşudur. Boyadığı ikinci bir tuvali üst üste koyuyor ve ardından fırça olarak kullandığı kesiciyle kesiyor, gözyaşları arasında arka planı tahmin etmemizi sağlayan tuhaf ve çekici bir etki yaratıyor.

Cabellut Lahey'deki stüdyosunda 'Amapola' isimli tuvaliyle.

Cabellut Lahey'deki stüdyosunda 'Amapola' isimli tuvaliyle.

Eddy gidiyor

“Ekim ayında Güzel Sanatlar Akademisi'nde bu serginin tam tersini göreceğiz” diye öngörüyor. «Büyük bir hümanist olan Goya ile iki yıldır yakınım. Büyük devlet koleksiyonlarında hiçbir eseri olmayan ve İspanya'da tanınmadan çok önce dünya çapında zafer kazanan sanatçı, İspanyol gururunun bir parçası olmak istiyorum” diyor.

«Goya'nın saçmalıklarını geniş formatlarda yeniden yorumlayacağım. Goya'nın görüntüleri sefaletten, insanlık dışılıktan, tecavüzden, vahşetten, kadınlara yönelik kötü muameleden ve istismardan, zorla evliliklerden, alay konusu veya cehaletten söz ediyor. Bazı temaları siyah beyaz olarak yeniden yorumluyorum” diye açıklıyor çarpıcı eserlerinin güçlü rengiyle öne çıkan bir yaratıcı.

8 Haziran'a kadar sergilenen eserlerden üçü: 'Viiebla', 'Salguilla' ve 'Onoqui'

Galeriyi Aç

Ana resim - 8 Haziran'a kadar sergilenecek parçalardan üçü: 'Viiebla', 'Salguilla' ve 'Onoqui'

İkincil görsel 1 - 8 Haziran'a kadar sergilenen üç eser: 'Viiebla', 'Salguilla' ve 'Onoqui'

İkincil resim 2 - 8 Haziran'a kadar sergilenecek parçalardan üçü: 'Viiebla', 'Salguilla' ve 'Onoqui'

«Charles Chaplin, Birmingham'ın eteklerindeki Black Patch Park'taki çingene kampında doğdu. Annesi Hannah Chaplin (kızlık soyadı Hannah Harriet Pedlingham, saf bir çingene ve müzikhol oyuncusu Lily Harley), ona yardım edebilecekleri tek yerin burası olduğuna inanıyordu” diyor ressam. “Sonu akıl hastanesine düşen, tamamen dengesiz, dengesiz bir kadın olarak tasvir edildi. Ve bu öyle değil. Cabellut, “Chaplin'e şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve oyunculuk yapmayı bildiği her şeyi öğretti” diyor.

El işi animasyon

'Charlot'un torunu Carmen Chaplin'in yönettiği ve ortak yazdığı 'Charles Chaplin, A Man of the World' belgeselinin animasyonlarını “70 yıl önce yapıldığı gibi, bilgisayar olmadan” yarattı. Amaia Remírez ve Isaki Lacuesta – ve yapımcılığını kız kardeşi Dolores üstleniyor.

“Çingene olduğunu tekrarladığında Chaplin'in kendisine hiç kimse dikkat etmedi” diye belirtiyor. Roman kökenli bu yaratıcı gülümseyerek şunları ekliyor: “Çingenelerin cüzdanları ve tavukları çaldığı söyleniyor, ama gerçekte yaptığımız şey hayalleri ve yıldızları çalmak.”

Cabellut, Maya festivallerine adanan bir dizi üzerinde çalışıyor.

Cabellut, Maya festivallerine adanan bir dizi üzerinde çalışıyor.

iris dorine

“Multidisipliner” bir sanatçı olarak sunulmak istiyor. Kendisinin “herhangi bir egodan” uzak olduğunu ve geçmişi hakkında konuşmayı külfetli bulduğunu söylüyor: Fahişe annesi tarafından terk edilen kızı, büyükannesi Rosa'nın bakımına bırakılmıştı. Raval'da sokak ve kavgalı bir çocukluktan sonra, 13 yaşındayken onu lümpenden kurtaran, ailesine sıcaklık, burjuva rahatlığı, eğitim ve Prado ziyaretinin yönlendirdiği bir gelecek veren zengin bir Barselona ailesi tarafından evlat edinildi. tablo.

«Sanatçı, iki anlamlı bir şekilde kullanılan bir kavramdır. Benim sanat felsefem; araştırma, risk ve belirsizliktir. Hollanda'da 2021 yılının sanatçısı seçilen Cabellut, sahip olduğunuz her şeyi saniyeler içinde kaybedebileceğiniz konusunda uyarıyor.