«'La Tigresa' aşırı milliyetçiliğin 'ünlüydü'»

Adanali

Global Mod
Global Mod
22 Mayıs 2024 Çarşamba, 18:25.

| 18:52'de güncellendi.

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

Clara Uson dogmalardan nefret ediyor. Barselonalı yazar (1961) kurgularıyla bunlarla mücadele ediyor. Son romanı 'Las fieras'ta (Seix Barral), en kana susamış terörist Idoia López Riaño, namı diğer 'la Tigresa' ve şiddetli bir adamın Basklı genç kızı Miren aracılığıyla, bu kör inancın tüm bir nesil üzerindeki etkisini araştırıyor. sivil muhafızlar “GAL'in sefil beceriksizliğine” karıştı. Hikayeleri, “silahlarla kelimelerle savaşan” ve Usón'un “kötülüğün anlamsızlığını” yeniden araştırdığı bir romandaki çözülmemiş bir cinayetle bağlantılı.

Yazar, “Benim saplantım dogmadır” diye tekrarlıyor ve “aşırı milliyetçilik, kendisini normal bir insan olarak gören, kendisini cömert, fedakar ve empatik gören, bir itfaiyeci olarak hayat kurtarmak isteyen birini nasıl sonunda uğruna öldürüyor” diye soruyor. 23 yaşına gelmeden önce 19 ila 24 yaş arasındaki diğer gençlere 23 kişiden bir fikir.

1964'te San Sebastián'da doğan, polis memurlarını ve yatakta “pikoletoları” baştan çıkaran ve kandıran terörist, “sonunda aşırı milliyetçiliğin bir 'ünlü'sü haline geldi.” “O bir 'femme fatale' olarak görülüyordu. Gazeteciler onun kiminle yemek yediğini veya zamanını ne yaparak geçirdiğini yetkililere sormak için hapishaneye gitti. 23 yılını hapiste geçiren bu zalim katilin sıra dışı şöhretini ölçmek isteyen yazar, “Ehliyetini aldığında onu takip etmek için yollara kameralar koydular” diye anımsıyor.

Idoia López Riaño, takma adı 'La Tigresa', 23 cinayetten dolayı 23 yılını hapiste geçiren bir ETA üyesi.

Idoia López Riaño, takma adı 'La Tigresa', 23 cinayetten dolayı 23 yılını hapiste geçiren bir ETA üyesi.

EFE

Usón'a göre 'la Tigresa' “aşırı milliyetçiliğin temsiliydi.” Kanıt “dogma, bir fikir uğruna can alma hakkına sahip olduğuna seni inandırıyor.” Via Nanclares'e katılan teröristin ideolojik yolculuğunu yeniden canlandıran Usón, “Dogma çöktüğünde ve kimseyi öldürmeye hakkınız olmadığını anladığınızda, bir 'gudari' olmaktan kaba bir katil olmaya geçersiniz” diyor. silahlı mücadeleden vazgeçti ve Madrid'deki Plaza de la República Dominicana'da 12 genç sivil muhafızın arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldüğü suç da dahil olmak üzere suçlarından dolayı özür diledi.

«Onu aramayacağım. Şimdi yeniden görevlendirilen teröristin kanlı eylemlerini ayrıntılı olarak belgeleyen Usón, “Konuşmadım, konuşmak istemedim ve onunla da konuşmayacağım” diyor. Kimsenin yargılanmadığı bir öykünün yazarı, “Suçluluk bu romanın önemli bir parçası” diyor. «Kurgu, Maniheizm'den kaçınmaya hizmet eder ve benim aradığım şey okuyucuyu endişelendirmek ve endişelendirmek; kötü adamların da burçları ne olursa olsun karmaşık insanlar olduğunu göstermek.”

Tahmini maçoluk

López Riaño, ETA'da kendi zamanının toplumunda hakim olan ve bir kadından yalnızca başkalarıyla ilgilenmeyi bekleyen maçoluktan acı çekiyordu. Terörist ve yazar, “Kadın ve ETA üyesi olmak hiç de kolay olmadı” diye itiraf ediyor. “Kimse bu kadar güzel bir kadının bu kadar çok insanı öldürmek zorunda kaldığını anlamadı. 'Talde'den arkadaşı olan ve kendisinin ne kadar cinsiyetçi olduğunu bilmeyen Juan Manuel Suárez Gamboa, ETA'da kadınların varlığından pişman oldu. 'La Tigresa', anlatıcının Madrid ve Barselona komandolarının bir üyesi olan teröristle müthiş bir nabızla kurduğu kurgusal diyalogda, “Kabul edilmek için onlardan daha acımasız olmanız gerekiyordu” diyor.

“Gerçek, gerçeklerin gerçeği değildir. Vaaz vermek niyetinde değilim. Okuyucuda endişe ve düşünce uyandırmayı amaçlıyorum. Usón, “Hiçbir zaman tez romanı yazmam” diyor. Kendisi bu unvanı şu sözlerle haklı çıkarıyor: “80'li yıllarda Bask ülkesinde şiddet ve kutuplaşmayla dolu bir ortam vardı. “Hepsi canavardı.”

Resim - Romanın kapağı.

Romanın kapağı.

Altı Varil

Resim - Romanın kapağı.

Şiddetin öncesinde tehlikeli bir tehdit olarak yeniden ortaya çıkan ve Usón'un tüm alarmları verdiği bir kutuplaşma. “Şiddet ancak şiddet üretir. Vatan kelimesini ne zaman duysam titremeye başlıyorum. Silahlarla savaşmak için kelimeleri kullanıyorum. Birbirimizi yalnız bırakalım. Öldürmenin yanlış olduğu açıktır” diye bitiriyor.

“Toplumlar yaralarını hikâyelerle, sinemayla, filmlerle, belgesellerle iyileştirir. Unutmak işe yaramaz, iyileştirmez. Temiz bir sayfa açmanın hiçbir faydası yok ve eğer bunu böyle kabul edersen tarih senin için geri gelecektir” diyor son sayfaya kadar okuyucuyu merakta bırakan çok gerçekçi bir kurgunun yazarı.

Usón hiçbir şekilde ETA'nın terörünü GAL'in terörüyle aynı kefeye koymuyor. “Onlar aynı değil. Niceliksel açıdan hiç şüphe yok: ETA 800 kişiyi, GAL 27'yi öldürdü” diyor. “Bildu'nun verilen zararı kabul etmesini, bunun saçmalık olduğunu söylemeye cesaret etmesini, kurbanlardan özür dilemesini ve öldürmenin hiçbir faydası olmadığını kabul etmesini istiyorum. Ve Geçişi kirleten, Devleti kurtarmak için yolsuzluk yaparak Hukukun Üstünlüğünü bozan ve hiçbir şeyi kurtaramayan GAL de aynısını yaptı. sonucuna varıyor.

Usón'un ilk romanı 'San Juan Geceleri' (1998), ona Lumen Ödülü'nü verdi. 'İlk Uçuş' (2001), 'Kelimelerin Yolculuğu' (2005) ve 'Perseguidoras' (2006) filmleriyle kendini anlatıcı olarak kanıtladı. 'Napalm'ın Kalbi' (2009) ile Biblioteca Breve ödülünü, 'La hija del Este' (2012) ile Eleştirmenler, Ciutat de Barcelona ve Akdeniz Kültürü ödüllerini kazandı. Daha sonra aktris Sandra Mozarovski'nin hayatını araştırdığı ve ona Sor Juana Inés de la Cruz Ödülü'nü kazandıracak 'Valor' (2016) ve 'The Timid Assassin' (2018) filmlerini yayınladı.

Yorum

Hata bildir